Spokojnie na Dow Jones 30. Analiza indeksu na nowy tydzień.

J2T Trade

Amerykański indeks giełdowy Dow Jones 30 odnotował spokojny tydzień. Każdy dzień w minionym tygodniu (14.11-18.11) kończył się niewielką zmianą notowań. Warto dodać, że na Wall Street indeks Dow Jones 30 poradził sobie najlepiej. W kolejny poniedziałek, 21 listopada patrzymy na Dow Jones 30. Jak wygląda analiza indeksu na nowy, niepełny tydzień?

Niewielka zmienność, bez zmiany w tygodniu

Główne rynki akcyjne w Stanach Zjednoczonych notowały niewielkie zmiany w ostatnim tygodniu handlowym. Spokojnie było również na indeksie giełdowym Dow Jones 30. Warto zauważyć, że w dniach (14.11-18.11) indeks ani razu nie odnotował ponad 1% zmiany kursu.

Wtorkowa (15.11) i piątkowa (18.11) sesja okazały się wzrostowymi dla najstarszego indeksu. W poniedziałek (14.11) i środę (16.11) notowania zaświeciły na zamknięciu na czerwono. W czwartek (17.11) Dow Jones 30 pozostał bez zmian. Tygodniowe ujęcie pokazało, że indeks nie zmienił w tym czasie swoich notowań. Podobny tydzień miał miejsce na początku tego roku – w lutym.

Mieszane nastroje wśród spółek

Składowe indeksu Dow Jones 30 wykazały w ostatnich dniach mieszane nastroje. Największy zysk podczas jednej sesji odnotowała spółka Walmart. Akcje supermarketowego giganta wzrosły we wtorek o 6,54%.Z kolei najgorzej jednego dnia wypadło Salesforce. Notowania tego przedsiębiorstwa spadły w środę o 4,29%.

FP Markets

Władze Walmartu komentują wyniki

Spółka Walmart ogłosiła we wtorek swoje wyniki finansowe. Przychody spółki w trzecim kwartale roku fiskalnego 2023 wzrosły o 8,7% w skali roku i wyniosły 152,8 mld dolarów. Z drugiej strony dochód operacyjny firmy spadł o 53,5% w porównaniu z tym samym trymestrem poprzedniego roku i wyniósł 2,7 miliarda dolarów.

Wyniki spółki za ostatni kwartał skomentowały władze Walmartu. Prezes spółki powiedział: „Znacząco poprawiliśmy naszą pozycję zapasów w III kwartale i będziemy kontynuować postępy w miarę kończenia roku”. Ponadto CEO obiecał: „Jesteśmy tutaj, aby pomóc uczynić ten (sezon świąteczny) przystępnym i wyjątkowym czasem dla rodzin na całym świecie”.

Niepełny tydzień – święto w USA

Rozpoczynający się dziś tydzień handlowy jest specyficznym w przypadku amerykańskich indeksów. Wall Street otwarte będzie do środy. W czwartek, 24 października nie będzie zwykłego handlu, ze względu na Święto Dziękczynienia w USA. W piątek (25.11) sesja zostanie skrócona do godziny 19 (czasu polskiego). Inwestorów czeka zatem niepełny tydzień w Stanach Zjednoczonych.

Ostatni ruch bez dynamiki, zmieni się to?

Przechodzimy już do spojrzenia na sytuację Dow Jonesa z perspektywy wykresu. Rynek w omawianym tygodniu (14.11-18.11) poruszał się pomiędzy dwoma istotnymi strefami cenowymi. Głównie rynek znajdował się jednak przy wsparciu określonym przedziałem: 33 210-33 400. Dziś w poniedziałek, 21 listopada przed sesją amerykańską indeks oscyluje w okolicach 33 750.

Scenariusz wzrostowy

Amerykański indeks postawić może w najbliższych dniach na bardziej dynamiczne i zdecydowane przetestowanie zakresu wsparcia (33 210-33 400). Najpierw rynek może zejść do tego zakresu, a taki ruch wiązałby się z przetestowaniem zakresu średniej kroczącej SMA 88. Z zakresu wsparcia mógłby zostać wygenerowany ruch pod 34 085.

Wykres DJ30 H4 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 perspektywa H4 21.11.2022

Scenariusz spadkowy

Jednak należy rozważyć sytuację, w której rynek podejdzie najpierw pod zakres cenowego oporu, czyli 34 085-34 275. Wówczas indeks odbiłby się od tego zakresu. Na zasadzie budowy niższego szczytu rozpoczęłoby się głębsze zejście. Potencjalnym celem będzie 33 000.

Wykres DJ30 H4 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 perspektywa H4 21.11.2022

Podsumowanie

Czy w tym, krótszym tygodniu handlowym rynki zdecydują się na wzmożoną zmienność? Warto będzie spoglądać na to, jak Dow Jones 30 potraktuje podane wyżej strefy cenowe.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.