S&P 500 z drobną stratą. Spadek oczekiwań inflacyjnych.

Wykres
J2T Trade

Główne rynki akcji na Wall Street kończyły poniedziałkową sesję przeważnie niżej. Indeks S&P 500 wczorajszy, zmienny dzień zakończył z drobną stratą. Inwestorzy mieli okazję przyjrzeć się raportowi z nowojorskiego Fedu. Opublikowane wyniki badań ujawniły spadek oczekiwań inflacyjnych. Co przyniesie inwestorom wtorek, 10 stycznia?

Nieznaczny spadek S&P 500

Amerykański indeks spółek dużych stracił finalnie w poniedziałek, 9 stycznia. Notowania S&P 500 odnotowały jednak nieznaczny spadek. Zamknięcie giełd pokazało, że indeks stracił łącznie 0,08%. Najgorzej na Wall Street wypadł najstarszy z głównych indeksów. Dow Jones wykazał obniżkę rzędu 0,34%.

Podział sił wśród spółek

Przedsiębiorstwa wchodzące w skład indeksu S&P 500 nie opowiedziały się wczoraj po żadnej ze stron. Widoczny był swego rodzaju podział sił wśród spółek. Największą, procentową zmianę ceny odnotowano po stronie spadkowej. Firma Baxter wykazała obniżkę kursu akcji o 7,74%. Wzrostom natomiast przewodziła Tesla, której wycena wzrosła o 5,93%.

Spadek oczekiwań inflacyjnych – podaje nowojorski Fed

Bank Rezerw Federalnych w Nowym Jorku opublikował wczoraj badania dotyczące oczekiwań inflacyjnych. Mediana oczekiwań w grudzień spadła do poziomu 5%, czyli najniższego od lipca 2021 roku. W opublikowanym raporcie przeczytać można, że trzyletnie oczekiwania wyniosły 3%.

FP Markets

Nowojorski Fed zauważył ponadto, że „w grudniu oczekiwania dotyczące wydatków gospodarstw domowych gwałtownie spadły, podczas gdy oczekiwania dotyczące wzrostu dochodów wzrosły do nowego rekordowego poziomu. Oczekiwania dotyczące cen domów nieznacznie wzrosły, ale pozostają poniżej poziomu sprzed pandemii. Postrzeganie przez gospodarstwa domowe swojej obecnej sytuacji finansowej poprawiło się”. 

Punkt widzenia – zmienna sesja indeksu S&P 500

Po wczorajszym dzwonku otwierającym handel w USA główne indeksy ruszyły w górę. Notowania S&P 500 podskoczyły i przed godziną 18 indeks przekroczył poziom 3 950. Następnie pojawiło się cofnięcie i rynek w godzinach wieczornych wymazywał zyski. Wczorajszą sesję określić można mianem zmiennej. Dziś, 10 stycznia tuż przed amerykańskim pre-marketem patrzymy na indeks S&P 500. Rynek nie utrzymał się dziś powyżej 3 900 i obecnie oscyluje przy 3 880.

Scenariusz główny – wzrostowy

Teraz odbyć się może walka sił na zakresie średniej kroczącej SMA 88. Rynek ma szansę odbić się od tego obszaru cenowego i powrócić pod 3 900. Przełamanie natomiast tego poziomu nadałoby impetu podejściu do 3 930.

Wykres indeks S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 10.01.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak rynek najpierw zdecydować się może na ruch w stronę 3 900. Na zasadzie touch-and-go notowania odbiłyby od tego zakresu i wygenerowały mocny impuls spadkowy. Przełamanie średniej determinowałoby dalsze zejście nawet do 3 840.

Wykres indeks S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 10.01.2023

Konkluzja – S&P 500 walczy we wtorek

Rynek kontynuuje zmagania we wtorek, 10 stycznia. Na jaki ruch zdecyduje się indeks S&P 500? Dobrze byłoby, aby rynek wyraźnie pokazał, co zamierza zrobić.

TSR : 3 995

TFR : 3 950

TDP : 3 900

TFS : 3 855

TSS : 3 810

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.