S&P 500 znów czerwone. Dane ujawniły wzmocnienie konsumpcji.

J2T Trade

Amerykańskie rynki akcji w piątek, 24 lutego znów cierpiały. Giełdy na Wall Street traciły i S&P 500 znów było czerwone. Negatywne nastroje na rynkach zza oceanem panowały w wyniku publikacji raportów ekonomicznych. Dane ujawniły wzmocnienie konsumpcji w kraju. Ponownie obawy o dalsze podwyżki stóp procentowych trapiły inwestorów. Indeksy wielkimi krokami zmierzają do końca handlu w drugim miesiącu 2023 roku. Co zaprezentuje indeks spółek dużych dzisiaj, 27 lutego?

S&P 500 z kolejnym tygodniem strat

Jeden z głównych amerykańskich indeksów – S&P 500 zakończyło ostatnią sesję tygodnia na widocznym minusie. Indeks spółek dużych obniżył w piątek swoje notowania o 1,05%. Tym samym pod koniec tygodnia zaakcentował jego wymowę.

W niepełnym rozmiarze tygodnia (skrócony przez święto) amerykańskie S&P 500 odnotowało stratę. W dniach 21.02-24.02 notowania indeksu spadły ogólnie o 2,67%. Dla S&P 500 był to kolejny, już trzeci z rzędu tydzień strat.

Wyceny spółek znów poszły niżej

Przecena wśród spółek była tym samym po raz kolejny widoczna. Wyceny popularnych firm poszły niżej, a na czele spadków stanęły: Autodesk (ADSK) oraz Live Nation Entertainment (LYV). Notowania tych spółek spadły o 12,95% i 10,08%. Warto przy tym wskazać, że po stornie stratnej notowana była ogólnie wyższa zmienność. Wśród tzw. zielonych najlepiej spisało się notowane na NYSE niemiecki Linde. Akcje tej spółki wzrosły o 4,75%.

FP Markets

Wydatki osobiste w USA wzrosły

Wydatki konsumenckie w USA wzrosły w styczniu o 1,8% i przebiły oczekiwania ekonomistów. Raport Biura Analiz Ekonomicznych ujawnił, że był to największy wzrost od marca 2021 roku. Instytucja zwróciła również uwagę na kolejny miesiąc wzrostu cen wydatków konsumpcyjnych (PCE). Bazowy indeks PCE wzrósł w styczniu o 0,6% w ujęciu miesięcznym i o 4,7% w ujęciu rocznym. Dane wskazały na wzmocnienie konsumpcji, a obserwowane przez Fed, wskazują na konieczność dalszych podwyżek.

Zaufanie konsumentów wzrosło w lutym

W piątek pojawił się również raport Uniwersytetu Michigan. Indeks nastrojów konsumenckich w USA wzrósł w lutym o 3,2% w skali miesiąca. Odczyt pokazał wartość na poziomie 67. W dokumencie podano również, że wzrosła wartość wskaźnika bieżących warunków gospodarczych. Miesiąc do miesiąca wzrósł on o 3,4% i wyniósł 70,7.

Punkt widzenia – indeks S&P 500 poniżej 4 000, zdoła powrócić?

Patrząc na piątkowe zachowanie indeksu S&P 500 należy zauważyć, że rynek spadki rozpoczął w pre-markecie. Szczególnie w dół skierował się po 14:30, a wraz z otwarciem sesji przedłużony został spadek. Rynek wyhamował w rejonach 3 940 i tam pojawiło się odbicie. Następnie pojawiła się walka o rejony poziomu TFS (3 963), którą przed ostatnim dzwonkiem wygrała strona kupujących.

Na wykres indeksu S&P 500 patrzymy w poniedziałek, 27 lutego w południe. Rynek rozgrzewa się do rozpoczęcia dzisiejszej sesji i pytanie za czym się opowie. Jak na razie indeks dalej oscyluje poniżej poziomu 4 000 oraz poniżej średniej SMA 88. Czy zdoła skutecznie powrócić powyżej któregoś z nich?

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś rynek zdecydować się może na odbicie. Za takim przemawiałby obecny układ rynkowy. Choć indeks w piątek pogłębił dołek względem poprzednich sesji, to pod koniec sesji wylądował powyżej dołka z czwartku. Dla rynku potencjalną strefą akumulacji wydają się rejony 3 975-3 985. Z niej rynek zebrać się może, aby pokonać średnią i ruszyć powyżej 4 000. Potencjalnym celem będzie 4 030-4 040.

Wykres indeks S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 27.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy jednak rozważyć sytuację, w której rynek najpierw podbije do zakresu średniej i z niej rozpędzi się do spadku. Rynek mógłby powrócić wówczas do TFS, a ewentualne przebicie tego poziomu (nie narysowane na wykresie) świadczyć będzie o dalszym zejściu – nawet do 3 950.

Wykres indeks S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 27.02.2023

Konkluzja

Na kilka godzin przed poniedziałkowym otwarciem giełd w USA, patrzymy na indeks S&P 500. Czy rynek zdoła dziś konkretnie odbić?

TSR : 4 102

TFR : 4 056

TDP : 4 009

TFS : 3 963

TSS : 3 916

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.