Spotkanie akcjonariuszy Twittera. S&P 500 niewiele traci.

Flaga USA
J2T Trade

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) opublikowała wczoraj informację o spotkaniu akcjonariuszy Twittera. Spotkanie odbędzie się 13 września tego roku. Indeks S&P 500 stracił w poniedziałek. Była to jednak kolejna niewielka strata na notowaniach S&P 500.

Nieśmiałe spadki S&P 500

Poniedziałkową sesję indeks S&P 500 zakończył z niewielką obniżką notowań. Finalnie S&P 500 straciło 0,12%. Była to trzecia z rzędu sesja zakończona niskim poziomem zmiany ceny. Nieśmiałe spadki towarzyszą S&P 500 jednak od początku sierpnia. Indeks stracił w tym miesiącu już pięć razy. Ani razu jednak sierpniowe, spadkowe sesje nie przekroczyły 1% zmiany ceny.

Bez większej dominacji wśród komponentów

Podczas wczorajszej sesji żadna ze stron nie osiągnęła znaczącej przewagi liczebnej nad drugą. Jednak zaznaczyć warto, że to po stronie stratnych komponentów odnotowana została wczoraj najwyższa zmiana ceny. Spółka Tyson Foods straciła na wycenie 8,40%, zatem to ona przewodziła stronie stratnych komponentów. Po stronie wzrostów najwięcej procentowo zyskała spółka Penn National Gaming. Akcje spółki wzrosły o 5,56%.

Głosowanie na specjalnym spotkaniu

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) działająca w Stanach Zjednoczonych opublikowała dokument, w którym Rada dyrektorów spółki Twitter: „jednogłośnie rekomenduje głosowanie za wszystkimi propozycjami na specjalnym spotkaniu”. Spotkanie odbędzie się dla akcjonariuszy 13 września 2022 roku. Spotkanie ma na celu przeprowadzenie głosowania w sprawie przyjęcia umowy o połączeniu spółki z podmiotami należącymi do Elona Muska. Komunikat ze strony SEC pojawia się w momencie, gdy Twitter i Elon Musk od blisko miesiąca stoją na sądowej ścieżce.

FP Markets

Punkt widzenia – powrót do 4 130 zaliczony

Na wczorajszą sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się realizacji scenariusza spadkowego. Poniedziałkowe założenie dotyczyło: „Jeżeli tempo dzisiejszego wzrostu zostanie podtrzymane, rynek może dojść do okolic 4 190 jeszcze przed rozpoczęciem sesji amerykańskiej. Wówczas ta może zweryfikować nastroje inwestorów w okolicach tego poziomu. Zejście odbyć mogłoby się na zasadzie budowy schematu podwójnego szczytu. Celem dla zejścia mógłby być poziom 4 130”.

Zgodnie z przewidywaniami tempo wzrostów przed sesją zostało podtrzymane, a rynek dotarł do poziomu TFR, czyli okolic 4 190. Rynek wykonał re-test tego poziomu od dołu, traktując go, jako opór. Klasyczny schemat podwójnego szczytu co prawda nie miał miejsca, niemniej jednak patrząc z perspektywy niższych interwałów, kilkukrotnie cena odbiła się od TFR. Zejście miało miejsce do poziomu 4 130. Obecnie rynek znajduje się na wczorajszych dołkach.

Scenariusz główny – wzrostowy

Ruch wzrostowy generowany może być dopiero po powrocie ceny powyżej TDP. Powrót powyżej TDP, a następnie jego utrzymanie stanowi kluczowe założenie dla dzisiejszych wzrostów. Każdorazowy re-test od góry poziomu TDP napędzać kupujących. W takim wypadku celem może być 4 190.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 09.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Oscylowanie ceny poniżej poziomu TDP wskazuje na to, aby dopuszczać dziś myśl o głębszym zejściu indeksu S&P 500. Jeżeli po rozpoczęciu sesji amerykańskiej cena podejdzie pod poziom TDP, ale nie będzie w stanie go przełamać, powrót poniżej TDP świadczyć będzie o potencjale spadkowym. Ponadto testowanie tego poziomu od dołu dopełniłoby schemat. Targetem w takim wypadku będzie powrót do 4 090. 

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 09.08.2022

Konkluzja

Niewiele zabrakło wczoraj, aby indeks S&P 500 wreszcie dosięgnął poziomu 4 200. Dziś cała uwaga skupić się może na zachowaniu rynku w okolicach poziomu TDP. Jak na razie cena znajduje się poniżej tego poziomu. Zgodnie z powyższym, dopiero powrót powyżej TDP będzie mógł rozpocząć zapatrywanie na potencjalny wzrost. Poziomy na dzień 09.08.2022.

TSR : 4 235

TFR : 4 189

TDP : 4 142

TFS : 4 094

TSS : 4 047

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.