Amerykański indeks giełdowy S&P 500 notował obniżkę podczas środowej sesji. Co prawda wszystkie główne indeksy z Wall Street straciły, jednak to S&P 500 wypadło najgorzej. Trwa sezon wyników spółek za trzeci kwartał. Wczoraj opublikowane zostały raporty spółek z indeksu S&P 500. Co czeka dziś inwestorów indeksu S&P 500?
Indeks S&P 500 wypada najgorzej
Główne indeksy z amerykańskiego parkietu giełdowego traciły w środę, 19 października. Indeks spółek dużych, czyli S&P 500 wypadł najgorzej. Notowania S&P 500 obniżyły się w ogólnym rozrachunku o 0,67%. Dla porównania inny główny indeks – Dow Jones 30 stracił 0,33%.
Generac traci ponad 25%
Środowy wynik indeksu pozwala sądzić, że spółki opowiedziały się w większości za stratami. Tak też się stało, a najbardziej stratną składową indeksu S&P 500 była spółka Generac. Na notowaniach Generac straciło ponad 25% całkowicie dominując resztę pod względem zmiany ceny. Po stronie zyskownych składowych wyróżniła się natomiast spółka Netflix, której akcje skoczyły o 13,09%.
Lepsze wyniki spółek
Wczoraj swoje kwartalne wyniki zaprezentowało kilka spółek tworzących indeks S&P 500. Raporty wykazały w większości lepsze wyniki względem oczekiwanych. Jednak spójrzmy na to nieco dokładniej.
Wzrost o 56% przychodów Tesli
Tesla poinformowała po środowej sesji, że jej przychody w trzecim kwartale 2022 roku wykazały wzrost o 56% rok do roku. Przychody osiągnęły poziom 21,45 miliarda dolarów, czyli nieco niższy niż przewidywali analitycy. Co ciekawe dochód netto wyniósł 3,29 miliarda dolarów i był o 103% wyższy w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Abbott Laboratories ze skurczoną sprzedażą
Swoje kwartalne sprawozdanie opublikowała również spółka Abbott Laboratories. Jak się okazało sprzedaż spółki skurczyła się o 4,7% w porównaniu do tego samego okresu z 2021 roku. Przychody spółki wyniosły finalnie 10,4 miliarda i okazały lepsze niż oczekiwano. Warto zauważyć, jednak że zysk operacyjny firmy spadł w ciągu roku o 30,5% do 1,8 miliarda dolarów.
Zysk netto Procter&Gamble skacze o 71%
Inna spółka – Procter&Gamble również wydała swoje wyniki za III kwartał tego roku. Przychody spółki odnotowały roczny wzrost o zaledwie 1% sięgając poziomu 20,6 miliardów dolarów. Co ciekawe jednak, zysk netto spółki skoczył w górę o 71% i wyniósł 3,96 miliarda dolarów.
Punkt widzenia – S&P 500 realizuje zejście
Amerykański indeks podjął się wczoraj realizacji scenariusza spadkowego. O takim ruchu pisaliśmy w analizie: „Należy się jednak liczyć z inną możliwością. Zejście do poziomu ceny 3 720 wiązać się może również z pobudzeniem podaży. Jeżeli to właśnie sprzedający przeważą na tym zakresie, kolejnym impulsem indeks ma szansę zejść do 3 670”.
Rzeczywiście rynek zszedł do 3 720, po czym pewnie przebił się przez ten poziom. Następnie doszło dwukrotnie do re-testu od dołu tego zakresu i rynek generował ruch spadkowy. Target osiągnięty został po godzinie 19. Rynek dziś rano walczył o wyższe zakresy, lecz pozostaje w bliskich okolicach 3 680. Dziś do obserwacji służyć może przede wszystkim zachowanie ceny wobec średniej kroczącej SMA 88.
Scenariusz główny – spadkowy
Amerykański indeks ma szansę dziś nieco mocniej cofnąć. Jak na razie dla rynku oporem wydaje się zakres średniej. Tak długo, jak podaż przeważa na tym zakresie, generowane może być cofnięcie. W takim przypadku powrót poniżej poziomu TFS, czyli 3 675 i jego re-test od dołu napędziłyby spadek. Celem wówczas stałby się poziom 3 600.
Scenariusz poboczny – wzrostowy
Wiele właśnie zależy od średniej. Wydarzyć się może zatem tak, że ten zakres zostanie zdobyty przez rynkowy popyt. Wówczas pewna stabilizacja na tym poziomie determinowałaby ruch wzrostowy. Targetem dla S&P 500 może być dziś 3 750.
Konkluzja
Obecna sytuacja pozwala sądzić, że rynek ma miejsce do cofnięcia. Warto przede wszystkim obserwować, jak zachowa się cena wobec zakresu średniej. Wyznaczane na co dzień poziomy nie ulegają zmianie.
TSR : 3 815
TFR : 3 769
TDP : 3 720
TFS : 3 675
TSS : 3 630
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!