Nie każda strategia musi wymagać użycia wskaźników. Zdarza się, iż wystarczy bacznie obserwować rynek, by zauważyć pewne, powtarzające się zjawiska. Po pewnym czasie stwierdzamy, że tworzą one schemat, który może generować spore zyski, przy dość niskim poziomie ryzyka. Tego typu rozwiązaniem jest Strategia wykorzystująca formację podwójnego szczytu lub podwójnego dna.
Jakie narzędzia stosuje Strategia wykorzystująca formację podwójnego szczytu lub podwójnego dna
Do inwestowania przy pomocy strategii wykorzystującej formację podwójnego szczytu lub podwójnego dna nie potrzebujemy żadnych wskaźników. Należy skoncentrować się na obserwacji wykresu danego instrumentu, a szczególną uwagę poświęcić zachowaniu cen podczas ostatniej i bieżącej sesji.
Formacja podwójnego szczytu polega na tym, że cena – jak sama nazwa wskazuje, w niedługim okresie czasu dwa razy osiąga maksimum na tym samym poziomie i zaczyna spadać. Najczęściej świadczy ona o słabości trendu, w którym rynek obecnie się znajduje.
Równie często pojawia się formacja odwróconego podwójnego szczytu, inaczej podwójnego dna. Czasem również zdarza się, że cena podejmuje trzecią próbę przebicia danego poziomu, również bez powodzenia i dopiero wtedy następuje odwrócenie tendencji. Jeśli jednak we właściwy sposób wyznaczyliśmy zlecenie Stop Loss, nie powinno nam to zagrozić. Trading z wykorzystaniem formacji podwójnego szczytu lub dna sprawdza się w zasadzie na każdym interwale czasowym, w tym wypadku skoncentrujemy się na wykresie M5.
Strategia wykorzystująca formację podwójnego szczytu lub podwójnego dna – wejście w pozycję
Opisywana strategia wykorzystuje formację odwrócenia trendu. Tak więc, należy bacznie obserwować wykres interesującego nas instrumentu i po prostu oczekiwać na wystąpienie podwójnego szczytu lub dna. Gdy nadarzy się ta okazja, należy otworzyć zlecenie tuż po zamknięciu:
- pierwszej świecy spadkowej, która się pojawiła bezpośrednio po osiągnięciu podwójnego szczytu
- pierwszej świecy wzrostowej, która pojawiła się bezpośrednio po wystąpieniu podwójnego dna
W pierwszym wypadku będzie to zlecenie sprzedaży, a w drugim kupna.
Przykład wejścia w pozycję krótką:
Mamy tutaj wejście zgodne z wyżej opisanymi warunkami, cena otwarcia 10792.
Przykład wejścia w pozycję długą:
Powyższe wejście zgadza się ze wspomnianymi warunkami, cena otwarcia 13660.9 (należy doliczyć koszty spreadu).
Strategia wykorzystująca formację podwójnego szczytu lub podwójnego dna – wyjście z pozycji
Najważniejszą kwestią w każdej strategii efektywnego tradingu jest ochrona kapitału. Tak więc w metodzie wykorzystującej formację podwójnego szczytu lub podwójnego dna należy zacząć od wyznaczenia zlecenia Stop Loss. Powinno się ono znajdować:
- Tuż nad maksimum, jakie cena osiągnęła próbując wybić podwójny szczyt przy pozycji sprzedaży
- Tuż pod minimum, jakie cena przyjęła wytwarzając podwójne dno przy pozycji kupna
Natomiast Take Profit należy ustawić w odległości trzykrotnie większej niż Stop Loss od ceny otwarcia, dzięki czemu mamy bardzo korzystny stosunek zysku do ryzyka (risk ratio).
Przykład zamknięcia pozycji krótkiej:
Stop Loss znajdował się na poziomie 10844, natomiast pozycja została zamknięta zgodnie z ustawionym zleceniem Take Proft po cenie 10636 (należy doliczyć koszty spreadu)
Przykład zamknięcia pozycji długiej:
Stop Loss znajdował się na poziomie 13653, a pozycja została zamknięta zgodnie ze zleceniem Take Profit po cenie 13684,6.
Zarządzanie kapitałem w Strategii wykorzystującej formację podwójnego szczytu lub podwójnego dołka
Money management jest kluczowym zagadnieniem w funkcjonowaniu każdej strategii. Jeśli trader nieumiejętnie zarządza własnym kapitałem, jest na najlepszej drodze do poniesienia ogromnych, wprost nieodwracalnych strat na własnym rachunku inwestycyjnym. Jednak w przypadku metody wykorzystującej formację podwójnego szczytu lub podwójnego dołka, potencjalny zysk jest trzykrotnie większy niż ryzyko straty na każdej transakcji. Wynika to ze sztywnych zasad ustalania poziomów Stop Loss i Take Profit. Tak więc inwestor nie powinien się martwić o dotkliwe uszczuplenie środków, nawet w przypadku wystąpienia serii nieudanych wejść. Nie zmienia to faktu, iż zgodnie z literaturą poruszającą kwestie kontroli kontroli ryzyka wartość, którą trader jest skłonny stracić, nie powinna przekraczać 2% własnego depozytu na pojedynczej pozycji. W takiej sytuacji jedynie nieprzerwana passa 194 nieudanych transakcji spowodowałaby spadek środków na koncie inwestycyjnym poniżej 2% kapitału startowego. Jednak prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji jest bliskie zera.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!