Czwartkową sesję indeks S&P 500 kończy ze wzrostem notowań. Finalnie S&P 500 zyskało 0,30%. Najnowsza partia danych ekonomicznych przyczyniła się do odbudowania niewielkiej pewności na rynku. Część wskaźników pokazała wyższe odczyty, niż zakładali analitycy. Dziś podany zostanie odczyt stopy bezrobocia. O godzinie 14:30 należy spodziewać się zwiększonej zmienności. Jak indeksy giełdowe zakończą tydzień handlowy?
Delikatny zysk indeksu
Wczorajszą, pierwszą sesję handlową września indeks S&P 500 zakończył ze wzrostem. Amerykańskie S&P 500 zyskało 0,30%. Był to dość delikatny zysk indeksu, biorąc pod uwagę ostatnią serię spadków. Dziś rynki akcyjne zamykają tydzień. Na ten moment S&P 500 obniżyło notowania o 2,24% w ujęciu tygodniowym. Co pokaże dziś indeks S&P 500?
Strona wzrostowa dochodzi do głosu
Po czterech dniach strat, w końcu spółki z indeksu S&P 500 w większości opowiedziały się za wzrostami. Po stronie wzrostowej odnotowano najwyższy poziom zmiany ceny podczas wczorajszej sesji. Akcje spółki DXC Technology wzrosły o 7,75%. Ponadto komponenty zyskowne uzyskały również przewagę liczebną. Najsłabszym przedsiębiorstwem okazała się NVIDIA. Notowania tej spółki spadły o 7,67%.
Napłynęły dane z gospodarki
Inwestorzy otrzymali wczoraj garść informacji napływających z gospodarki USA. Zaczynając od rynku pracy, poinformowano że liczba wstępnych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do 232 tysięcy. Departament pracy ponadto zauważył, że 4-tygodniowa średnia ruchoma wykazała spadek i wyniosła 241 500.
W trakcie sesji podane zostały odczyty wskaźników PMI i ISM dla przemysłu za sierpień. Jak podało S&P Global w swoim raporcie, indeks menadżerów zakupów (PMI) wzrósł i wykazał wartość 51,5. W najnowszym sprawozdaniu przeczytać można, że część firm odnotowała „trwające zakłócenia w łańcuch dostaw, które utrudniały produkcję”. Instytut Zarządzania Podażą (ISM) podał natomiast, że wartość wskaźnika ISM nie zmieniła się względem poprzedniego miesiąca i wynosi 52,8.
Wzrok na pre-market
Dziś natomiast, 2 września opublikowana zostanie wartość stopy bezrobocia w sierpniu. Wzrok inwestorów z amerykańskiego parkietu zwrócony jest w stronę tego raportu. O godzinie 14:30 podany zostanie najnowszy odczyt.
Punkt widzenia – zmiana poziomów na S&P 500
Analizy indeksu giełdowego S&P 500 wczoraj nie było. Warto jednak omówić, to co wydarzyło się podczas czwartkowej sesji. Amerykański indeks spółek dużych rozpoczął sesję od strat. Cena sięgnęła najniżej okolic poziomu 3 900. Jednak w godzinach popołudniowych do głosu doszła siła popytowa. Wygenerowany został ruch wzrostowy i rynek powrócił w nocy w okolice 3 970. Z uwagi na takie zachowanie rynku, następuje zmiana poziomów na S&P 500.
Scenariusz główny – wzrostowy
Ruch wzrostowy dziś wiązać się może z utrzymaniem przez rynek okolic poziomu 3 960, czyli nowego TFS. Dopóki ten poziom jest utrzymywany, rynek ma szansę odbijać. Każdorazowy re-test od góry tego poziomu przemawiać będzie na korzyść wzrostów. Cena ma szansę sięgnąć dziś 4 000.
Scenariusz poboczny – spadkowy
Warto jednak rozważyć inną możliwość, czyli scenariusz spadkowy. Amerykański indeks szukać może na obecnych zakresach kolejnego pretekstu do spadku. Takim mogłoby być odbicie się od zakresu średniej kroczącej SMA 88. Wówczas rynek kontynuować będzie mógł zejście. Celem będą najprawdopodobniej okolice wczorajszego dołka.
Konkluzja
Niebawem opublikowane zostaną istotne dane docierające z gospodarki Stanów Zjednoczonych. Jak wspominaliśmy wyżej, o godzinie 14:30 podany zostanie odczyt stopy bezrobocia za sierpień. Odczyt doda zmienności na rynkach i wyczuć będzie można nastawienie inwestorów. Warto będzie zatem obserwować amerykańskie rynki już przed sesją. Poniżej rozpisane zostały poziomy na dzień 02.09.2022.
TSR : 4 100
TFR : 4 053
TDP : 4 006
TFS : 3 960
TSS : 3 913
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!