FTSE 100 traci 0,44%. Stanowcze przemówienie Johnsona!

135
londyn
J2T Trade

Indeks FTSE 100 kończy środę tracąc 0,44%. FTSE 100 zalicza pierwszą stratę w tym tygodniu.  W Izbie Gmin przemawiał odchodzący Boris Johnson. Wystąpienie premier Johnson wykorzystał, aby przekazać stanowcze i konkretne uwagi dla przyszłego szefa rządu. Co rynki pokażą w czwartek?

Niewielka strata

Brytyjski główny indeks giełdowy FTSE 100 niewiele stracił w środę. Finalnie indeks FTSE 100 stracił 0,44%. Oznacza to, że zmiana kursu w ciągu sesji wykazała obniżkę rzędu 30 punktów. W środę brytyjski indeks stracił po raz pierwszy w tym tygodniu. Po trzech sesjach wynik FTSE 100 to +1,47%.

Większość traciła

Wczoraj na indeksie dominowała spółka Carnival. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu FTSE 100. Akcje Carnival skoczyły o 5,17%. Większość komponentów jednak traciła. Spadkom przewodziła spółka DS Smith. Wycena tego przedsiębiorstwa uległa niekorzystnej zmianie o 3,83%.

Przemówienie Johnsona

Odchodzący szef brytyjskiego rządu Boris Johnson wygłosił przemówienie w środę. W swojej wypowiedzi Johnson zwrócił się przede wszystkim do swojego następcy. W Izbie Gmin Johnson zalecił, aby przyszły premier: „trzymał się blisko Amerykanów, trzymał się Ukraińców, trzymał się wolności i demokracji wszędzie”.

FP Markets

Johnson dodał również: „obniżaj podatki i dereguluj, gdzie tylko możesz, aby uczynić ten kraj najwspanialszym miejscem do życia i inwestowania, którym jest. Skupcie się na również na drodze przed nami, ale zawsze pamiętajcie o sprawdzeniu lusterka wstecznego”.

Punkt widzenia – część wykonana

Indeks FTSE 100 podjął się częściowej realizacji scenariusza głównego. Przytoczę treść scenariusza z wczorajszej analizy: „Kluczowe założenie na dziś dotyczy nowego poziomu TDP – 7 282. Zakładam, że najpierw rynek zejdzie celem przetestowania tego zakresu od góry. Poziom TDP musi zostać utrzymany. Wówczas do niego zbliży się średnia krocząca, i siła popytowa będzie mogła ponownie pokazać dominację. Target na dziś to 7 380- 7 400”.

Pierwszym ruchem indeksu miało być zejście do poziomu TDP – 7 282. Rzeczywiście rynek zszedł do tego zakresu, a nawet nadbił ten poziom. Rynek jednak zamknął się poniżej tego zakresu. Nie uznaje jak na razie tego za wybicie, zatem scenariusz wzrostowy będzie poniekąd kontynuacją z wczoraj. Obecnie rynek oscyluje w dalszym ciągu poniżej poziomu TDP.

Scenariusz główny – wzrostowy

Tak jak wspomniałem, rynek nie zanegował jeszcze kluczowego założenia z wczoraj. Zakładam zatem w tym scenariuszu, że rynek powróci w pierwszym ruchu powyżej poziomu TDP. Następnie z tego poziomu zostanie zebrana siła popytowa. Targetem będzie 7 380.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 21.07.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jeżeli jednak rynek nie zamierza utrzymać TDP, niech pokaże schemat na zejście na tym zakresie. Innymi słowy, poziom TDP może zostać wybity, co będzie negacją scenariusza wzrostowego. Wybicie polegać może na potwierdzeniu tego zakresu jako opór. Wówczas utrzymywanie się ceny poniżej tego poziomu oraz re-testy od dołu determinować będą spadek. Celem dla zejścia będzie poziom 7 200.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 21.07.2022

Konkluzja

Po wczorajszych danych o inflacji rynek cofnął, wykonując pierwszy zamysł dla scenariusza wzrostowego. Projekcja wzrostowa ma szansę się zrealizować, a powyżej została zaktualizowana dla dzisiejszej sesji. Cała uwaga skupiona jest obecnie na parlamencie i danych dotyczących gospodarki. Inwestorzy oczekują na komentarz wyższych urzędników BoE, co do wczorajszych danych. Poniżej podaję poziomy na dziś.

TSR : 7 464

TFR : 7 374

TDP : 7 282

TFS : 7 192

TSS : 7 099

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.