“Spekulacja intuicyjna” – recenzja książki Curtisa M. Faith

Spekulacja intuicyjna
J2T Trade

Nie da się zaprzeczyć, że rynek kapitałowy działa w sposób wyjątkowo gwałtowny. W efekcie, cały czas bombarduje on nas – traderów zmieniającymi aktualną sytuację informacjami. Potrafi również budzić w nas silne emocje. Z tego powodu znajdziemy dość liczną grupę traderów, która jednoznacznie twierdzi, że logika i statystyka ma drugorzędne znaczenie. Uważają oni, że kluczem do sukcesu jest umiejętność podejmowania decyzji w zgodzie z intuicją.

Co na ten temat myśli natomiast legendarny inwestor Curtis M. Faith, który należał do elitarnej grupy Żółwi? Swoje myślenia dotyczące tego zagadnienia zawarł on w książce “Spekulacja intuicyjna”. Czy warto sięgnąć po tę pozycję? Zapraszam do recenzji:

“Spekulacja intuicyjna” – czego możemy się dowiedzieć? Spekulacja intuicyjna

Curtis M. Faith tłumaczy nam, jak działa intuicja i dlaczego powinna być wykorzystywana w grze giełdowej, a także rekomenduje konkretne ćwiczenia, które pozwalają ją wytrenować.

Spekulację w oparciu o intuicję autor porównuje do występów światowej klasy sportowców, którzy dzięki regularnym treningom automatyzują swoje odruchy, aby jak najczęściej wykonywać je bez udziału świadomości i zbędnych analiz obciążających mózg.

FP Markets

Faith zachęca do podobnego podejścia w inwestowaniu na giełdzie. Według niego procesy analityczne powinny być płynne, szybkie, a przy tym wszystkim pozostać skuteczne i efektywne.

Mózg racjonalny i intuicyjny

Mimo wszystko, autor nie twierdzi, że intuicja stanowi jedyne właściwe źródło decyzyjne, ale uważa, że powinna ona uzupełniać podejście analityczne. Jak pisze: „Rozum i instynkt muszą spotkać się w pół drogi i zgodzić na wzajemną współpracę”. W książce wiele miejsca poświęca zagadnieniu uzyskania tej właśnie równowagi.

Wykorzystywanie prawej i lewej półkuli mózgu przez traderów

W efekcie Curtis M. Faith wyjaśnia działanie mózgu racjonalnego (lewa półkula) i intuicyjnego (prawa półkula), przy czym, zaznacza autor, zarówno jedna, jak i druga półkula odgrywa niebagatelne znaczenie podczas procesu inwestycyjnego. Stopień wykorzystania obydwu półkul zależy w dużej mierze od horyzontu inwestycyjnego.

Inwestorzy krótkoterminowi powinni zdać się na prawą półkulę zdecydowanie bardziej, jako że mają znacznie mniej czasu na przeprowadzanie kompleksowej analizy. Z kolei inwestorzy długoterminowi mogą pozwolić sobie na racjonalizację swoich wyborów i pogłębienie procesu inwestycyjnego przy wykorzystaniu półkuli lewej, ponieważ nie działają w warunkach ograniczonego czasu. Spekulacja intuicyjna

Inwestorzy średnioterminowi w równym stopniu wykorzystują obie półkule, dzięki czemu swój warsztat opierają zarówno na rozumowaniu analitycznym, jak i intuicyjnym.

Co wyróżnia książkę Curtisa M. Faith?

Przede wszystkim autor uczy nas, jak w realnym życiu wykorzystać naszą wiedzę i intuicję w taki sposób, aby jak najwięcej naszych transakcji było dochodowych. Ponadto dowiadujemy się, jakiej techniki spekulacji używa Curtis M. Faith oraz jak nauczyć nasz mózg na chłodno podchodzić do zysków i strat. Uczymy się także rozpoznawać cykle na rynkach i szukać odpowiednich spółek.

Co więcej, “Spekulacja intuicyjna” zawiera praktyczne porady mające na celu pomóc w rozpoznaniu i rozwijaniu intuicji u czytelnika. Trening intuicji wymaga doświadczenia, tak by można jej w pełni zaufać. Gdy jednak tak się stanie, może się okazać, że nasza codzienna spekulacja nie tylko stanie się prostsza, ale także będzie przeprowadzana znacznie sprawniej.

Ponadto, książka Curtisa M. Faith pozwala na uzmysłowienie sobie, jak przydatna może być harmonijna współpraca obu półkul mózgowych. Nie zabrakło również informacji, które mają ostrzec czytelnika przed niebezpieczeństwami związanymi z wykorzystaniem intuicji. Jednak dzięki lekturze dowiadujemy się także, jak się ich ustrzec.

Podsumowanie Spekulacja intuicyjna

Curtis M. Faith uważa, że do odniesienia sukcesu w tradingu konieczne jest nie tylko stosowanie reguł logiki i rachunku prawdopodobieństwa, ale również umiejętność podejmowania decyzji w zgodzie z intuicją.

Autor przekonuje, że intuicję należy rozwijać, trenować i umożliwić jej gromadzenie doświadczeń. Swoje tezy popiera, powołując się na odkrycia badaczy mózgu, twórców sieci neuronowych i specjalistów od psychologii poznawczej.

“Spekulacja intuicyjna” to pozycja adresowana przede wszystkim do inwestorów krótko- i średnioterminowych, gdyż według Curtisa M. Faith to właśnie w ich tradingu prawa półkula mózgowa odgrywa największe znaczenie.

Kim jest Curtis M. Faith?

Curtis M. Faith należał do elitarnej grupy Żółwi. Jako dziewiętnastolatek dołączył do eksperymentu prowadzonego przez dwóch legendarnych graczy na rynkach terminowych – Billa Eckhardta oraz Richarda Dennisa. Ich celem było wychowanie światowej klasy traderów i jednocześnie udowodnienie, że inwestowania na giełdzie można się nauczyć.

Charakterystyczna nazwa grupy miała wziąć się od zdania, jakie Richard Dennis wypowiedział do Eckhardta: “Zamierzam wychować traderów, tak jak hoduje się żółwie w Singapurze”. Faith był najmłodszym uczestnikiem eksperymentu. Stał się znany ponieważ, udało mu się odnieść największe sukcesy w tym eksperymencie. Podczas trwania programu zarobił ponad 30 milionów dolarów. Spekulacja intuicyjna

Ponadto, Curtis M. Faith jest współzałożycielem licznych firm software’owych oraz technologicznych. Lubi dzielić się wiedzą i być mentorem dla młodych talentów. Jego motto brzmi: “Ancora imparo”, co można tłumaczyć, jako “Wciąż się uczę”.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.