Spowolnienie tempa „właściwe”. Nasdaq 100 delikatnie wyżej.

J2T Trade

Rynki akcji w USA zamknęły czwartkową sesję handlową w mieszanych nastrojach. Zyskał jedynie technologiczny Nasdaq. Notowania Nasdaq’a 100 wylądowały delikatnie wyżej. Inwestorzy reagowali wczoraj m.in. na wypowiedzi członków Fed. Członkini Rady Gubernatorów, Michelle Bowman zauważyła, że spowolnienie tempa podwyżek stóp jest „właściwe”. Dziś, 2 listopada rynki kończą tydzień. Co pokaże amerykański Nasdaq 100 w najbliższych godzinach?

Nieznaczny zysk Nasdaq’a

Podczas wczorajszej sesji indeksy walczyły o kierunek. Z głównych indeksów w USA finalnie zyskał jedynie technologiczny Nasdaq. Jednak indeks wykazał nieznaczny zysk. W ogólnym rozrachunku notowania Nasdaq’a 100 wzrosły o 0,10%, czyli nieco ponad 10 punktów. Jednak faktem jest, że indeks przedłużył zyski z poprzedniego dnia.

Spółka Splunk ciągnie indeks

Strona wzrostowa ponownie pokazała siłę. W czwartek większość spółek technologicznych opowiedziała się za zyskami. W górę indeks najmocniej ciągnęła spółka Splunk. Notowania tego przedsiębiorstwa skoczyły o 17,78%. Po zyskownej stronie notowana była ogólnie wyższa zmienność. Na czele spadków z kolei stanęło Costco, którego akcje spadły o 6,56%.

Wypowiedzi bankierów Fed wskazują drogę

Po ostatnich uwagach przewodniczącego Fed Jerome’a Powella przyszedł czas na wypowiedzi innych bankierów. Wczoraj wypowiadała się Michelle Bowman, czyli członkini Rady Gubernatorów Fed. Urzędnik zauważyła, że spowolnienie tempa podwyżek stóp procentowych jest „właściwe. Bowman dodała, że wielkość podwyżki zależeć będzie od napływających danych. Jej zdaniem inflacja jest nadal „nieakceptowanie wysoka”. Z tego powodu spodziewa się kolejnych podwyżek, jednak w innym niż dotychczasowym tempie.

FP Markets

Wywiadu dla amerykańskich mediów (Fox News*) udzielił prezes nowojorskiego Fedu, John Williams. Przedstawiciel Fed powiedział, że polityka pieniężna musi być jeszcze bardziej restrykcyjna. Williams wskazał: „Fed ma jeszcze wiele do zrobienia z podwyżkami stóp.

Natomiast wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej ds. nadzoru Michael Barr zauważył, że bank centralny może teraz mniej skupiać się na tempie bieżących podwyżek. Zdaniem Barr’a ważniejsze na ten moment jest określenie stopy końcowej oraz czasu, w którym będą one zmuszone w niej pozostać. Urzędnik powiedział również, że Fed może pozwolić sobie na wolniejsze tempo dochodzenia do wystarczająco restrykcyjnej polityki.

Punkt widzenia – rynek bez siły na wzrost w czwartek

W analizie indeksu Nasdaq 100 na czwartkową sesję przyjrzeliśmy się bliżej potencjalnemu ruchowi wzrostowemu. Jednak taki wzrost poprzedzony miał zostać zejściem notowań w stronę 11 900 i dopiero z tych zakresów rynek zbierałby się do wzrostu. Rzeczywiście patrząc na wykres, cena najpierw cofnęła w okolice 11 900 (do pełnego zakresu zabrakło dwudziestu punktów). Nasdaq 100 szybko zorientował się w położeniu i rozpoczął budowę schematu na wzrost. Jednak indeks nie miał dość siły, aby zakładany wczoraj wzrost wykonać.

Na moment pisania tego artykułu (po godzinie 12) amerykański Nasdaq 100 oscyluje nieco poniżej poziomu TSR (12 050). Rynek zdaje się czekać na pre-marketowe dane i do tego czasu niewiele powinno się zmienić.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś rynek poniekąd może powtórzyć schemat wczoraj. Tym razem za zejściem do 11 900 przemawia również fakt, iż to właśnie tam obecnie przebiega zakres średniej kroczącej SMA 55. Na zasadzie odbicia się od średniej bądź jej przetestowania rynek mógłby wygenerować wzrost. Prawdopodobnym w takim wypadku byłoby dojście notowań Nasdaq’a do 12 150.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 02.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak zważywszy na to, że obecnie indeks utrzymuje się poniżej poziomu 12 050, którego przeznaczenie w postaci oporu, jak na razie się sprawdza. Na zasadzie nadbicia tych okolic indeks mógłby wygenerować zejście do średniej. Szybkie jej przełamanie nada impetu spadkom. Rynek powróciłby w rejony 11 850.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 02.12.2022

Konkluzja

Nastroje determinować dziś bedą raporty podane w pre-markecie. Już w godzinach przedsprzedaży należy spodziewać się wzmożonych ruchów. Na który z wariantów zdecyduje się Nasdaq? Poziomy rozpisane zostały poniżej.

TTR : 12 275

TSR : 12 050

TFR : 11 825

TDP : 11 590

TFS : 11 365

TSS : 11 140

TTS : 10 925

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.