FTSE 100 bez zmian. Spadek sprzedaży detalicznej w UK.

London Stock Exchange
J2T Trade

Londyński indeks FTSE 100 w czwartek pozostał bez zmian. Dziś opublikowany został raport dotyczący sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Wielkość sprzedaży spadła w sierpniu. Rynki akcyjne kończą dziś, w piątek 16 września handel w tym tygodniu. Co pokaże główny brytyjski indeks FTSE 100?

Notowania bez zmian w czwartek

Brytyjski indeks FTSE 100 w czwartek zachowywał się mieszanie na przestrzeni sesji. Notowania FTSE 100 nie uległy większej zmianie. W ogólnym rozrachunku barometr brytyjskiej gospodarki, czyli indeks FTSE 100 dodał jedynie 0,07%.

Carnival wypada najlepiej

Oceniając już zachowanie komponentów indeksu FTSE 100 zacząć warto od tego, że żadna ze stron nie uzyskała przewagi liczebnej. Podobna ilość spółek opowiedziała się za spadkami, co za wzrostami. Najlepiej spośród wszystkich składowych wypadła spółka Carnival. Przedsiębiorstwo stanęło na czele zyskownych komponentów, a kurs akcji spółki Carnival skoczył o 8,16%. Po przeciwnej stronie natomiast przewodziło Melrose Industries. Notowania tej spółki spadły o 4,28%.

Spadek wielkości sprzedaży detalicznej

Wielkość sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii w sierpniu spadła o 1,6% w porównaniu do lipca. Narodowe Biuro Statystyczne (Office for National Statistics) podało odczyt, który okazał się gorszy od przewidywanego przez analityków.

FP Markets

Sprzedaż detaliczna spadła w ujęciu miesięcznym pierwszy raz od lipca 2021 roku. Największy negatywny wkład pochodził z handlu detalicznego poza sklepami. W tym sektorze wielkość sprzedaży spadła o 2,6. Co ciekawe sprzedaż w sklepach niespożywczych spadła o 1,9% w skali miesiąca, przy czym sprzedaż na stacjach paliw spadła o 1,7%.

Punkt widzenia – rynek znajduje opór

We wczorajszej analizie indeksu FTSE 100 podane zostały dwa scenariusze na czwartkową sesję. Głównym ruchem miał być spadkowy i rzeczywiście rynek podjął się jego realizacji. Treść projekcji dla zejścia brzmiała: „Na dzisiejszą sesję opisany szerzej zostanie ruch spadkowy. Zejście może dziś wyglądać w następujący sposób. Rynek w pierwszych momentach sesji europejskiej, ma szansę podbić, aby przetestować zakres między średnią kroczącą a poziomem TFR. Jeżeli cena nie zdoła przełamać tego obszaru, stanie się on oporem dla rynku. Wówczas po utworzeniu schematu np. niższego szczytu, indeks ma potencjał zejścia do 7 250”.

Rynek podbijać miał do zakresu cenowego wyznaczonego przez zakres średniej kroczącej i poziom TFR. Faktycznie rynek podbił do poziomu TFR i tam odnalazł opór. Ponadto indeks re-testował od dołu dokładnie poziom TFR przed konkretnym zejściem. Wczoraj do osiągnięcia zakładanego targetu zabrakło blisko 10 punktów. Rynek jednak dziś sięgnął poziomu 7 350. Obecnie cena oscyluje przy poziomie TDP.

Scenariusz główny – wzrostowy

Kluczowe założenie dla dzisiejszego wzrostu polega na utrzymaniu zakresu poziomu TDP. Tak długo jak będzie on utrzymywany, rynek ma szansę generować podejście. Potencjalnym celem dla indeksu może być 7 300.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 16.09.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Może jednak wydarzyć się tak, że rynek najpierw podbije do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Obszar średniej stanowić będzie mógł opór dla rynku. Brak przełamania średniej stanowić będzie podstawę do budowy ruchu spadkowego na zasadzie impuls-korekta-impuls.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 16.09.2022

Konkluzja

Uwaga uczestników rynkowych skupić się może dziś na okolicach poziomu TDP. Dopóki ten obszar jest utrzymywany, rynek ma szansę podbijać do wyższych zakresów. Poniżej przedstawione zostały poziomy na dzień 16.09.2022

TSR : 7 425

TFR : 7 334

TDP : 7 243

TFS : 7 153

TSS : 7 060

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.