Spadek dochodu gigantów technologicznych. Nasdaq 100 w górę.

Wykres giełdowy
J2T Trade

Notowania amerykańskiego Nasdaq’a 100 skoczyły we wtorek mocno w górę. Inwestorzy optymizm czerpali z racji sezonu publikacji. Jednak najwięksi gracze swoje raporty opublikowali dopiero po sesji. Pomimo ogólnie dobrych wyników, giganci technologiczni wykazali spadek dochodów. Wczoraj również przemawiał prezes banku Goldman Sachs. David Solomon wypowiadał się na temat obecnej sytuacji gospodarczej. Dziś, w środę 26 października inwestorów czeka raport spółki Meta (dawniej Facebook).

Nasdaq przedłuża zyski

Indeks giełdowy Nasdaq 100 postawił na pewny zysk we wtorek. Zamknięcie sesji pokazało, że notowania indeksu technologicznego skoczyły o 2,01%. Przełożyło się to wzrost rzędu 240 punktów. Tym samym była to już trzecia wzrostowa sesja z rzędu.

Zielono wśród technologicznych spółek

Spoglądamy teraz na wtorkowe zachowanie składowych technologicznego indeksu Nasdaq 100. Technologiczne spółki postawiły na osiąganie zysku. Notowania większości z nich świeciły się na zielono. Tempa wzrostom nadawała spółka Lucid Group, której akcje skoczyły o 8,75%. Jedynie dziewięć składowych Nasdaq’a 100 straciło. Na czele spadków stanęło Cadence Design, której akcje spadły o 5,55%.

Dochód gigantów technologicznych spadł

Wczoraj po dzwonku kończącym wtorkową sesję handlową opublikowane zostały wyniki finansowe dwóch gigantów technologicznych. Mowa o spółkach: Microsoft oraz Alphabet (Google). Spółka Microsoft podała, że jej przychody wzrosły i wyniosły 50,1 mld dolarów. Jak poinformowano w skali roku przychody wzrosły o 11%. Jednak co zaskoczyło inwestorów to spadek dochodu giganta. Dochód netto spółki Microsoft spadł o 14%.

FP Markets

Spółka Alphabet odnotowała wzrost przychodów, które wyniosły 69,1 mld dolara w III kwartale 2022 roku. Przychody spółki wykazały wzrost o 6% względem tego samego okresu roku poprzedniego. Również w przypadku tego giganta poinformowano o spadku dochodu. Dochód netto spółki, znanej jako Google, spadł o 27%.

Prezes Goldman Sachs mówi o kolejnych podwyżkach Fed

We wtorek sytuacje w USA skomentował prezes banku Goldman Sachs, David Solomon. Zarządzający stwierdził, że Fed może podnieść stopy procentowe powyżej 4,5-4,75%. Solomon dodał: „jeśli nie zobaczą prawdziwych zmian w zachowaniu inflacji, to przypuszczam, że pójdą dalej”.

Ponadto Solomon podkreślił, że trudno jest gospodarce rozwiązać problem inflacji bez spowolnienia gospodarczego. „Jest wiele rzeczy na horyzoncie, które są złe i mogłyby (niekoniecznie) wprowadzić USA w recesje”-podsumował.

Punkt widzenia – cel w postaci 11 700 osiągnięty

We wtorkowej analizie indeksu Nasdaq 100 wskazywaliśmy jako główny ruch wzrostowy. O takim podejściu pisaliśmy: „Dziś kontynuowany ma szansę być ruch wzrostowy. Główna uwaga rynku natomiast może skupić się w okolicach poziomu 11 475. Ten zakres cenowy stanowiłby bazę dla wzrostów w najbliższym czasie. Dopóki ten zakres jest utrzymywany, celem dla rynku wydaje się 11 700”.

Rzeczywiście post factum patrząc, rynek wygenerował podejście z okolic właśnie 11 475. Ruch wzrostowy był zdecydowany, a cel osiągnięty został po godzinie 22. Rynek po osiągnięciu 11 700 mocno spadł. Po północy kontynuowanie było zejście. Nasdaq 100 cofnął do 11 475 i dziś przed sesją europejską przy tym poziome oscyluje.

Scenariusz główny – wzrostowy

Również w środę rynek skupić się może na wzroście. Miejsce do generowania zysku jeszcze jest. Warunkiem na dziś, jest konieczne utrzymanie poziomu 11 475. Dojść może do nadbicia tego zakresu. Każdorazowy re-test od góry tego obszaru dałby potencjał ruchu wzrostowego do 11 750.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 26.10.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak rynek ma szansę wykonać taki ruch. Podbicie faktycznie może mieć miejsce. Takie polegać mogłoby na pokryciu nocnej luki. Wówczas zejście poniżej 11 475 i przewaga podaży, doprowadziłaby do głębszego spadku. Na zasadzie ruchu impuls-korekta-impuls rynek cofnąłby do poziomu 11 250.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 26.10.2022

Konkluzja

Inwestorzy oczekują dziś na raport spółki Meta Platforms. Wyniki spółki pojawia się po zakończeniu środowej sesji. Środowa sesja zapowiada się ciekawie. Warto będzie obserwować zachowanie rynku już przed sesją amerykańską. Poziomy nie uległy zmianie.

TTR : 11 925

TSR : 11 700

TFR : 11 475

TDP : 11 245

TFS : 11 010

TSS : 10 790

TTS : 10 580

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.