Strategia wykorzystująca luki cenowe

Szkolenie z inwestowania na rynkach
J2T Trade

Szkolenie z inwestowania na rynkachNie każda strategia musi wymagać użycia wskaźników. Zdarza się, iż wystarczy bacznie obserwować rynek, by zauważyć pewne, powtarzające się zjawiska. Po pewnym czasie stwierdzamy, że tworzą one schemat, który może generować spore zyski, przy dość niskim poziomie ryzyka. Tego typu rozwiązaniem jest Strategia wykorzystująca luki cenowe.

Strategia wykorzystująca luki cenowe i jej narzędzia

Do wykrycia luki cenowej nie potrzebujemy żadnych wskaźników. Wystarczy najprostszy wykres danego instrumentu oraz baczne poświęcanie uwagi cenie zamknięcia rynku minionej sesji oraz cenie otwarcia bieżącej.

Luka cenowa występuje w momencie, gdy cena otwarcia jest wyraźnie oddalona od ceny zamknięcia poprzedniego dnia handlowego. Takie zjawisko najczęściej możemy zaobserwować między piątkiem, a poniedziałkiem, w zasadzie na wielu popularnych walorach.

Dlaczego powstają luki cenowe? Najczęściej, ponieważ inwestorzy reagują na ważne informacje, zarówno dotyczące danego aktywa, jak i ogólne gospodarcze lub fundamentalne, podczas gdy rynek jest zamknięty. Takimi informacjami najczęściej są:

FP Markets
  • Publikacje danych makroekonomicznych lub wyników spółek niezgodne z oczekiwaniami
  • Informacje o fuzjach lub przejęciach spółek
  • Skandale dotyczące danych spółek lub ważnych przedsiębiorców
  • Klęski żywiołowe, epidemie, ataki terrorystyczne

W zasadzie wszystko, co może nas zaskoczyć. Jednak, gdy już taka sytuacja wystąpi, okazuje się ona okazją do handlu, więc należy wiedzieć jak taką lukę rozegrać. Pozycję zazwyczaj otwiera się oraz realizuje podczas jednej sesji, więc jest to trading w systemie intraday, najczęściej na wykresie M5 lub M15.

Strategia wykorzystująca luki cenowe – wejście w pozycję

Jak handlować z wykorzystaniem luki cenowej? Z reguły, gdy pojawia się taka formacja, celem rynku jest jak najszybsze jej domknięcie. Należy jednak poczekać na wystąpienie sygnału sugerującego takie zachowanie na rynku. Po prostu, w ciągu niewielkiego czasu od otwarcia sesji, musi pojawić się świeca, która zbliży aktualną cenę do ceny zamknięcia poprzedniego dnia handlowego.

W przypadku pojawienia się luki spadkowej, czekamy na sygnał w postaci świecy wzrostowej. Jeśli ona się pojawi, to po cenie otwarcia następnej składamy zlecenie kupna.

Przykład:

Luka long - zlecenie kupna

Mamy tutaj wejście zgodne z wyżej opisanymi warunkami, cena otwarcia 11421.30 (należy doliczyć koszty spreadu).

W przypadku pojawienia się luki wzrostowej, należy oczekiwać na wystąpienie sygnału w postaci świecy spadkowej. Jeśli ona się pojawi, to po cenie otwarcia następnej składamy zlecenie sprzedaży.

Przykład:

Luka Short - zlecenie sprzedaży

Powyższe wejście zgadza się z opisanymi warunkami, cena otwarcia 12903.50.

Strategia wykorzystująca luki cenowe – wyjście z pozycji

Najważniejszą kwestią w każdej strategii efektywnego tradingu jest ochrona kapitału. W metodzie wykorzystującej luki cenowe poziom Take Profit powinien znajdować się na cenie zamknięcia poprzedniej sesji. Natomiast zlecenie Stop Loss należy ustawić w odległości o połowę mniejszej od ceny otwarcia w stosunku do ceny zamknięcia minionego dnia handlowego.

Przykład zamknięcia pozycji długiej:

Luka Long - zamknięcie pozycji długiej

Stop Loss znajdował się na poziomie 11376.11, natomiast pozycja została zamknięta zgodnie z ustawionym zleceniem Take Profit po cenie 11511.00.

Przykład zamknięcia pozycji krótkiej:

Luka Short - zamknięcie pozycji krótkiej

Stop Loss znajdował się na poziomie 12911.50, a pozycja została zamknięta zgodnie z ustawionym zleceniem Take Profit po cenie 12886.70 (należy doliczyć koszty spreadu).

Zarządzanie kapitałem w Strategii wykorzystującej luki cenowe

Money management jest kluczowym zagadnieniem w funkcjonowaniu każdej strategii. Jeśli trader nie potrafi umiejętnie zarządzać własnym kapitałem, jest na najlepszej drodze w funkcjonowaniu każdej strategii do poniesienia dotkliwych, wprost nieodwracalnych strat na osobistym rachunku inwestycyjnym.

Jednak w przypadku metody handlu stosującej luki cenowe potencjalny zysk jest dwukrotnie większy niż ryzyko straty na każdej transakcji. Tak więc inwestor powinien być spokojny, nawet w przypadku wystąpienia serii nieudanych wejść.

Jednakże, nawet przy korzystnym i precyzyjnie wyznaczonym risk ratio trader nie powinien wystawiać swój rachunek na ryzyko wynoszące więcej niż 3% własnego depozytu. W taki sposób jedynie seria powyżej 152 stratnych transakcji z rzędu spowoduje utratę ponad 99% kapitału. Jednak prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji jest bliskie zera.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.