S&P 500 – wzrostowy potencjał na amerykańskim otwarciu

570
SP500 - market profile
Źródło: Sierra Chart, SP500 futures (ESU9) wykres Market Profile od 2 sierpnia 2019 do 13 sierpnia 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.
J2T Trade

Jak to Europa ma w zwyczaju, notowania Globex na ES.F (futures na S&P 500) rozpoczęły się dość leniwie. Na dwie godziny przed amerykańskim otwarciem możemy jednak obserwować interesujące zachowanie ceny wpisujące się częściowo we wczorajszy scenariusz.

Przedwczesna prognoza wypełniania doliny na poziomie 2910 punktów, widocznej na wczorajszym profilu rynkowym, ma potencjał do bycia zrealizowaną dzisiaj.

Na ten moment obserwujemy bardzo skompresowaną akcję cenową oraz ponownie, podwójną dystrybucję. Co ciekawe, tworzy ona jednak bardzo zgrabny profil kompozytowy wraz ze wczorajszą sesją, której cena zamknięcia, dość często handlowana, tworzyła wierzchołek idealnie spłaszczający profil dzisiejszej aukcji.

SP500 - Sierra Chart
Źródło: Sierra Chart, SP500 futures (ESU9) wykres Market Profile od 2 sierpnia 2019 do 13 sierpnia 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Takie zachowanie rynku, bardzo silnie prowokuje do zajęcia pozycji długiej, z celem w postaci zlecenia take profit na poziomach znajdujących się w obrębie valuearea sesji z 8 sierpnia. Tutaj UWAGA! Chociaż scenariusz ten jest piękny w swojej prostocie, bardzo możliwe jest dalsze penetrowanie strefy wartości z profilu kompozytowego z 5-7 sierpnia, w dół. Bardzo istotnym poziomem jest tutaj VAL tego kompozytu.

FP Markets

Decydującym wskaźnikiem dalszego przebiegu sesji będzie oczywiście handel w pierwszej godzinie tradycyjnej sesji amerykańskiej,czyli tzw. Pit-session – handlu odbywającego się fizycznie na parkiecie tradycyjnej giełdy). Dwa półgodzinne okresy market profile, przypadające na otwarcie sesji nazywane są InitialBalance (w wolnym tłumaczeniu równowaga początkowa), w skrócie określane IB. Rozpiętość cenowa tych okresów a następnie zachowanie się ceny w pierwszych okresach następujących bezpośrednio po IB, definiuje z wysokim prawdopodobieństwem dalszy przebieg sesji giełdowej.

Jeżeli InitialBalance jest relatywnie wąski, możemy oczekiwać, że cena przebije się ponad niego rozszerzając dynamicznie zakres cenowy danej sesji. Takie zachowanie rynku nazywamy rangeextension. Z kolei szeroki InitialBalance, z dużym prawdopodobieństwem wytycza granice konsolidacji, w której rynek będzie poruszać się danego dnia. Tego typu zdarzenia mają najczęściej miejsce, gdy rynek pozostaje w równowadze lub jest to typowy insideday (cena pozostaje w granicach wyznaczonych przez szczyt i dołek poprzedniej sesji).

SP500 market profile
Źródło: Admiral Markets MT5, SP500 wykres H30 od 2 sierpnia 2019 do 13 sierpnia 2019. Wskaźnik: pointzero-trading.com. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Ta skromna notka edukacyjna wyznacza nam jednocześnie kluczowe punkty obserwacji dla dzisiejszej sesji na SP500 i pozwali zadecydować o właściwym spozycjonowaniu się na rynku, już na początku sesji amerykańskiej, o godzinie 15:30-16:30.

Jan Kotowski

Sprawdź możliwości handlu u wielokrotnie nagradzanego brokera. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Powyższa treść ma wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treść ta sporządzona została rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Portal www.tradersarea.pl oraz dostawca treści nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o udostępnione na stronie www.tradersarea.pl treści.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jan Kotowski
Zastępca dyrektora polskiego oddziału Admiral Markets. Pasjonat rynków finansowych i trader indywidualny z ponad 10 letnim doświadczeniem. Swoją przygodę z rynkami rozpoczął już w liceum od popularnej, internetowej gry giełdowej. Pierwsze sukcesy zachęciły go do dalszego zgłębienia tematu wirtualnego obrotu giełdowego. Już w trakcie zdobywania wykształcenia kierunkowego, profesjonalnie związał się z sektorem finansowym w 2010 roku. Zdobywał doświadczenie zawodowe po obu stronach rynku, pracując w dealing roomach i departamentach ekonomicznych największych spółek Skarbu Państwa, państwowych i międzynarodowych banków oraz w propriatry trading’u. Zafascynowany rzeczywistą mechaniką rynków i spojrzeniem/analizą badającą przede wszystkim order flow (z j.ang. strumień zleceń).