Słabe chwile Dow Jonesa 30. Strata rzędu 2,77% w tydzień.

Profesjonalny trader
J2T Trade

Miniony tydzień (05.12-09.12) był słaby w wykonaniu indeksu Dow Jones 30. Najstarszy z głównych indeksów przeżywał w ostatnich dniach słabe chwile. W tydzień amerykański Dow Jones 30 wykazał stratę rzędu 2,77%. Początek grudnia w przypadku indeksów z Wall Street jest niezwykle słaby. Czy nowy tydzień przyniesie ocieplenie nastrojów? Zapraszamy na tygodniową analizę indeksu Dow Jones 30.

Wzrosty nieporównywalne do strat

Poprzedni tydzień handlowy rozpoczął się od strat i to właśnie negatywne nastroje dominowały w kolejnych dniach. Indeks Dow Jones 30 zyskał jedynie w środę (07.12) i czwartek (08.12). Wzrosty były nieporównywalnie niższe od strat. W omawianych dniach (05.12-09.12) najstarszy z głównych indeksów stracił łącznie 2,77%.

Ponownie Salesforce najgorsze

Tradycyjnie spoglądamy już na to, jak wyglądało się zachowanie spółek w poprzednich dniach. Najwyższą, procentową stratę podczas jednej sesji wykazała spółka Salesforce. Ponownie to właśnie to przedsiębiorstwo okazało się najgorsze. Tym razem, w poniedziałek 5 grudnia Salesforce obniżyło swój kurs o 7,35%. Natomiast największy zysk zanotowała spółka Nike. Miało to miejsce w czwartek, 8 grudnia. Akcje amerykańskiego giganta wzrosły wówczas o 2,80%.

Będzie się działo!

Rozpoczynający się dziś, 12 grudnia tydzień zdaje się na pewno przynieść zmienność na głównych amerykańskich indeksach. Inwestorzy czekają na raport dotyczący inflacji w Stanach Zjednoczonych oraz na decyzję dotyczącą podwyżki stóp procentowych. Pierwsze dane opublikowane zostaną już jutro. Czy inflacja ponownie spadnie w USA? Jak do danych ustosunkuje się FED? Jedno jest pewne, na indeksach będzie się działo.

FP Markets

Indeks zrealizował cofnięcie, czego spodziewać się teraz?

W zeszłotygodniowej analizie indeksu Dow Jones 30 bliżej przyjrzeliśmy się ruchowi spadkowemu. O takiej możliwości pisaliśmy: „Indeks wydaje się chętny wykonania głębszego zejścia. Dobrze byłoby, aby taki ruch został poprzedzony dokładnym podbiciem do strefy oporu od dołu. W takim wypadku czuwająca tam podaż powinna przepchać cenę poniżej średniej kroczącej SMA 55. Przełamanie jej zakresu nadałby impetu spadkom. W grę wchodziłby powrót do 33 400”.

Faktycznie we wtorek (06.12) indeks, niestety do godzin popołudniowych w Polsce, wykonywał podbicie do strefy oporu (34 085-34 275). Tym samym doszło do re-testu tego zakresu od dołu i rynek zerwał się w dół. Tego dnia notowania Dow Jonesa 30 zeszły w okolice 33 430, czyli blisko zakładanego targetu. W kolejnych dniach Dow Jones nieco podbijał, ale doszedł do zakresu średniej kroczącej SMA 88 i z tych okolic cofał.

Dziś, w poniedziałek 12 grudnia przed amerykańskim pre-marketem indeks oscyluje nieco poniżej 33 600. Jak wyglądać może ruch Dow Jonesa 30 w najbliższych dniach?

Scenariusz wzrostowy

Rynek postawić może w najbliższym czasie na przygotowanie się do wykonania podejścia. Taki ruch rozpocząłby się od cofnięcia do strefy wsparcia: 33 210-33 400. Wówczas w tych okolicach indeks zebrałby niezbędną siłę do tego, aby wykonać wzrost. Notowania rzeczywiście wykonałyby pierwszy impuls. Następnie korektą w okolice 33 600 rynek zbudowałby wyższy dołek. Taka sytuacja determinowałaby wzrost i powrót do strefy wspomnianego oporu (34 085-34 275). Indeks mógłby końcowo postawić na przełamanie tego zakresu. Docelowo Dow Jones 30 wylądować może w okolicach 34 800-34 900.

Wykres DJ30 H4 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 perspektywa H4 12.12.2022

Scenariusz spadkowy

Należy natomiast liczyć się z tym, że Dow Jones 30 postawić może na kontynuację cofnięcia. Taki ruch mógłby rozpocząć się od wzrostu. Szybkie podejście do średniej i równie szybkie cofnięcie świadczyłoby na korzyść zejścia. Wówczas przełamanie obszaru wsparcia (33 210-33 400) nadałoby impet dalszemu spadkowi. W takim ruchu notowania trafić mogą do 32 600 bądź niżej.

Wykres DJ30 H4 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 perspektywa H4 12.12.2022

Podsumowanie

Rozpoczynający się na rynku akcji tydzień obfitować będzie w dane istotne dla gospodarki USA. Ruch uzależniony będzie właśnie od tego co pokaże raport inflacyjny oraz jak zachowa się wobec tego Fed.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.