Strategia tradingowa Position Trading, czyli trading pozycyjny

Wykres Strategia Position Trading 5
J2T Trade

Trading czasem potrafi być naprawdę trudnym, a nawet wprost frustrującym zajęciem. Czasem, gdy natrafimy na złą passę, warto wrócić do absolutnych podstaw i ponadczasowych metodologii. Na tym właśnie polega trading pozycyjny. Jedną z podstawowych zasad Teorii Dowa jest fakt, że prawdopodobieństwo kontynuacji trendu jest po prostu większe niż jego odwrócenie. To absolutny fundament analizy technicznej.

Stosując Position Trading wykluczamy wpływ spekulacyjnego szumu cenowego na trend oraz lokalne działania spekulacyjne drobnych oraz dużych graczy. Dzięki temu nie musimy cały czas kontrolować wykresu, a przez to ryzyko overtradingu jest w pełni wyeliminowane. Czym dokładnie charakteryzuje się Position Trading i jak działa w praktyce? Przekonamy się poniżej:

Strategia Position Trading – podstawowe założenia

Position Trading to system handlu, który zakłada pracę z dużymi interwałami czasowymi. Jest to taktyka długoterminowa, którą często porównuje się do swing tradingu, ze względu na swój długi okres trzymania pozycji i to, iż handel odbywa się tylko zgodnie ze stabilnym trendem. Istota strategii sprowadza się do poszukiwania początku ruchu trendu na interwale D1 i dłuższych (tygodniowym, a nawet miesięcznym), często zaczynającego się po jakiejś wiadomości, i utrzymania transakcji do kolejnego kardynalnego odwrócenia. Okresy, na których zarabiają spekulanci intraday, są tutaj okresem niejasnym. W strategii Position Trading otwieramy maksymalnie kilka pozycji w ciągu miesiąca.

Strategia Position Trading – aktywa

Najlepsze aktywa, na których można stosować strategię Position Trading to popularne instrumenty o niskich opłatach typu swap czy spread, takie jak indeksy giełdowe, surowce (metale szlachetne i ropa naftowa) czy główne pary walutowe.

FP Markets

Narzędzia wykorzystywane w strategii Position Trading

Co ciekawe, strategia Position Trading nie narzuca nam obowiązkowych narzędzi, które muszą być w niej wykorzystywane. Celem tradera jest tutaj prawidłowa identyfikacja długoterminowego trendu i dołączenie do niego. W tym celu samodzielnie wyznaczać kluczowe poziomy wsparć i oporów oraz stosować formacje cenowe Price Action.

Wejście w pozycję

Strategia Position Trading nie posiada jedynego słusznego wariantu wejścia w pozycję. Transakcję zawieramy, gdy najpierw dostrzeżemy pojawienie się nowego, silnego trendu, do którego można dołączyć; a następnie pojawi się sygnał potwierdzający stabilność tej tendencji. Dla wskazanego drugiego etapu absolutnie kluczowe jest właściwe wyznaczenie poziomów długoterminowych wsparć lub oporów.

W poniższym przypadku otwarcia pozycji długiej, odwrócenie trendu sygnalizuje nam formacja cenowa młota. Natomiast, potwierdzenie naszego założenia stanowi zamknięcie świecy powyżej istotnej strefy oporu, która podczas zakończonego trendu spadkowego stanowiła bardzo ważny poziom wsparcia. W efekcie, na otwarciu kolejnej świecy, należy wejść w pozycję long. Jest to doskonale widoczne poniżej, na czerwono zaznaczony został opisany poziom oporu:

Wykres Strategia Position Trading

Cena otwarcia: 0.90785 (należy doliczyć koszty spreadu).

Natomiast, w poniższym przypadku otwarcia pozycji krótkiej, mieliśmy do czynienia z bardzo gwałtownym, niesygnalizowanym od strony analizy technicznej, odwróceniem trendu. Wynikało ono z czynnika fundamentalnego, którym była pierwsza fala epidemii koronawirusa i zamrożenie globalnej gospodarki. Warto tutaj wspomnieć, że w przypadku Position Tradingu analiza fundamentalna także odgrywa absolutnie kluczową rolę i trzeba na nią zwracać baczną uwagę. Potwierdzenie rozpoczęcia nowego, silnego trendu stanowiło natomiast zamknięcie świecy istotnej strefy wsparcia, która podczas zakończonego trendu wzrostowego stanowiła bardzo ważny poziom oporu. W efekcie, na otwarciu kolejnej świecy, należy wejść w pozycję short. Jest to doskonale widoczne poniżej, na zielono zaznaczony został opisany poziom wsparcia:

Wykres Strategia Position Trading 2

Cena otwarcia: 11572

Wyjście z pozycji

Najważniejszą kwestią w każdej strategii efektywnego tradingu jest ochrona kapitału. Tak więc w metodzie przecięcia średnich należy zacząć od wyznaczenia zlecenia Stop Loss. Powinno się ono znajdować:

  • Na pokonanym przez ostatnią świecę poziomie oporu w przypadku pozycji długiej
  • Na pokonanym przez ostatnią świecę poziomie wsparcia w przypadku pozycji krótkiej

Strategia Position Trading nie wykorzystuje sztywnego poziomu Take Profit. Kiedy więc należy zamknąć pozycję?

  • W przypadku pojawienia się wyraźnej świecy spadkowej lub formacji cenowej zwiastującej odwrócenie trendu w przypadku pozycji długiej
  • W przypadku pojawienia się wyraźnej świecy wzrostowej lub formacji cenowej zwiastującej odwrócenie trendu w przypadku pozycji krótkiej

Jako że strategia Position Trading wyklucza wpływ spekulacyjnego szumu cenowego na trend oraz lokalne działania spekulacyjne, świece charakteryzujące się mieszanym sentymentem, sugerujące dużą aktywność obu stron rynku, nie mogą wywoływać decyzji o zamknięciu pozycji. Zanegowanie obowiązującego trendu musi być wyraźne.

W przypadku naszej pozycji długiej świeca, która jasno zasugerowała odwrócenie trendu wzrostowego, pojawiła się po sześciu tygodniach. W efekcie zgodnie ze strategią, należało zamknąć pozycję od razu na otwarciu kolejnej świecy:

Wykres Strategia Position Trading 3

Stop Loss znajdował się na poziomie 0.90350, natomiast pozycja została zamknięta po cenie 0.92450. Zysk wyniósł więc 0.1665, a ryzyko wynosiło 0.0435. Stosunek zysku do ponoszonego ryzyka wyniósł więc niemal aż 4 do 1.

W przypadku naszej pozycji krótkiej, świeca która jasno zasugerowała odwrócenie trendu wzrostowego, pojawiła się już po trzech tygodniach. W efekcie, zgodnie ze strategią, należało zamknąć pozycję od razu na otwarciu kolejnej świecy:

Wykres Strategia Position Trading 4

Stop Loss znajdował się na poziomie 12470, natomiast pozycja została zamknięta po cenie 9450. Zysk wyniósł więc 2122 punkty, a ryzyko wynosiło 898 pipsów. Stosunek zysku do ponoszonego ryzyka również był bardzo korzystny, wyniósł niecałe 3 do 1.

Zarządzanie kapitałem w strategii Position Trading

Money management jest kluczowym zagadnieniem w funkcjonowaniu każdej strategii. Jeśli trader nieumiejętnie zarządza własnym kapitałem, jest na najlepszej drodze do poniesienia ogromnych, wprost nieodwracalnych strat na własnym rachunku inwestycyjnym. W przypadku strategii Position Trading jest to aż nadto widoczne, ponieważ pozycje otwierane są długi okres, a zlecenie Stop Loss z reguły ustawiane jest znacznie szerzej niż ma to miejsce w przypadku handlu intraday czy swing tradingu.

Z tego powodu, absolutnym kluczem do sukcesu jest tutaj dobór odpowiedniego rozmiaru pozycji do naszego kapitału. Jako, że ten system tradingowy nie charakteryzuje się zawieraniem wielu transakcji każdego miesiąca, a przy właściwej identyfikacji trendu oraz odpowiednim potwierdzeniu go przed wejściem, statystyka będzie zawsze po naszej stronie, ponieważ Position Trading cechuje się bardzo korzystnym bilansem potencjalnego zysku do ponoszonego ryzyka.

W konsekwencji decyzja, jaką wartość kapitału trader jest skłonny stracić na pojedynczej pozycji jest uzależniona od jego własnej tolerancji na ryzyko, lecz ogólnie przyjęte reguły dotyczące Position Tradingu jasno mówią, że nie powinno się ryzykować więcej niż 5-6% naszego depozytu na pojedynczej transakcji.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.