S&P 500 zyskało w czwartek. Odczyt PKB wyższy od oczekiwań.

J2T Trade

Główne indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych zamknęły czwartkową sesję na plusie. Wczoraj, 26 stycznia optymizmu inwestorom dodały raporty ekonomiczne. Najnowsza partia danych gospodarczych ujawniła wyższy odczyt PKB od oczekiwanego. Amerykańskie S&P 500 zyskało 1,10% w czwartek. Rynki akcji w USA kończą dziś ostatni tydzień handlowy stycznia. Co przyniesie piątkowa sesja indeksom z Wall Street?

S&P 500 ze zdecydowanym ruchem

Pozytywne nastroje udzieliły się inwestorom w czwartek, 26 stycznia. Indeks S&P 500 postawił na zdecydowany ruch i trwał w nim przez całą sesję. Notowania indeksu spółek dużych wzrosły o 1,10%. Tym samym S&P 500 wypadło lepiej od Dow Jonesa 30. Najstarszy z głównych indeksów z Wall Street zyskał wczoraj 0,61%.

Siła wzrostów widoczna na indeksie

Składowe indeksu spółek dużych opowiedziały się wczoraj w większości za zyskami. Siłę wzrostów podkreśliła zmienność jaka towarzyszyła tym spółkom. Dwie firmy bowiem przekroczyły 10% próg zmiany kursu. Były to Tesla i Seagate, które odpowiednio zyskały 10,97% i 10,86%. Po przeciwnej stronie wyróżniło się Sherwin-Williams, którego notowania spadły o 8,92%.

Odczyt PKB powyżej oczekiwań

Przed wczorajszą sesją handlową pojawił się szacunek Biura Analiz Ekonomicznych dotyczący wzrostu gospodarki USA. Produkt Krajowy Brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych wzrósł o 2,9% w czwartym kwartale 2022 roku. Jest to jednak spadek w ujęciu kwartalnym. Za III kwartał wzrost wyniósł 3,2%.

FP Markets

Tygodniowy raport podkreśla siłę rynku pracy

Również wczoraj pojawił się cotygodniowy raport dotyczący liczby złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Odczyt okazał się niższy o 6 tysięcy w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Departament Pracy podał, że ogólna liczba wniosków wynosi 186 tysięcy.

Wzrost przychodów Visa

Amerykańska spółka Visa poinformowała po zamknięciu wczorajszej sesji o swoich osiągnięciach finansowych. Przychody spółki za czwarty kwartał 2022 roku wyniosły 7,9 mld dolarów, co oznacza wzrost o 12%. Wyższy okazał się również wskaźnik zysku na akcję spółki. Podwyższył się on o 17% i wylądował na poziomie 2,18 dolara.

Punkt widzenia – S&P 500 stabilnie powyżej 4 000

Podczas wczorajszej sesji indeks spółek dużych udowodnił, że powyżej poziomu 4 000 potrafi się utrzymać. Rynek postawił w czwartek na pewny wzrost jednak dopiero po godzinie 17. Wcześniej rynek walczył o kierunek, pokazując przy tym dość spore przeloty punktowe. Notowania dobiły wczoraj najwyżej rejonów 4 065.

Dziś o godzinie 12 rano (czas w Polsce) sytuacja na S&P 500 nie jest oddalona od wczorajszego zamknięcia. Indeks oscyluje w okolicach ceny 4 055.

Scenariusz główny – wzrostowy

Istnieje szansa na kontynuację wzrostu w najbliższych godzinach. Taki ruch może zostać jednak poprzedzony zejściem do strefy cenowej: 4 030-4 040. Dla rynku jest to potencjalna strefa akumulacji. W tym zakresie zebrałby się on do kolejnego wzrostu. Na zasadzie budowy wyższego dołka notowania mogłyby zmierzać do 4 080-4 100.

Wykres indeks S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 27.01.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Warto jednak mieć na uwadze, iż rejony 4 065 stanowią przypuszczalnie opór dla rynku. Jeżeli notowania odbijałyby się od tego zakresu, rynek mógłby wygenerować z niego zejście. Utworzenie schematu niższego dołka otworzyłoby rynkowi drogę do zakresu średniej SMA 88, która obecnie znajduje się w rejonach 4 020.

Wykres indeks S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 27.01.2023

Konkluzja

Kończy się kolejny tydzień zmagań na rynku akcji w tym miesiącu. Indeks S&P 500 bardzo dobrze wyglądał w ostatnich dniach i takie nastawienie może zachować na dzisiejszą sesję. Poziomy na dołączonych wykresach uległy zmianie, a ich rozpiska znajduje się poniżej.

TSR : 4 110

TFR : 4 065

TDP : 4 014

TFS : 3 970

TSS : 3 924

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.