Sprawdzamy co się dzieje na giełdach na Bliskim Wschodzie

Spadki na Saudi Stock Eschange
J2T Trade

Nie ma żadnych wątpliwości, że 2022 rok był naprawdę trudny dla rynku kapitałowego. Praktycznie na całym świecie mamy dziś do czynienia z niepewnością gospodarczą i obawami o globalną recesję.

Problemy nie ominęły również giełd w Zatoce Perskiej. Jak konkretnie radziły sobie one w ostatnim czasie? Poniżej zaprezentujemy dwa indeksy dwóch najistotniejszych rynków akcji Bliskiego Wschodu. Co ciekawe, sytuacja na parkiecie w Arabii Saudyjskiej wygląda zupełnie inaczej niż na giełdzie w Dubaju. Zacznijmy od pierwszego z tych rynków:

MSCI Tadawul 30 próbuje wybronić 1400

Najistotniejszy indeks regionu, w którego skład wchodzi 30 największych spółek notowanych na giełdzie w Arabii Saudyjskiej – MSCI Tadawul 30, zdecydowanie nie zaliczy 2022 roku do udanych.

Jest to nieco zaskakujące, gdyż przez pierwsze cztery miesiące znajdował się on w silnym trendzie wzrostowym. Ostatecznie tegoroczny szczyt, będący zarazem historycznym maksimum tego arabskiego indeksu, został ustanowiony 9 maja. Przyjął on wartość 1965 punktów.

FP Markets

Następnie to niedźwiedzie przejęły kontrolę nad rynkiem. I nie utraciły jej do dziś – choć byki próbowały przeprowadzić kontratak zarówno w lipcu jak i w październiku. W konsekwencji 8 grudnia sprzedający zaczęli atakować poziom 1400 pipsów. Była to najniższa wartość od maja 2021 roku.

Kupujący wykazali jednak silną determinację. Reakcja obronna pojawiła się momentalnie i poziom ten został skutecznie wybroniony, choć przez kolejne dwa tygodnie niedźwiedzie raz po raz ponawiały swoje ataki. Niestety, byki nie zdołały wygenerować impulsu wzrostowego. W efekcie w tym momencie cena oscyluje w granicach 1415 punktów.

Co dalej?

Na ten moment długoterminowy trend spadkowy cały czas obowiązuje. Oznacza to, że wszystkie oczy nadal skierowane są na sprzedających. Jeśli zdołają oni wybić ten kluczowy opór, to następnie nie powinni mieć problemów z pogłębieniem spadków. Ich ostateczny cel stanowi prawdopodobnie zeszłoroczne minimum, znajdujące się na poziomie 1144 punktów. Do takiej obniżki jeszcze jednak daleka droga.

Jeżeli natomiast byki zdołają skutecznie wybronić omawiane wsparcie, a następnie wygenerują impuls wzrostowy, ich pierwszy cel powinno stanowić przetestowanie dołka z końcówki 2021 roku. Znajduje się on na poziomie 1475 pipsów.

Wykres indeksu Tadawul 30

DFMGI w wąskiej konsolidacji

Zupełnie inaczej w ostatnich miesiącach wygląda sytuacja na giełdzie w Dubaju. Zacznijmy od tego, że w pierwszym półroczu 2022 ten rynek akcji zachowywał identycznie – przez pierwsze cztery miesiące znajdował się on w silnym trendzie wzrostowym.

Ostatecznie tegoroczny szczyt, będący zarazem historycznym maksimum tego arabskiego indeksu, został ustanowiony 5 maja. Przyjął on wartość 3747 punktów. Następnie to niedźwiedzie przejęły kontrolę nad rynkiem.

Przecena była bardzo gwałtowna, lecz trwała znacznie krócej niż na giełdzie w Arabii Saudyjskiej. Zakończyła się ona bowiem już 6 lipca, kiedy to kurs indeksu osiągnął poziom 3060 pipsów.

Już następnego dnia wygenerowany został silny impuls wzrostowy. Zwyżka trwała do 20 września. Podczas tej sesji byki podjęły próbę ataku na poziom 3500 punktów. Zakończyła się ona niepowodzeniem.

Następnie doszło do gwałtownej korekty, a od 3 października indeks DFMGI porusza się w wąskiej strefie konsolidacji. Jej ograniczenia to 3285 i 3410 pipsów. W tej chwili jego kurs oscyluje w granicach 3323 punktów.

Co dalej?

Wydaje się, że obecnie obie strony rynku mają równe szanse na wybicie kluczowej bariery. Jeśli to byki zdołają przełamać opór, na ich drodze szybko pojawi się kolejna przeszkoda. Będzie stanowić ją poziom 3465 pipsów. Dopiero jego wybicie otworzy im drogę do przetestowania wrześniowego szczytu.

Jeżeli to jednak niedźwiedzie wykażą większą determinację i zdołają wybić kluczowe wsparcie, może dojść do gwałtownej i dotkliwej obniżki. Ich celem z całą pewnością będzie wtedy zejście do lipcowego minimum – poziomu 3060 punktów.

Wykres indeksu DFMGI

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.