Srebro poniżej 22 USD za uncję. Srebro odwiedziło poziomy z 2020 roku!

255
Sztabka srebra
J2T Trade

Rynek srebra w dalszym ciągu znajduje się poniżej ceny 22 USD za uncję. Podczas piątkowej sesji rynek srebra delikatnie nadbił poziom ceny 22 USD. Pesymizm dotyczący rynków metali szlachetnych w dalszym ciągu trwa. Czy srebro rzeczywiście jest niedowartościowane?

Rynek srebra w końcu zyskuje

Miniony tydzień handlowy rynek srebra zamyka wzrostowo. Kurs XAG/USD wzrósł o 3,41% w ubiegłym tygodniu handlowym (16.05-20.05). Stało się to głównie za sprawą dwóch sesji, ponieważ w poniedziałek (16.05) i w czwartek (19.05) rynek srebra zakończył sesje z wynikiem powyżej 2%. Łącznie trzy sesje w minionym tygodniu rynek srebra zakończył „na zielono”.

Warto zaznaczyć, że miniony tydzień handlowy był pierwszym w maju zakończonym  wynikiem wzrostowym. Sesje spadkowe przeważają w tym miesiącu, w maju kurs XAG/USD obniżył się już o ponad 4%.

Tendencja spadkowa

Jednak nie tylko w maju rynek srebra tracił. Dokładnie to w połowie kwietnia br. rynek rozpoczął przecenę. Oscylował wówczas nieco powyżej poziomu ceny 26 USD za uncję. Od tego szczytu wykonał, do najniższego poziomu blisko 6 dolarów ruchu.

FP Markets

Przyczyną kwietniowo-majowych spadków są głównie obawy inwestorów o inflację. Gdy obawa dotycząca inflacji wśród inwestorów wzrasta, inwestorzy przechodzą wówczas na rynek metali szlachetnych. Jednak gdy obawy znikają kapitał wycofywany jest z tzw. bezpiecznych aktywów. W tym samym okresie traciło również złoto. Co jednak warto podkreślić to fakt, że ruch spadkowy wykonany przez rynek srebra był o wiele bardziej wyraźny od ruchu na rynku złota. Dzieje się tak, ponieważ większa zmienność stoi za rynkiem srebra.

Poziomy z 2020 roku!

Wspomniana, w poprzednim akapicie, tendencja spadkowa trwająca na rynku srebra doprowadziła rynek do poziomów sprzed dwóch lat. Na początku minionego tygodnia, dokładniej w poniedziałek (16.05) kurs XAG/USD znajdował się poniżej poziomu ceny 21 USD za uncję. Rynek srebra tym samym oscylował na poziomach z lipca 2020 roku.

Problemy „bezpiecznych przystani”?

Srebro podobnie jak złoto, określane jest mianem „safe haven”, czyli wspominanej już bezpiecznej przystani. W ostatnim czasie jednak, pomimo trudnej sytuacji na świecie rynek srebra nie jest stabilny. Zazwyczaj panująca na świecie niepewność i kryzys determinowały cenę m.in. tego kruszcu. Cena srebra spadła również w ubiegłym tygodniu w wyniku wzrostów na dolarze amerykańskim. Aktualnie właśnie dolar jest bardziej stabilny od srebra.

Punkt widzenia – co dalej z rynkiem srebra?

Koncepcja dotycząca rynku srebra zostanie przedstawiona w dwóch interwałach czasowych: H1 i H4. Tak przeprowadzona analiza pozwoli na przybliżenie możliwych scenariuszy na pierwsze sesje w tygodniu, a także na cały tydzień handlowy.

Rynek srebra utworzył w maju zakres istotnego wsparcia (21.17USD-21.28USD), które w ciągu najbliższych sesji będzie jednym z kluczowych punktów odniesienia. Strefa wsparcia oznaczona została zielonym prostokątem na obu interwałach czasowych. Co ciekawe jest to jedyna strefa w obu ujęciach interwału czasowego, która idealnie się pokrywa. Pozostałe strefy zostały wyznaczone w myśl przeprowadzenia dokładnej analizy dla każdego z podejść.

Opisana wyżej wyznaczona strefa wsparcia, została nadbita (12.05-16.05). Jednak rynek srebra powrócił powyżej zakresu wsparcia dodatkowo re-testując go od góry i wykonując w czwartek (19.05) silny impuls wzrostowy. Piątkową sesję rynek srebra zakończył w okolicach poziomu ceny 21.75 USD, jest to poziom, z którego rynek generował wcześniej zarówno ruch wzrostowy, jak i spadkowy. Dlatego warto będzie przyglądać, co teraz wydarzy się na tym poziomie. Dodatkowo na ten zakres przypada również zakres średniej kroczącej SMA 77.

I scenariusz – „przygotowanie pod wzrost” H1

Ten scenariusz zakłada, że rynek srebra podczas poniedziałkowej sesji (23.05) wykona pierwszy ruch w kierunku zakresu wsparcia (oznaczony zielonym prostokątem). Jednak kurs XAG/USD będzie utrzymywał się w wyznaczonej strefie i będzie mógł generować z niej impulsy wzrostowe. Kluczowe do budowania ruchu wzrostowego jest utrzymanie tej strefy wsparcia. Gdyby taki scenariusz został zrealizowany wówczas podczas kolejnych sesji tygodnia kontynuowany będzie ruch wzrostowy opisany w scenariuszu wzrostowym w ujęciu H4.

Wykres XAG/USD wzrost
Scenariusz „przygotowanie pod wzrost” XAG/USD interwał H1 22.05.2022

II scenariusz – wzrostowy H1

W tym przypadku zakładane jest, że z niedzieli na poniedziałek rynek otworzy się powyżej poziomu 21.75 USD (oznaczony na wykresie przerywaną fioletową linią). Rynek mógłby ją re-testować i z niej generować impuls wzrostowy przebijający zakres ostatnio utworzonych lokalnych szczytów.

Wykres XAG/USD wzrost
Scenariusz wzrostowy XAG/USD interwał H1 22.05.2022

III scenariusz – spadkowy H1

Gdyby kluczowe założenie ze scenariusza „przygotowanie pod wzrost”H1 (utrzymanie strefy wsparcia) nie zostało spełnione, można wówczas przypuszczać ruch spadkowy. Wówczas dobrze by było, żeby rynek choćby przetestował od dołu strefę wsparcia w myśl zasady zmiany biegunów. Targetem w przypadku takiej sytuacji, byłby zakres ostatnich dołków.

Scenariusz XAG/USD spadek 22.05.2022
Scenariusz spadkowy XAG/USD interwał H1 22.05.2022

I scenariusz – wzrostowy H4

Gdyby pierwsze sesje na rynku srebra wykonywałyby ruchy opisane w scenariuszu „przygotowanie pod wzrost” H1, wówczas wygenerowany ze strefy wsparcia ruch wzrostowy mógłby sięgać strefy oznaczonej na wykresie fioletowym prostokątem. Jest to  punkt zmiany ruchu (PZR). Jeżeli rynek srebra przełamałby PZR podczas jednej z sesji handlowej, to w myśl zasady zmiany biegunów, również z tej strefy może kontynuować wspinaczkę.

Wykres XAGUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy XAG/USD interwał H4 22.05.2022

II scenariusz – spadkowy H4

Podobnie jak w przypadku scenariusza spadkowego dla H1, nieutrzymanie kluczowych założeń, może powodować powrót do zakresów minimum tego roku. W grę będzie wchodzić również tworzenie nowych minimum.

Wykres XAGUSD spadek
Scenariusz spadkowy XAG/USD interwał H4 22.05.2022

Konkluzja

Rynek srebra trwa w tendencji spadkowej. Obecnie rynek znajduje się w dobrym miejscu do tego, żeby wykonać ruch wzrostowy. Przypuszczam w pierwszej kolejności zrealizuje się scenariusz „przygotowanie pod wzrost” z interwału H1, a w konsekwencji jego kontynuacja w postaci scenariusza wzrostowego z interwału H4.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.