S&P 500 zyskało w środę. Optymizm po danych z gospodarki.

Flaga USA
J2T Trade

Główne indeksy z Nowego Jorku zamknęły się wczoraj powyżej kreski. W środę, 15 lutego zyskało amerykańskie S&P 500. Optymizm na rynku udzielił się po publikacji danych gospodarczych. Inwestorzy przeanalizowali raport dotyczący sprzedaży detalicznej. Na co dokładnie zwrócono uwagę w danych? Czas na analizę indeksu spółek dużych w czwartek, 16 lutego.

S&P 500 drobnie zyskało

Parkiet giełdowy na Wall Street zaświecił się na zielono na wczorajszym zamknięciu. W środę, 15 lutego główne indeksy zza oceanu odnotowały wzrosty. Drobnie zyskało S&P 500, które wylądowało 0,28% wyżej. Był to jednak lepszy wynik od tego, który przedstawił Dow Jones 30. Notowania najstarszego z głównych indeksów podwyższyły się zaledwie o 0,11%.

Większość spółek za wzrostami

Tradycyjnie patrzymy już na zachowanie składowych indeksu S&P 500. Wczoraj zdecydowana większość spółek opowiedziała się za wzrostami. Na czele zyskownej strony stanęło Paramount Global. Akcje tej firmy wzrosły wczoraj o 9,31%. Jednak nie była to najwyższa odnotowana na indeksie zmiana kursu. Dwie stratne spółki zmieniły swoją wycenę o ponad 10%. Były to Devon Energy oraz Akamai, które podobnie straciły około 10,40%.

Sprzedaż detaliczna wzrosła o 3% w styczniu

Sprzedaż detaliczna i usług gastronomicznych w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 3% w styczniu w skali miesiąca. Jak podało biuro statystyczne odpowiedzialne za raport, wielkość sprzedaży osiągnęła poziom 697 mld dolarów. Wczorajszy odczyt okazał się wyższy od oczekiwań analityków. W ujęciu rocznym sprzedaż detaliczna i usług gastronomicznych wzrosła natomiast o 6,4%.

FP Markets

Raport o sprzedaży detalicznej pokazał, że popyt konsumencki w styczniu był silniejszy pomimo wzrostu stóp procentowych. Jednak taka jest charakterystyka tego miesiąca. W ubiegłych latach sprzedaż detaliczna silnie wzrastała właśnie w styczniu.

Punkt widzenia – S&P 500 wykonało wzrost, utrzymuje rejony 4 150

Analiza indeksu S&P 500 na środową sesję zakładała: „Tak długo, jak zakres średniej SMA 88 i poziom TDP są utrzymywane, będzie można mówić o wzrostach. Jest to bowiem obszar, z którego poderwać się może siła popytowa. Na zasadzie budowy wyraźnego wyższego dołka, notowania mogłyby wykonać ruch do 4 150”.

Faktycznie rynek już w pre-markecie obrał za cel sprawdzenie nastawienia we wskazanych rejonach. Notowania cofnęły do zakresu średniej SMA 88 i poziomu TDP. Indeks pozostał w tych rejonach po otwarciu giełd. Zgodnie z założeniami utrzymywał je i tuż przed godziną 17 (czas w Polsce) poderwał się z nich do wzrostu. Zbudowany został zakładany schemat (wyższego dołka) i rynek dokładnym ruchem osiągnął 4 150.

Indeksowi spółek dużych (S&P 500) przyglądamy się w czwartek, 16 lutego na dwie godziny przed rozpoczęciem sesji w USA. Notowania tego indeksu znajdują się w rejonach 4 140. Co zaprezentuje indeks S&P 500 w najbliższych godzinach?

Scenariusz główny – wzrostowy

Struktura wzrostowa widoczna jest na rynku, zatem takiego ruchu przede wszystkim będziemy dziś szukać. Mógłby on jednak rozpocząć się od zejścia. Polegałoby ono na cofnięciu w rejony średniej SMA 88. Wówczas podobnie jak wczoraj, rynek musiałby udowodnić, że jest w stanie te okolice utrzymać. Na zasadzie wyraźnego odbicia od średniej notowania mogłyby wykonać ruch wzrostowy do przedziału 4 170-4 190.

Wykres indeks S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 16.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Rozważyć należy również inny scenariusz. Podbicie notowań w rejony TFR i brak jego przełamania będą świadczyć na korzyść ruchu spadkowego. Potencjalną strefą dystrybucji byłby obszar 4 140-4 160. Rynek rozpocząłby z niego zejście i na zasadzie sekwencyjnego ruchu zszedł do 4 100.

Wykres indeks S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 16.02.2023

Konkluzja

Inwestorzy szykują się już do czwartkowego dnia handlowego. Zakładamy, że dziś rynek podejmie się kontynuacji wzrostu. Warto będzie obserwować notowania już w godzinach pre-marketu. W nich podany zostanie tygodniowy raport z rynku pracy.

TSR : 4 200

TFR : 4 156

TDP : 4 108

TFS : 4 062

TSS : 4 015

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.