Skuteczna strategia na nocny trading

1185
trading w biurze w godzinach nocnych
J2T Trade

Niestety, nie każdy z nas jest w stanie znaleźć czas na aktywny trading podczas największej płynności rynku, czyli godzin londyńskiej i amerykańskiej sesji handlowych. Z tego powodu niektórzy zamierzają podjąć się tradingu nocą. Czy jednak istnieją strategie, które umożliwiają skuteczny handel w tych nietypowych godzinach, gdy popularne u nas rynki charakteryzują się mniejszą płynnością i znacznie mniej przewidywalną zmiennością? Okazuje się, że tak. Przykładem takiego rozwiązania jest strategia “Nocny Trading na wybicie”. Na czym ona polega i jak handlować z jej wykorzystaniem? Przekonamy się poniżej:

Narzędzia wykorzystywane w strategii Nocny Trading na wybicie

Do handlu przy pomocy strategii Nocny Trading na wybicie nie potrzebujemy żadnych wskaźników. Wystarczy czysty wykres danego instrumentu, na którym naszym zadaniem będzie zaznaczenie minimum i maksimum poprzedniego dnia handlowego. Jak sama nazwa wskazuje, system ten polega na handlu na wybicie podczas pierwszych godzin azjatyckiej sesji w nocy.

Jak zostało już wspomniane, płynność na rynku jest wtedy mniejsza, co z reguły oznacza dwie możliwości. Pierwsza polega na tym, że podczas nocnych godzin handlu ruchy cenowe są bardzo niewielkie, przez co praktycznie nie ma możliwości by zawierać zyskowne transakcje. Drugi wariant natomiast cechuje się podwyższoną, trudną do przewidzenia zmiennością. To właśnie on może stanowić świetną szansę do wejścia w pozycję podczas tych niestandardowych godzin handlowych.

Interwały czasowe i odpowiednie instrumenty finansowe

Handel za pomocą strategii Nocny Trading na wybicie opiera się na niskich interwałach czasowych. Mamy więc tutaj do czynienia z tradingiem krótkoterminowym na wykresach M5 lub M15. Co więcej, system ten może być stosowany praktycznie na wszystkich parach walutowych, amerykańskich i europejskich indeksach giełdowych (jeśli odbywa się na nich handel w godzinach nocnych) i popularnych towarach.

FP Markets

Wejście w pozycję

W przypadku strategii Nocny Trading na wybicie sytuacja jest naprawdę nieskomplikowana. Jak już zostało wspomniane, najpierw zaznaczamy na wykresie minimum i maksimum dnia poprzedniego. Następnie obserwujemy wykres i czekamy na moment, w którym świeca cenowa (M5 lub M15) zamknie się powyżej maksimum lub poniżej minimum. Właśnie to daje nam sygnał do zawarcia transakcji, ponieważ sugeruje on, że ostatni potwierdzony poziom szczytu lub dołka został wybity. Co więcej, musi się to zdarzyć w ciągu pierwszych trzech godzin sesji, aby można było otworzyć pozycję zgodnie z tą strategią.

Przykład long

Poniżej mamy przykład otwarcia pozycji długiej. Pierwszy screen ukazuje ekstrema z poprzedniego dnia handlowego, a drugi wejście w pozycję:

Strategia Nocny Trading 1

 

Wejście w pozycję nastąpiło w okolicach godziny 2:20, po cenie 4482 (należy doliczyć koszty spreadu).

Przykład short

Poniżej mamy przykład otwarcia pozycji krótkiej. Pierwszy screen ukazuje ekstrema z poprzedniego dnia handlowego, a drugi wejście w pozycję:

Strategia Nocny Trading 3

 

Wejście w pozycję nastąpiło w okolicach godziny 1:15, po cenie 4343.5

Wyjście z pozycji

Najważniejszą kwestią w każdej strategii efektywnego tradingu jest ochrona kapitału. Tak więc w strategii Nocny Trading na wybicie należy zacząć od wyznaczenia poziomów Stop Loss oraz Take Profit, ponieważ ich wartości będą od siebie wzajemnie zależeć. Jak należy je ustawiać?

Long

Zacznijmy od pozycji długiej:

  • Zlecenie Stop Loss ustawione jest 10 punktów poniżej maksimum dnia poprzedniego
  • Zlecenie Take Profit ustawione jest w dwukrotnie większej odległości od poziomu wejścia w pozycję niż Stop Loss, co daje korzystny stosunek zysku do ryzyka (RR) w wysokości 2:1

Przykład:

Stop Loss znajdował się na poziomie 4469.5, a pozycję należało zamknąć po cenie 4507.

Short

W przypadku pozycji krótkiej zlecenia Stop Loss i Take Profit ustawione analogicznie, czyli:

  • Zlecenie Stop Loss ustawione jest 10 punktów powyżej minimum dnia poprzedniego
  • Zlecenie Take Profit ustawione jest w dwukrotnie większej odległości od poziomu wejścia w pozycję niż Stop Loss

Przykład:

Strategia Nocny Trading 6

Stop Loss znajdował się na poziomie 4354, a pozycję należało zamknąć po cenie 4322.5 (należy doliczyć koszty spreadu).

Zarządzanie kapitałem w strategii Nocny Trading na wybicie

Money management jest niezbędny niezależnie od tego jaką przyjmiemy strategię inwestowania. Niewłaściwe zarządzanie własnym kapitałem może doprowadzić do ogromnych strat na rachunku tradera. Handlując za pomocą strategii Nocny Trading na wybicie mamy jednak z góry sztywno wyznaczone poziomy Stop Loss oraz Take Profit i korzystny stosunek potencjalnego zysku do ponoszonego ryzyka zawsze wynoszący 2:1, a na dodatek ze względu na to, że zawieramy transakcje tylko w nocy, mamy możliwość otwarcia tylko jednego zlecenia na jednym walorze dziennie.

Z tego powodu najlepszym sposobem na osiągnięcie swojego celu handlowego jest zdecydowanie jaką wielkość własnego kapitału trader jest w stanie zaryzykować. Zgodnie z literaturą poruszającą kwestie kontroli ryzyka wartość, którą jesteśmy skłonni stracić na pojedynczej transakcji nie powinna przekraczać 1,5% naszego depozytu.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.