Spadek inflacji do 10,7%. FTSE 100 z nieznaczną stratą.

Stopy procentowe
J2T Trade

Według wczorajszego raportu inflacja w Wielkiej Brytanii odnotowała spadek. Roczny wskaźnik cen wyniósł w listopadzie 10,7%. Odczyt nie wywołał skrajnych emocji na rynkach. Środową sesję indeks FTSE 100 zakończył z nieznaczną stratą. Dziś, w czwartek 15 grudnia wzrok inwestorów kieruje się w stronę BoE. Bank Anglii (BoE) podejmie decyzję dotyczącą stóp procentowych. Jak wygląda sytuacja na indeksie FTSE 100 przed czwartkową sesją?

Drobna strata indeksu

Główny brytyjski indeks FTSE 100 walczył podczas wczorajszej sesji o kierunek. Finalnie to negatywne nastroje przeważyły. Londyńskiemu FTSE 100 towarzyszyła jednak drobna strata. Notowania barometru brytyjskiej gospodarki (FTSE 100) obniżyły się ogólnie o 0,09%.

Niewielka przewaga składowych wzrostowych

Spoglądamy już tradycyjnie na tabelę notowań. Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż rzeczywiście spółki walczyły wczoraj o kierunek. Niewielka przewaga liczebna odnotowana została po stronie składowych wzrostowych. Jednak wykazywały one niższą zmienność. Najwięcej zyskało BT Group, którego akcje wzrosły o 2,06%. Spadkom przewodziło Tui. Wycena tego przedsiębiorstwa obniżyła się o 7,99%. Warto dodać, że spółki z największym wpływem na indeks, niewiele traciły.

Spadek inflacji w Wielkiej Brytanii

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wykazał niższy odczyt w listopadzie względem poprzedniego miesiąca. Roczna inflacja w Wielkiej Brytanii spadła do poziomu 10,7%. Jak podało biuro statystyczne (Office for National Statistics), największy wkład w obniżenie inflacji miał spadek cen paliw silnikowych. Natomiast inflacje napędzały rosnące ceny w restauracjach, kawiarniach i pubach.

FP Markets

Podjęcie „trudnych decyzji” niezbędne

Po wczorajszym odczycie inflacji pojawił się komentarz kanclerza skarbu Wielkiej Brytanii, Jeremy’ego Hunt’a. Urzędnik zapewnił w oświadczeniu, że niezbędne jest podjęcie „trudnych decyzji”. Takie mają posłużyć do walki z wysoką inflacją. Hunt podkreślił, że jeżeli teraz zostaną podjęte „złe decyzje”, to wysokie ceny utrzymają się i „przedłużą ból dla milionów.

Bank Anglii (BoE) podwyższy stopy?

Nastroje giełdowe dziś determinować będzie decyzja banku centralnego Wielkiej Brytanii. Bank Anglii stoi przed decyzją o podwyżce stóp procentowych. O godzinie 13 (czas w Polsce) podany zostanie komunikat BoE. Rynki spodziewają się podwyżki rzędu 50 punktów bazowych. Czy Bank Anglii podwyższy stopy?

Punkt widzenia – TDP (7 520) poziomem podaży

Indeks FTSE 100 wbrew założeniom nie wykonał mocniejszego ruchu. Rynek tak naprawdę w trakcie sesji ograniczył się do strefy wyznaczonej przez średnią oraz poziom TDP (7 520). Tuż przed godzinami sesji europejskiej FTSE 100 zareagowało spadkiem na odczyt inflacji. Zejście kontynuowane było po otwarciu giełd i sięgnęło właśnie zakresu średniej kroczącej SMA 55. Notowania od jej obszaru odbiły i w kolejnych godzinach podchodziły. Wzrost kontynuowany był jeszcze po zamknięciu giełd. FTSE 100 podeszło do poziomu 7 520, jednak ten zakres pokazał, że jest to poziom podaży.

Dziś po godzinie 8 patrzymy na wykres indeksu FTSE 100. Brytyjski indeks przed otwarciem giełd znajduje się poniżej zakresu średniej. Notowania oscylują przy 7 480, a indeks wykazuje chęć spadku.

Scenariusz główny – spadkowy

W tym wariancie zakładamy, że indeks przed zejściem podbije podczas sesji do zakresu średniej. Jest to jednak nieco życzeniowe podejście i rynek może wykonać spadek z obecnych zakresów. Niemniej jednak, cofnięcie poniżej dołków z wczorajszego otwarcia (okolice 7 470) i ich re-test od dołu będzie kolejnym poziomem, z którego rynek wygenerowałby spadek. Należy brać pod uwagę zejście notowań nawet do 7 430.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 15.12.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Natomiast rynek pokusić się może o wyhamowywanie spadku. W tym celu warto będzie obserwować zakres cenowy 7 450-7 470. Jeżeli w nim popyt się poderwie, może wyciągnąć cenę do zakresu średniej. Wówczas z jej obszaru potencjalnie utworzyłby wzrost przebijający 7 520.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 15.12.2022

Konkluzja

Przed inwestorami kolejna sesja handlowa tego tygodnia. Powoli rynki zmierzają do końca handlu w 50 tygodniu 2022 roku. Co przyniesie czwartkowa sesja? Poziomy zaznaczone na wykresach nie uległy zmianie. Aby otworzyć większe okno dołączonych wykresów należy na nie kliknąć.

TSR : 7 700

TFR : 7 612

TDP : 7 520

TFS : 7 430

TSS : 7 335

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.