FTSE 100 podskoczyło 1,08%. Spadek PKB w Wielkiej Brytanii.

Flaga Wielkiej Brytanii
J2T Trade

Inwestorzy w Europie pozytywnie zareagowali na doniesienia z USA. Notowania brytyjskiego indeksu FTSE 100 podskoczyły w czwartek o 1,08%. Kolejnego dnia, w piątek 11 listopada przyglądamy się indeksowi FTSE 100. Dziś opublikowany został już wstępny raport dotyczący PKB. Najnowszy odczyt wykazał spadek PKB w Wielkiej Brytanii. Co czekać może indeks FTSE 100 podczas piątkowej sesji?

Indeks wreszcie ze zmianą

Od początku tego tygodnia handlowego FTSE 100 nie wykazywało większej zmienności podczas kolejnych sesji. Dopiero wczoraj, w czwartek 10 listopada indeks wreszcie wykazał większą zmianę notowań. W ogólnym rozliczeniu FTSE 100 podskoczyło wczoraj o 1,08%. Przełożyło się to na wzrost notowań o 80 punktów.

Akcje spółek w górę

Spółki indeksu FTSE 100 zyskiwały na wycenie w czwartek. Akcje składowych poszybowały w górę. Najlepiej spisała się spółka Segro, której notowania wzrosły o 8,45%. Zysków nie odnotowało tylko kilkanaście spółek. Największą stratę, gdyż o 4,52% odnotowało B&M European Value Retail.

Szacunki PKB wskazują spadek

Dziś o godzinie 8 rano opublikowano wstępny raport dotyczący PKB Wielkiej Brytanii. Produkt krajowy brutto (PKB) tego kraju spadł o 0,2% w trzecim kwartale. Jak podało Office for National Statistics (ONS), sektor usług spowolnił do poziomu zerowego. Produkcja natomiast spadła o 1,5% w badanym trzymiesięcznym okresie. Warto zauważyć, że miesięczne szacunki PKB wykazały, że brytyjska gospodarka skurczyła się o 0,6%.

FP Markets

Punkt widzenia – FTSE spełnia założenia, notowania wystrzeliwują

Podczas wczorajszej analizy indeksu FTSE 100 jako główny ruch określiliśmy wzrost. Treść scenariusza brzmiała: „Dopóki poziom TDP, jest przez rynek utrzymywany, istnieje sposobność do generowania wzrostu. Jednak ten poziom może zostać nadbity. Warto będzie wówczas czekać na powrót do strefy (średnia – poziom TDP). Następnie na zasadzie re-testu od góry tego zakresu rynek mógłby zmierzać w stronę 7 350”.

Rzeczywiście rynek postawił na utrzymanie poziomu 7 275 (ówczesne TDP), kilkukrotnie, po otwarciu giełd w Europie, go nadbijając. Rynek przed publikacją danych z USA wykonał re-test strefy (średnia – poziom TDP). Euforia inwestorów miała miejsce również na indeksie FTSE 100. Londyński indeks przebił się przez poziom 7 400.

Dziś od rana indeks również zyskuje. Na godzinę przed otwarciem giełdy w Londynie, FTSE 100 oscyluje powyżej 7 430. Poziomy wyznaczane na co dzień uległy zmianie.

Scenariusz główny – wzrostowy

Brytyjski indeks ma szansę dziś podciągnąć tygodniowy wynik. Zanim jednak rynek postawi na wzrost, dobrze byłoby zobaczyć drobne zejście i zebranie siły popytowej. Taki krótki ruch mógłby się odbyć do zakresu 7 400. Następnie pewnym impulsem wzrostowym przebity zostałby nowy poziom TFR (7 445). Z tego poziomu rynek ma szansę wygenerować podejście powyżej 7 500.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 11.11.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak warto rozważyć sytuację, w której rynek szybkim ruchem nadbije okolice 7 450. Wyjście ponad i powrót poniżej 7 450 dałby pierwszą oznakę do spadku. Wówczas rynek mógłby wykonać re-test od dołu tego zakresu i cofnąć. Potencjalnym celem dla spadku byłby poziom 7 350.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 11.11.2022

Konkluzja

Rynkowi uczestnicy otrzymali dziś wstępne dane dotyczące PKB Wielkiej Brytanii. Raport okazał się ogólnie lepszy od prognoz, jednak wskazuje na spowolnienie w kraju. Do dzisiejszego handlu inwestorzy mogą podejść spokojniej niż wczoraj. Zaktualizowane poziomy na dziś prezentują się poniżej.

TSR : 7 537

TFR : 7 445

TDP : 7 355

TFS : 7 265

TSS : 7 172

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.