EURUSD, GBPUSD, USDJPY i AUDUSD okiem eksperta z Tickmill

369
Analiza rynku
J2T Trade

Analiza rynkuSzturm zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol miał raczej ograniczony wpływ na rynki finansowe. Szybko wznowiono działania związane z ratyfikowaniem zwycięstwa Joe Bidena. Zamiast tego rynki skoncentrowały się na fakcie, iż demokraci zdobędą oba mandaty w stanie Georgia, co pozwoli im uzyskać kontrolę nad Senatem, a to z kolei zwiększy szansę na wyższy fiskalny pakiet stymulacyjny. Azjatyckie rynki akcji nocą zanotowały wzrosty, co oznacza, że europejskie akcje powinny rozpocząć sesję z pozytywnym nastawieniem.

Początek roku przyniósł mieszane dane ze strefy euro. Wczorajsza obniżka grudniowego indeksu PMI dla usług do 46,4 sugeruje większe tempo spadku niż wcześniej szacowano. Zakładano, że wyniesie on 47,3. Z drugiej strony, dobre (i co prawda przestarzałe) dane o sprzedaży detalicznej w Niemczech za listopad wskazują, że dziś poranne dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro będą pozytywne.

Badanie nastrojów biznesowych w strefie euro i “wstępny” szacunek inflacji CPI przyciągną dziś prawdopodobnie największą uwagę. Prognozuje się, że ogólny indeks nastrojów gospodarczych wzrośnie do 89,5 w grudniu z 87,6, czemu sprzyja poprawa zaufania w przemyśle i usługach w związku z nadziejami na szczepionki w 2021 roku. Niemniej jednak, indeks utrzyma się wyraźnie poniżej długoterminowej średniej i prawdopodobnie nie uwzględni nowszych obaw dotyczących nowego szczepu wirusa. Jeśli chodzi o inflację CPI w strefie euro, główna miara wyniosła -0,3% w skali roku w listopadzie, oczekuje się, że pozostanie na ujemnym poziomie -0,2% w grudniu, a nawet istnieją obawy, że utrzyma poziom -0,3%, co potwierdzi opinie o niskiej inflacji w obszarze tej wspólnej waluty.

W Wielkiej Brytanii, po spodziewanym spadku PKB w czwartym kwartale ubiegłego roku, wprowadzone ostatnio bardziej restrykcyjne środki w ramach lockdownu oznaczają, że ekonomiści będą oczekiwać dalszego spadku w bieżącym kwartale, wywołanego głównie słabszą aktywnością w usługach osobistych. Ostatnie restrykcje w mniejszym stopniu wpłynęły na inne sektory, przy czym oczekuje się, że dzisiejszy poranny indeks budowlany pozostanie na obszarze ekspansji.

FP Markets

W Stanach Zjednoczonych pojawiły się wczoraj kolejne oznaki, że wzrost zatrudnienia zwalnia, a ADP ukazało nieoczekiwany spadek (pierwszy od kwietnia) zatrudnienia w sektorze prywatnym o 123 tysiące w grudniu z powodu zaostrzonych restrykcji wprowadzonych ze względu koronawirusa. Sugeruje to ryzyko spadku publikowanych w piątek oficjalnych zmian zatrudnienia w USA w sektorze pozarolniczym (nonfarm payrolls). Dzisiejsze tygodniowe wnioski o bezrobocie mogą wykazywać niewielką zmianę na początku roku w porównaniu z 787 tysiącami z poprzedniego tygodnia, ale średnia z czterech tygodni jest coraz wyższa. Tymczasem prognozowany spadek do 54,5 z 55,9 w grudniowym badaniu ISM w usługach nadal sygnalizuje wzrost, choć w wolniejszym tempie.

Dziś o godzinie 16:00 wygasają opcje na:

  • EURUSD
  • GBPUSD
  • USDJPY

Spojrzenie od strony technicznej i handlowej

EURUSD: kierunek byczy powyżej 1.22 z celem 1.24

Z technicznej i handlowej perspektywy, jako że 1.22 pełni teraz rolę wsparcia, byki celują w główny opór rosnącej linii trendu zlokalizowany na 1.24.

Raporty dotyczące płynności sugerują liczne oferty ze strony kupujących przez strefę 1.2340-1.2360 z lekką słabością powyżej niej, ale istnieje duże prawdopodobieństwo zwiększenia ofert na poziomie 1.24 a następnie pewne przystanki nad poziomem 1.2420. Z kolei jeśli chodzi o oferty spadkowe, nie ma ich zbyt wiele w okolicy 1.22, prawdopodobnie otworzyłyby się one dopiero po obniżce poniżej 1.2150, ale dziś jest to mało prawdopodobne.

wykres eurusd - 07.01.2021 - tickmill

GBPUSD: kierunek byczy powyżej 1.35 z celem 1.39

Z technicznej i handlowej perspektywy, jako że 1.35 wspiera wzrosty, ceny mogą podejść wyżej i przetestować górny target fali 5, znajdujący się w strefie 1.3910-1.3980.

Raporty dotyczące płynności sugerują, że silne oferty będą składane, gdy rynek zbliży się do poziomu 1.37, następnie wyłamanie strefy 1.3715-1.3725 spowoduje szybki wzrost do 1.3750, a następnie spowolnienie podejścia pod 1.38. Jeśli chodzi o oferty spadkowe, to wzrastają one od 1.35, zejście poniżej tego poziomu otworzy ścieżkę do głębszego spadku.

wykres gbpusd - 07.01.2021 - tickmill

USDJPY: kierunek niedźwiedzi poniżej 104, z celem 101.20

Z technicznej i handlowej perspektywy, jako że osiągnięcie poziomu 103.8 wywoła próby wzrostów, należy na tę chwilę spodziewać się spadku z celem 101.2.

Raporty dotyczące płynności sugerują, że oferty spadkowe w okolicy 102.5 powinny być znaczne, a ich ilość nie będzie maleć poniżej tego poziomu. Oferty wzrostowe zwiększają się z kolei dopiero po osiągnięciu 103.8 ich ilość utrzymuje się na wysokim poziomie aż do kursu 104, a powyżej 104.2 znów maleją.

wykres usdjpy - 07.01.2021 - tickmill

AUDUSD: kierunek byczy powyżej 0.76 z celem 0.8

Z technicznej i handlowej perspektywy, jako że 0.76 pełni rolę wsparcia, ceny mogą podejść wyżej i przetestować górny target fali 5, znajdujący się na poziomie 0.8. Warto jednak zwrócić uwagę, że 0.78 to średnioterminowy cel wzrostów i może on skłonić do realizacji zysków, a trend wzrostowy zostanie wznowiony dopiero z poziomu wsparcia zlokalizowanego na 0.7450.

Raporty dotyczące płynności sugerują znaczne oferty aż do poziomu 0.79 i bardzo niewielkie wyżej, co może utrudnić dalsze wzrosty. Oferty spadkowe zyskują na sile w strefie 0.7570-0.7580 co może otworzyć drogę do spadku do silnie bronionego poziomu 0.75.

wykres audusd - 07.01.2021 - tickmill

Patrick Munnelly
Analityk Tickmill


tickmill

Sprawdź ofertę brokera Tickmill na bezpłatnym rachunku demonstracyjnym. Konto demo otworzysz klikając tutaj.

*75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.