Spokojnie na S&P 500. Drobna tygodniowa strata indeksu.

J2T Trade

Popularne akcje na Wall Street zaświeciły się w piątek na czerwono. Główne indeksy okazały się gorsze podczas ostatniej sesji minionego tygodnia. Negatywne nastroje pojawiły się za sprawą trwających problemów w Kongresie Stanów Zjednoczonych. W dalszym ciągu nierozwiązany pozostaje problem limitu zadłużenia. Odnotowane spadki w Nowym Jorku nie były jednak znaczące. Ponownie spokojnie było na indeksie S&P 500. Wynik dużego amerykańskiego indeksu znów zamknął się tuż pod kreską. Indeks przypieczętował tym samym nastawienie ostatnich dni. Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Spokojnie na S&P 500, drobna tygodniowa strata

Nowojorskie giełdy zakończyły piątkową sesję na minus. Jednak straty wykazane przez popularne indeksy okazały się nieznaczne. Spokojnie sytuacja wyglądała na S&P 500. Duży amerykański indeks stracił jedynie 0,16%, czyli 6,5 punktu.

Warto zauważyć, iż w całym minionym tygodniu (08.05-12.05) niewiele działo się pod względem finalnych zmian. S&P 500 każdą sesję kończyło wynikiem zbliżonym do zera. Rozliczenie pokazało, iż w ostatnich dniach przeważyła strona podażowa. Była to jednak drobna tygodniowa strata indeksu.

Podział wśród składowych

Spółki tworzące indeks S&P 500 po raz kolejny nie zdołały opowiedzieć się po żadnej ze stron. W dalszym ciągu widoczny był podział wśród składowych. O wyniku zadecydowały poszczególne wagi spółek po każdej ze stron. Warto zauważyć natomiast, że ogólnie większa zmienność towarzyszyła stronie wzrostowej. Najlepiej wypadło First Solar (NASDAQ:FSLR), którego wycena wzrosła o 26,48%. Po stronie spadkowej wyróżniło się First Republic Bank (NYSE:FRC). Wartość akcji zlikwidowanego banku spadła o 6,87%.

FP Markets

Punkt widzenia dzienny: indeks w ruchu między TDP a TFR

Piątkowe otwarcie giełd w Stanach Zjednoczonych przyniosło spadek notowań głównych indeksów. S&P 500 urwało, podobnie jak Nasdaq, po godzinie 16 (czas w Polsce). Notowania wówczas przedostały się przez zakres średniej SMA 88. Przełamując go otworzyły sobie drogę do większego spadku. Indeks cofnął bowiem w rejony poziomu TDP. Dopiero w tych rejonach na rynku zmieniło się nastawienie. O godzinie 20 kupujący przejęli stery i notowania powróciły do średniej. Piątkowa sesja nie zmieniła wymowy indeksu, który ostatnie dni przeznacza na trwanie w ruchu między poziomem TDP a TFR.

Co na dziś ?

Dziś na indeks spółek dużych patrzymy o godzinie 13. Na ponad dwie godziny przed otwarciem giełd w Nowym Jorku notowania znajdują się tuż poniżej poziomem TFR.

Scenariusz = sprawdzenie średniej–>utrzymanie jej obszaru i zebranie siły do wzrostu–>podejście do TFR i jego przełamanie–>ew. skok do 4 170-4 180

Wykres indeks S&P 500 H1
Indeks S&P 500 interwał H1 15.05.2023

Punkt widzenia tygodniowy: poziom 4 200 niezdobyty

Ostatnimi czasy na indeksie S&P 500 widać niezdecydowanie w obszarze cenowym 4 080-4 130. Jednak nic szczególnego na rynku się nie dzieje, a dopóki wsparcie działa, należy się na tym skupić. Rynek cały czas stoi przed szansą na wzrost, a poziom 4 200 pozostaje niezdobyty.

Wykres indeks S&P 500 D1
Indeks S&P 500 interwał D1 15.05.2023

Konkluzja

Dziś inwestorzy szczególną uwagą obdarzą wystąpienia członków Rezerwy Federalnej. Pojawią się one w godzinach amerykańskiego pre-marketu. Warto będzie śledzić wypowiedzi bankierów, które mogą wspomóc lub przeszkodzić dzisiejszemu ruchowi. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TSR : 4 193

TFR : 4 148

TDP : 4 099

TFS : 4 054

TSS : 4 008

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.