Spowolnienie w sektorze prywatnym. FTSE 100 na minusie.

FTSE100
J2T Trade

Wczorajsze dane wykazały dalsze spowolnienie wzrostu w sektorze prywatnym. Sierpniowy odczyt Composite PMI był najniższy od 18 miesięcy. Wtorkową sesję indeks FTSE 100 zamknął na minusie. Rynki akcyjne w połowie tygodnia.

Najwyższa procentowa zmiana

Barometr brytyjskiej gospodarki – indeks FTSE 100 zakończył wtorek na minusie. Notowania FTSE 100 spadły o 0,61% w ogólnym rozliczeniu sesyjnym. Co ciekawe, była to najwyższa procentowa zmiana ceny podczas sesji w sierpniu. Indeks tym samym powiększa straty z poniedziałku.

Spółek tracących było więcej

Indeks kierowany wczoraj był przez stronę stratnych komponentów. To spółek tracących było zdecydowanie więcej. Spadkom przewodziła spółka Ocado, której wycena zmieniła się niekorzystnie o 5,02%. Na czele strony wzrostowej natomiast stanęła Antofagasta. Akcje tego przedsiębiorstwa we wtorek wzrosły o 3,29%.

Spadek do 27-miesięcznego minimum

Opublikowane wczoraj dane ekonomiczne zasygnalizowały dalsze spowolnienie wzrostu aktywności w brytyjskim sektorze prywatnym. Odczyt Composite PMI wyniósł za sierpień 50,9. Był to najsłabszy wynik od 18 miesięcy. Spoglądając dokładniej zauważyć można, że wskaźnik PMI dla usług okazał się niewiele gorszy. Ten sam wskaźnik dla przemysłu natomiast ujawnił gwałtowny spadek produkcji i spadł do 27-miesięcznego minimum. Eksperci zauważyli, że brytyjski sektor prywatny otarł się o stagnację.

FP Markets

Punkt widzenia – część ruchu wykonana

Brytyjski indeks giełdowy podjął się jedynie wykonania części ruchu opisanego w scenariuszu głównym. Projekcja określała ruch wzrostowy w następujący sposób: „Dziś cała uwaga skupiona może być na zachowaniu ceny wokół poziomu 7 472. Kluczowe założenie dla wzrostów opiera się na przekonaniu, że kupujący przeważą na tym zakresie. Utrzymanie ceny na zakresie TDP świadczyć będzie na korzyść budowania podstaw pod ruch wzrostowy. Re-test od góry poziomu dałby szansę na powrót powyżej 7 500”.

Rynek miał skupić się wczoraj na poziomie 7 472, co rzeczywiście uczynił. Ponadto kluczowe założenie dla wzrostów było respektowane, gdyż poziom jest utrzymywany. Jednak rynek nie poderwał się wczoraj do wzrostów.

Scenariusz główny – wzrostowy

Projekcja wzrostowa z wczoraj zostaje podtrzymana. Jeżeli utrzymywane będą okolice poziomu TDP, cena ma szansę powrócić powyżej 7 500. Obserwacji należy zatem poddać, zachowanie rynku wobec tego poziomu.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 24.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Negacja kluczowego założenia dla wzrostów, stanowić będzie podstawę dla zejścia. Przebicie poziomu TDP, a następnie re-test tego zakresu od dołu dadzą potencjał zejścia do 7 440.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 24.08.2022

Konkluzja

Brytyjski indeks traci drugi raz w tym tygodniu. Rynki akcyjne znajdują się w środku tygodnia i być może dziś sytuacja będzie się powoli zmieniać. Obserwacji poddać należy zatem podobnie jak wczoraj, okolice 7 470. Indeks FTSE 100 ma potencjał do wzrostów. Ważne jest jednak, aby kluczowe założenie było respektowane. Poniżej rozpisane zostały poziomy na dzień 24.08.2022

TSR : 7 654

TFR : 7 564

TDP : 7 472

TFS : 7 382

TSS : 7 289

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.