S&P500 walczy o utrzymanie 4 100. Analiza indeksu 11.04.2023

J2T Trade

Nowojorskie indeksy giełdowe do handlu powróciły już wczoraj, w poniedziałek 10 kwietnia. Główne rynki w USA zamknęły się przeważnie wyżej po zmiennej w nastrojach sesji. Lepiej wypadł m.in. amerykański indeks spółek dużych. Na sytuację patrzymy już we wtorek. S&P500 walczy o utrzymanie 4 100. Jak wygląda analiza indeksu w dniu 11.04.2023?

S&P500 finalnie lepsze w poniedziałek

Rozważania rozpoczniemy od omówienia sytuacji z poprzedniego, krótszego tygodnia. Parkiet giełdowy w Nowym Jorku był nieczynny w piątek, 7 kwietnia. Tym samym główne indeksy w czwartek zakończyły zmagania w minionym tygodniu. S&P 500 podobnie jak Nasdaq 100 okazało się gorsze w dniach 03.04-06.04. Jednak indeks spółek dużych stracił niewiele, gdyż 0,10%. Niemniej tyle wystarczyło, aby przerwać trzytygodniową serię wzrostów.

Nowy tydzień rozpoczął się już w lepszych nastrojach. Wczoraj, 10 kwietnia za oceanem widać mieszane nastawienie inwestorów. S&P500 okazało finalnie lepsze, gdyż zamknięcie ujawniło wzrost notowań o 0,10%. Zauważmy zatem, że rynek tym skromnym ruchem odrobił straty z poprzednich dni.

Wzrosty przeważyły

Przedsiębiorstwa tworzące duży indeks walczyły wczoraj o kierunek. Końcowo zwyciężyła strona tzw. zielonych. Wzrosty przeważyły nie tylko pod względem ilościowym, ale również jakościowym. Wyższa zmienność była widoczna właśnie wśród zyskownej części. Liderem wśród zysków okazało się Western Digital (NASDAQ:WDC), którego wycena uległa korzystnej zmianie 8,22%. Podobny wynik osiągnęła spółka Micron (NASDAQ:MU). Po stronie strat wyróżniło się natomiast MarketAxesss (NASDAQ:MKTX). Notowania tej spółki spadły o 2,21%.

FP Markets

Punkt widzenia dzienny: S&P500 walczy o utrzymanie 4 100

W czwartek, 6 kwietnia indeks powrócił stabilnie powyżej poziomu TDP (4 099) i zamknął tydzień w rejonach średniej SMA 88. Nie potrafił jednak skorzystać z tego. Podczas wczorajszej sesji wygenerował z rejonów średniej zejście. W godzinach pre-marketu pojawił się re-test TDP od dołu i notowania zeszły do okolic 4 075. Tam rynek odbił, powracając do zakresu średniej SMA 88. Pod koniec sesji wyszedł na plus, zgodnie z tym co napisaliśmy na wstępie.

Dziś rynek próbował swoich sił do wzrostu. Sięgnął rejonów 4 125 i tam odnalazł podaż. Notowania schodzą obecnie i rynek znajduje się nieopodal poziomu 4 100.

Co na dziś ?

Ze względu na ostatnie ruchy, szczególnie wczorajszy oraz plany na ten tydzień, warto rozważyć chwilowe uspokojenie. Notowania mogą powalczyć dziś o utrzymanie 4 100.

Scenariusz = zejście do średniej/poziomu TDP–>nadbicie, ale bez pokonywania wczorajszego dołka–>podbicie i marazm w rejonach 4 100 

Wykres indeks S&P 500 H1
Indeks S&P 500 interwał H1 11.04.2023

Punkt widzenia tygodniowy: S&P500 w oczekiwaniu na sygnał startu w górę

Podobnie jak Nasdaq, również S&P500 sprawiało, że inwestorzy czujnie pilnowali swoich pozycji. Rynek walczył w zakresie cenowym 4 080-4 130, do czego miał jak najbardziej prawo. Teraz już może tylko na tym korzystać i obrać kierunek na północ. S&P500 zdaje się trwać w oczekiwaniu na sygnał startu w górę. Wyjście powyżej 4 130 i re-test strefy od góry otworzy możliwość sięgnięcia 4 200.

Wykres indeks S&P 500 D1
Indeks S&P 500 interwał D1 11.04.2023

Konkluzja

Trwający tydzień jest szczególny. Jutro, w środę 12 kwietnia opublikowany zostanie odczyt inflacji za marzec. Co więcej, w piątek rozpocznie się sezon publikacji wyników finansowych spółek za I kwartał 2023 roku. Inwestorzy z niecierpliwością oczekują na te wydarzenia. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TSR : 4 193

TFR : 4 148

TDP : 4 099

TFS : 4 054

TSS : 4 008

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.