Strategia wykorzystująca formację objęcia hossy i bessy

921
Strategia wykorzystująca formację objęcia
J2T Trade

Strategia wykorzystująca formację objęciaSystemy handlu krótkoterminowego od lat cieszą się wielką popularnością wśród inwestorów indywidualnych. Ma to oczywiście przyczyny czysto matematyczne. Wykorzystanie procentu składanego umożliwia traderowi wygenerowanie wysokiego zysku w krótkim czasie. Co więcej, nie każda strategia musi wymagać wskaźników. Zdarza się, iż wystarczy bacznie obserwować rynek, by natrafić na dogodne okazje do szybkiego wygenerowania profitu. Jedną z takich metod jest strategia wykorzystująca formację objęcia.

Strategia wykorzystująca formację objęcia – stosowane narzędzia

Do inwestowania przy pomocy Formacji Objęcia nie potrzebujemy żadnych wskaźników. Wystarczy najprostszy wykres danego instrumentu oraz obserwacja, z jaką świecą mamy w tym momencie do czynienia. Formacja Objęcia (Engulfing) polega na tym, że jedna świeczka obejmuje swoim korpusem całą drugą.

W przypadku formacji Objęcia Hossy pierwsza świeca jest spadkowa, a następująca po niej wzrostowa. Cena zamknięcia ostatniej świecy znajduje się powyżej ceny otwarcia tej pierwszej. Natomiast przy formacji Objęcia Bessy pierwsza świeca jest wzrostowa, a kolejna spadkowa. Ostatnia świeca zamyka się poniżej ceny otwarcia tej poprzedniej.

W jakiej sytuacji te formacje się przydają? Sygnalizują one zmianę trendu, dlatego stanowią one dogodne miejsce do wejścia w pozycję. Jest to system handlu krótkoterminowego, często nawet uznawany przez inwestorów za scalping, dlatego najlepiej sprawdzać się będą wykresy M5 oraz M15.

FP Markets

Strategia wykorzystująca formację objęcia – wejście w pozycję

Jak handlować z wykorzystaniem formacji objęcia? Z reguły liczymy wtedy na odwrócenie trendu, więc pozycję z reguły otwiera się:

  • W okolicach dołka przy formacji Objęcia Hossy
  • W sąsiedztwie szczytu w wypadku formacji Objęcia Bessy

Gdy zauważymy formację Objęcia Hossy, należy w wejść w pozycję długą na otwarciu następnej świecy. Przykład:

Strategia wykorzystująca formację objęcia - wejście w pozycję długą

Mamy tutaj wejście zgodne z wyżej opisanymi warunkami, cena otwarcia 1.29603 (należy doliczyć koszty spreadu).

Natomiast w przypadku wykrycia formacji Objęcia Bessy, należy otworzyć pozycję krótką. Przykład:

Strategia wykorzystująca formację objęcia - wejście w pozycję krótką

Powyższe wejście zgadza się ze wspomnianymi warunkami, cena otwarcia 1.29764.

Strategia wykorzystująca formację objęcia – wyjście z pozycji

Najważniejszą kwestią w każdej strategii efektywnego tradingu jest ochrona kapitału. Tak więc w metodzie wykorzystującej formacje objęcia należy zacząć od ustawienia poziomu Stop Loss. Powinien się on znajdować:

  • Tuż pod ostatnim dołkiem w formacji Objęcia Hossy
  • Tuż nad ostatnim szczytem w formacji Objęcia Bessy

Natomiast zlecenie Take Profit należy ustawić w odległości trzykrotnie większej niż Stop Loss od ceny otwarcia, dzięki czemu mamy bardzo korzystny stosunek zysku do straty (risk ratio).

Przykład zamknięcia pozycji długiej:

Strategia wykorzystująca formację objęcia - zamknięcie pozycji długiej

Stop Loss znajdował się na poziomie 1.29404, natomiast pozycja została zamknięta zgodnie z ustawionym zleceniem Take Proft po cenie 1.30200.

Przykład zamknięcia pozycji krótkiej:

Strategia wykorzystująca formację objęcia - zamknięcie pozycji krótkiej

Stop Loss znajdował się na poziomie 1.29808, a pozycja została zamknięta zgodnie ze zleceniem Take Profit po cenie 1.29632 (należy doliczyć koszty spreadu).

Zarządzanie kapitałem w Strategii wykorzystującej formacje objęcia

Money Management jest kluczowym zagadnieniem w funkcjonowaniu każdej strategii, jeśli oczekujemy generowania przez nią zysków. Trader, który nie potrafi umiejętnie zarządzać własnym kapitałem, jest na najlepszej drodze do poniesienia ogromnych, wprost nieodwracalnych strat na osobistym rachunku inwestycyjnym.

Jednak w przypadku metody handlu wykorzystującej świecowe formacje objęcia, potencjalny zysk jest aż trzykrotnie większy od ryzyka straty na każdej transakcji. Wynika to ze sztywnych zasad ustalania poziomów Stop Loss i Take Profit. Tak więc inwestor powinien być spokojny, nawet w przypadku wystąpienia serii nieudanych wejść.

Nie zmienia to faktu, iż przy zastosowaniu tej strategii może się zdarzyć, że trader będzie dokonywał wielu transakcji każdego dnia. Dlatego zgodnie z literaturą poruszającą kwestie kontroli kontroli ryzyka wartość, którą trader jest skłonny stracić, nie powinna przekraczać 1% własnego depozytu.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.