Spadek notowań Nasdaq’a 100. Apple przeniesie produkcję z Chin?

Apple
J2T Trade

Amerykański indeks technologiczny wypadł najgorzej na Wall Street podczas ostatniej sesji. Również w piątek, 2 grudnia Nasdaq 100 wykazał najwyższą procentową zmianę spośród głównych indeksów. Pomimo burzliwej sesji strata Nasdaq’a 100 okazała się jednak końcowo niewielka. To wystarczyło, aby wynik indeksu za pierwsze grudniowe dni wylądował poniżej kreski. W sobotę amerykańskie media podały, że Apple przeniesie produkcję z Chin. Co planuje technologiczny gigant? Zapraszamy na poniedziałkową analizę indeksu Nasdaq 100.

Tydzień na plus, początek grudnia na minus

W zeszłym tygodniu handlowym (28.02-02.12) rynki zakończyły listopad i powitały grudzień. W podanych dniach technologiczny Nasdaq wyszedł na plus łącznie o 2,03%. Jednak ten wynik to zasługa wyłącznie ostatniej listopadowej sesji. W piątek (02.12) indeks Nasdaq 100 stracił w ogólnym rozliczeniu 0,40%. Taki spadek notowań wystarczył, aby wymazać niewielki zysk z czwartku. Wskutek tego początek grudnia dla Nasdaq’a wypadł na minus.

Stratne spółki przeważyły

Ostatnie zamknięcie giełd w USA pokazało, iż rzeczywiście indeks Nasdaq 100 kierowany był przez składowe do spadku. Rzeczywiście to stratne spółki przeważyły. Największą zmianę kursu akcji odnotowało Zscaler, które przewodziło spadkom. Przedsiębiorstwo obniżyło w piątek swoją wycenę o 10,73%. Na czele zyskownych składowych stanęła firma Enphase, której akcje skoczyły o 7,01%. Warto również zaznaczyć, że większość najważniejszych dla indeksu spółek straciło. Akcje Amazona spadły o 1,43%, zaś AMD o 3,23%.

Apple przeniesie cześć produkcji z Chin?

W weekend agencja medialna The Wall Street Journal* podała, że Apple stara się przyspieszyć przeniesienie części swojej produkcji z Chin. Najbardziej wartościowa firma w USA zamierza zmniejszyć zależność od chińskich zakładów. Apple już wcześniej podkreślało swoje obawy dotyczące polityki rządu chińskiego w walce z pandemią. Technologiczny gigant odczuł konsekwencje działań władz Chin. Spółka nie zamierza ponownie ucierpieć i znalazła rozwiązanie. Przedstawiciele Apple podobno wskazują już swoim dostawcą miejsca przeniesienia produkcji. Jak donoszą media, produkcja ma zostać przeniesiona do Indii i Wietnamu.

FP Markets

Punkt widzenia – zrzut notowań w pre-markecie, w sesji odrabianie

Piątkowe godziny przedsprzedaży w USA przyniosły mocny zrzut notowań. O godzinie 14:30 technologiczny Nasdaq rozpoczął zejście i w 30 minut stracił około 300 punktów. Otwarcie giełd w USA przyniosło poprawę nastrojów i indeks zaczął odrabiać. Notowania podbiły do średniej i dopiero jej przełamanie w godzinach wieczornych wyniosło indeks wyżej. Zmagania w piątek zakończyły się w okolicach 12 000.

Na początku nowego tygodnia patrzymy na Nasdaq’a 100. O godzinie 7 rano w poniedziałek, 5 grudnia notowania amerykańskiego indeksu oscylują przy 11 980. Warto również dodać, że Nasdaq 100 znajduje się tuż poniżej zakresu średniej. Jak wyglądają  perspektywy technologicznego indeksu na dzisiejszą sesję?

Scenariusz główny – wzrostowy 

Powrót notowań powyżej zakresu średniej mogłoby się wiązać z próbą jej przełamania. Warto będzie przy tym szczególnie śledzić zachowanie ceny w obszarze wyznaczonym przez średnią i poziom 12 050. Przewaga kupujących w tym rejonie wynieść może notowania Nasdaq’a do 12 200.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 05.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Rynek kilkukrotnie w ostatnim czasie odbijał się od poziomu TSR (12 050). Również dziś na taki ruch zdecydować się może Nasdaq 100. Podejście we wspomniane rejony ponownie pobudziłoby podaż. W takim wypadku zejście poniżej średniej i re-test jej zakresu od dołu, skutkowałoby spadkiem notowań indeksu do 11 850.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 05.12.2022

Konkluzja

Rozpoczyna się pierwszy, pełny tydzień grudnia. Amerykański indeks technologiczny ma szanse postawić dziś na wzrost. Czy taki ruch będzie zbliżony do zakładanego. Poziomy wyznaczone na wykresie pozostają bez zmian, gdyż spełniają swoje zadanie.

TTR : 12 275

TSR : 12 050

TFR : 11 825

TDP : 11 590

TFS : 11 365

TSS : 11 140

TTS : 10 925

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.