Stopa bezrobocia nieco wzrosła. Analiza FTSE 100 na wtorek.

Flaga Wielkiej Brytanii
J2T Trade

Główny brytyjski indeks giełdowy nowy tydzień rozpoczął od strat. Pomimo lepszego odczytu PKB, londyńskie FTSE 100 obniżyło swoje notowania. Stało się to zapewne za sprawą słów brytyjskiego kanclerza skarbu. Jeremy Hunt ostrzegł wczoraj, że gospodarka może się „pogorszyć”. Dziś, we wtorek 13 grudnia inwestorzy otrzymali dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Raporty z tego sektora okazały się przeważnie gorsze, niż zakładano. Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii nieco wzrosła. Jak wygląda sytuacja głównego indeksu w Londynie? Analiza FTSE 100 na wtorek.

Strata w poniedziałek

Nowy, grudniowy tydzień handlowy rozpoczął się od przeceny. Brytyjskie FTSE 100 odnotowało stratę w poniedziałek, 12 grudnia. Zamknięcie giełd w Londynie pokazało, że FTSE 100 wylądowało niżej o 0,41%. W przypadku tego indeksu przełożyło się to na ruch rzędu 30 punktów.

Wyższe odczyty PKB

Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł o 0,5% w październiku. W skali roku odczyt PKB wykazał wzrost rzędu 1,5%. Brytyjski Urząd Statystyczny podał jednak, iż w trzecim kwartale PKB spadło o 0,3% w porównaniu z poprzednią częścią tego roku. Niemniej jednak odczyty PKB okazały się wyższe, niż prognozowano.

Gospodarka może się „pogorszyć

Kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii, Jeremy Hunt udzielił wywiadu dla BBC*. Hunt ostrzegł w poniedziałek, że brytyjska gospodarka może się „pogorszyć. Jednocześnie urzędnik podzielił się obawami dotyczącymi inflacji. Jego zdaniem mamy do czynienia z niepewnością dotyczącą tego, czy inflacja osiągnęła już szczyt.

FP Markets

Wzrost stopy bezrobocia

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii osiągnęła poziom 3,7% w październiku. Oznacza to wzrost o 0,1 punktu procentowego na przestrzeni miesiąca. Dziś podano również pozostałe, istotne dane dla brytyjskiego rynku pracy. Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych mocno wzrosły. Najnowszy raport uświadomił, że w listopadzie było ich aż 30,5 tysiąca. Natomiast średnie zarobki wzrosły zgodnie z oczekiwaniami. Ukształtowały się one na poziomie 6,1%.

Punkt widzenia – wtorkowe, spadkowe otwarcie

We wczorajszej analizie indeksu FTSE 100 zakładaliśmy, że indeks otworzy nowy tydzień właśnie od spadku. O takim ruchu pisaliśmy: „Perspektywa wykresu uświadamia, że rynek ma szanse na dalsze zejście. Dobrze byłoby, aby kontynuowane ono było po podbiciu do zakresu średniej. Następnie powrót poniżej 7 460 i re-test tego zakresu od dołu determinowałby cofnięcie do 7 430”.

Rzeczywiście indeks najpierw podbił do zakresu średniej. Następnie pojawiło się zakładane zejście poniżej 7 460. Jednak do targetu niewiele zabrakło, gdyż indeks zszedł w okolice 7 445.

Na wykres indeksu FTSE 100 patrzymy po otwarciu sesji europejskiej. Rynek otworzył się spadkowo i notowania spadły poniżej 7 440. Jednak indeks broni spadek i stara się wyciągnąć ruch. Na dzisiejszy dzień patrzymy nieco inaczej. Dziś, we wtorek spodziewana jest większa zmienność podczas całego dnia. Rynki z Europy reagować będą na doniesienia z USA. Czego spodziewać się można we wtorek?

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek ma szansę dziś wykonać ruch w stronę wyższych zakresów. Taki uzależniony będzie przede wszystkim od tego, jak indeks zachowa się wobec średniej. Powrót powyżej jej zakresu i re-test od góry nadałby impetu wzrostowi. Ruch wykonany może zostać w godzinach popołudniowych i być gwałtowny. Niemniej jednak mógłby powrócić powyżej 7 500.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 13.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak może wydarzyć się tak, że z obecnych zakresów rynek wygeneruje jeszcze cofnięcie w stronę 7 430. W takim wypadku obóz niedźwiedzi mógłby włożyć więcej siły w to, aby sprowadzić notowania jeszcze niżej. Indeks FTSE 100 mógłby wówczas wylądować w okolicach 7 400.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 13.12.2022

Konkluzja

 

TSR : 7 700

TFR : 7 612

TDP : 7 520

TFS : 7 430

TSS : 7 335

*Źródło: BBC 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.