Strategia dołączania do trendu przy pomocy formacji świecowych

Systemy handlu krótkoterminowego nieprzerwanie cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów indywidualnych. Ma to oczywiście przyczyny czysto matematyczne. Wykorzystanie procentu składanego umożliwia traderowi wygenerowanie wysokiego zysku w krótkim czasie. Jednak nie każda strategia musi wymagać wskaźników. Czasem wystarczy bacznie obserwować rynek, by zauważyć najlepsze okazje do szybkiego generowania profitu. Dobrą metodą jest wykorzystanie formacji świecowych.

Narzędzia wykorzystywane w Strategii dołączania do trendu przy pomocy formacji świecowych

Do inwestowania przy pomocy formacji świecowych nie potrzebujemy żadnych wskaźników. Wystarczy czysty wykres danego instrumentu oraz obserwacja, z jaką świecą mamy w tym momencie do czynienia. W tej konkretnej strategii interesuje nas długi korpus świecy oraz brak knota przy jej zamknięciu. Jeśli te warunki są spełnione, oznacza to, że na niższych interwałach czasowych na ostatniej świecy cena również podążała w tym samym kierunku. Z tego powodu ta strategia najlepiej będzie się sprawdzać na wykresie H1 lub H4.

Wejście w pozycję

Zgodnie ze wskazaną formacją świecową należy inwestować tylko i wyłącznie z aktualnym trendem. Najbliższa świeca wskazuje nam, w którą stronę rynek aktualnie się porusza, jaka jest płynność i czy panująca tendencja jest silna. Jeśli składa się ona z długiego korpusu oraz nie posiada knota przy zamknięciu, mamy idealny moment na otwarcie pozycji. Dokonujemy tego tylko o pełnych godzinach.

Zlecenie kupna zawieramy w pierwszych sekundach danej godziny, tuż po zamknięciu świecy wzrostowej spełniającej wyżej wymienione warunki. Przykład:

Świece price action long - zlecenie kupna

Ukazane wejście jest zgodne z wcześniej wspomnianymi warunkami, cena otwarcia 13522.20 (należy doliczyć koszty spreadu).

Zlecenie sprzedaży zawieramy również w pierwszych sekundach danej godziny, natomiast w tym wypadku tuż po zamknięciu się świecy spadkowej spełniającej poprzednio wspomniane założenia. Przykład:

Świece price action short - zlecenie sprzedaży

Powyższe wejście zgadza się z wcześniej wspomnianymi warunkami, cena otwarcia
13477.00.

Wyjście z pozycji

Najważniejszą kwestią w każdej strategii efektywnego tradingu jest ochrona kapitału. Tak więc w metodzie dołączania do trendu przy pomocy formacji świecowych należy zacząć od ustalenia poziomu Stop Loss. Powinien się on znajdować:

  1. Tuż poniżej ostatniej świecy w pozycji kupna
  2. Tuż nad ostatnią świecą w pozycji sprzedaży

Natomiast zlecenie Take Profit należy ustawić w odległości dwukrotnie większej niż Stop Loss od ceny otwarcia, dzięki czemu mamy bardzo korzystny stosunek zysku do ryzyka (risk ratio).

Przykład zamknięcia pozycji długiej:

Świece price action long close - zamknięcie pozycji długiej

Stop Loss znajdował się na poziomie 13484.20, natomiast pozycja została zamknięta zgodnie z ustawionym zleceniem Take Proft po cenie 13595.20.

Przykład zamknięcia pozycji krótkiej:

Świece price action short close - zamknięcie pozycji krótkiej

Stop Loss znajdował się na poziomie 13520.00, a pozycja została zamknięta zgodnie ze zleceniem Take Profit po cenie 13391.00 (należy doliczyć koszty spreadu).

Zarządzanie kapitałem w Strategii dołączania do trendu przy pomocy formacji świecowych

Money management jest niezbędnym elementem każdej strategii, jeśli oczekujemy przynoszenia przez nią zysków. Trader, który nie potrafi umiejętnie zarządzać własnym kapitałem, jest na najlepszej drodze do wyzerowania własnego rachunku inwestycyjnego.

Jednak w przypadku metody dołączania do trendu przy pomocy formacji świecowych, potencjalny zysk jest dwukrotnie większy niż ryzyko straty na każdej transakcji. Wynika to ze sztywnych zasad ustalania poziomów Stop Loss i Take Profit. Tak więc inwestor nie powinien się martwić o dotkliwe uszczuplenie środków, nawet w przypadku wystąpienia serii nieudanych wejść.

Nie zmienia to faktu, iż zgodnie z literaturą poruszającą kwestie kontroli kontroli ryzyka wartość, którą trader jest skłonny stracić, nie powinna przekraczać 2% własnego depozytu. W takiej sytuacji jedynie nieprzerwana passa 194 nieudanych transakcji spowodowałaby spadek środków na koncie inwestycyjnym poniżej 2% kapitału startowego. Jednak prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji jest bliskie zera.

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.