Czym jest split i resplit akcji? Po co spółki go przeprowadzają?

Split akcji
J2T Trade

Wiele osób chce zainteresować się handlem na rynku giełdowym, lecz nie ma nawet pojęcia jak zacząć. Próby odnalezienia się w tym świecie mogą być dość problematyczne z powodu dość enigmatycznie brzmiących zwrotów i terminów dla początkujących. Jednym z nich, stosunkowo często pojawiającym się w giełdowych doniesieniach, jest split akcji, Mało tego, istnieje również takie pojęcie jak resplit akcji.

Co oznaczają te terminy? W jakim celu spółki przeprowadzają split i resplit akcji? Przekonamy się poniżej:

Split akcji – co to jest?

Split akcji to po prostu obniżenie wartości nominalnej akcji przy jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowego kapitału akcyjnego spółki. Split bywa określany podziałem akcji. Po przeprowadzeniu tej operacji następuje zwiększenie liczby akcji spółki, ale przy jednoczesnym zmniejszeniu ich wartości nominalnej. Należy tu zwrócić uwagę, że kapitał akcyjny pozostaje na niezmienionym poziomie.

Podział akcji nie powoduje również zmian w proporcji udziałów poszczególnych akcjonariuszy. Z reguły cała operacja odbywa się przez zwykły podział już istniejących akcji na każdą posiadaną akcję. Należy jednak zwrócić uwagę, że w przypadku takiej operacji wszystkie akcje spółki powinny mieć identyczną wartość nominalną. Warto również zaznaczyć, że dla zwykłego inwestora split nie oznacza żadnej zmiany, a tym bardziej straty w wartości portfela. Zmniejszy się tylko wartość pojedynczej akcji, będzie za to miał ich więcej w portfelu.

FP Markets

Przykład

Dla przykładu jeśli spółka wyemitowała milion akcji, których cena obecnie wynosi 250 złotych, to jej kapitalizacja wynosi 250 milionów PLN. Gdy zarząd spółki zdecyduje się na przeprowadzenie splitu akcji w stosunku 1:10, to na miejsce jednej dotychczasowej akcji tej spółki w portfelu inwestycyjnym, będzie przypadało 10 akcji. Jednak ich kurs nie będzie już wynosił 250 złotych, tylko 25 PLN. Ogólna liczba akcji tej spółki w obiegu rynkowym wzrośnie natomiast dziesięciokrotnie, do 10 milionów sztuk.

Split akcji można więc porównać do dzielenia tego samego tortu na mniejsze kawałki – nie zwiększymy jego masy dzieląc go na 16, zamiast ośmiu równych kawałków. Po prostu każdy z kawałków będzie odpowiednio mniejszy.

Resplit akcji – co to znaczy?

Resplit akcji to, najprościej rzecz ujmując, scalenie akcji. Operacja ta jest przeciwieństwem splitu. Po przeprowadzeniu scalenia następuje zmniejszenie liczby akcji spółki, przy jednoczesnym zwiększeniu ich wartości nominalnej. Podobnie jak w przypadku splitu, kapitał akcyjny pozostaje na niezmienionym poziomie. Z uwagi na możliwość powstania niedoborów scaleniowych spółki wraz z resplitem często przeprowadzają skup własnych akcji.

Przykład

Dla przykładu jeśli spółka wyemitowała 100 milionów akcji, których cena obecnie wynosi 2.5 PLN, to jej kapitalizacja wynosi 250 milionów PLN. Gdy zarząd spółki zdecyduje się na przeprowadzenie resplitu akcji w stosunku 10:1, to inwestor posiadający 10 akcji tej spółki, będzie posiadał teraz tylko jedną, lecz jej kurs wyniesie 25 złotych. Łączna liczba akcji w obiegu zmniejszy się natomiast do 10 milionów sztuk.

W jakim celu przeprowadza się split akcji? Rynek kapitałowy

Zwiększenie płynności

Na podział akcji najczęściej decydują się firmy, których walory są wyceniane w setkach czy nawet tysiącach złotych. Najczęstszym powodem przeprowadzenia tego zabiegu jest chęć zwiększenia płynności swoich walorów, gdyż zbyt wysoka cena może odstraszać potencjalnych inwestorów.

Po pierwsze, wynika to z faktu istnienia pułapki psychologicznej i mylnego założenia, że jeśli coś ma już wysoką wartość to jest mało prawdopodobne, aby jeszcze znacząco zyskało na wartości. Po drugie, wielu inwestorom wydaje się, że akcje o niższych nominałach mają większe prawdopodobieństwo wzrostu. Kolejnym aspektem jest fakt, że w przypadku drogich walorów, wartych po kilka tysięcy złotych części inwestorów po prostu nie stać na zakup nawet jednej akcji.

Dzięki przeprowadzeniu splitu zwiększa się liczba akcji w obrocie i dochodzi do zmniejszenia ceny rynkowej pojedynczej akcji, dzięki czemu dany pojedynczy papier wartościowy staje się szerzej dostępny dla inwestorów. Kiedy łatwiej można kupić lub sprzedać akcje, ryzyko płynności spada. W nisko-płynnych spółkach już pierwszym ryzykiem jest kupno takiego waloru i obawa o możliwość jego odsprzedania w przyszłości.

Po splicie kurs akcji zazwyczaj rośnie

Warto dodać, że historia rynku giełdowego dowodzi, że zazwyczaj już samo ogłoszenie splitu powoduje wzrost zainteresowania spółką. W efekcie na samej tylko pierwszej sesji, po ogłoszeniu planowanego podziału akcji, jej walory zyskują na wartości przeciętnie 1-2%.

Po co spółki decydują się na resplit akcji?

Ostatnia deska ratunku

Resplit akcji jest zjawiskiem nieco rzadszym na giełdzie niż split. Zazwyczaj wysyła on również mniej pozytywny sygnał. Z reguły jest on przeprowadzany z konieczności i zwykle dotyczy spółek bardzo nisko notowanych, postrzeganych jako spekulacyjne. Spółki najczęściej decydują się na taki ruch ponieważ obawiają się trafienia na “listę alertów” GPW czyli podmiotów zakwalifikowanych jako te o wysokim ryzyku.

Ponadto takie spółki mogą zostać wykluczone z wyliczania indeksów, a w najgorszych wypadkach może nawet dojść do zawieszenie notowań. Naturalnymi kandydatami do takiej operacji są spółki, których kurs zbliża się do 1 grosza. Przy takiej cenie obrót takimi akcjami to czysta spekulacja. Bardzo niska cena jest również zła dla wizerunku spółki, często nie są one atrakcyjne w oczach potencjalnych inwestorów i są po prostu pomijane.

Istnieje oczywiście ryzyko, że płynność spółki po scaleniu może się zmniejszyć, ale jest również nadzieja, że kurs wyjdzie z marazmu, w którym często tkwił przed taką operacją. Niestety często zdarzają się też sytuacje takie, że kurs, który z poziomu 1 grosza nie miał już gdzie spaść, może natomiast spaść z poziomu złotówki, skoro po resplicie zrobiło się miejsce na spadek ceny.

Zmniejszenie liczby akcjonariuszy CFD na akcje

Odwrotny podział akcji może także być narzędziem służącym do zmniejszenia ilości akcjonariuszy. Akcjonariusze z mniejszą ilością udziałów zostają po prostu zmuszeni do pozbycia się swoich akcji, a to oznacza, że nie posiadają już akcji spółki. W takim przypadku otrzymują oni wartość akcji w gotówce zgodnie z aktualnym kursem przed dokonaniem resplitu. Spółki przeprowadzają wtedy po prostu skup własny akcji.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.