S&P 500 wzrosło o 0,70%. Bank Światowy zmienił prognozy PKB.

Profesjonalny trader
J2T Trade

Główne rynki akcji w USA zamknęły się wyżej we wtorek, 10 stycznia. Dobrze wypadło S&P 500, które wzrosło o 0,70%. Inwestorzy zmierzyli się wczoraj z prognozami Banku Światowego. Instytucja wydała prognozy dotyczące PKB. Bank Światowy zmienił przewidywania dla rozwoju gospodarki USA. Co dokładnie podano w raporcie? Zapraszamy na środową analizę indeksu S&P 500.

Indeks S&P 500 lepszy we wtorek

Notowania głównych indeksów z Wall Street zaświeciły się na zielono na wczorajszym zamknięciu. Indeks spółek dużych, czyli S&P 500 okazał się lepszy we wtorek o 0,70%. Dla porównania Dow Jones 30 zyskał 0,56%. Warto zauważyć, że oba indeksy odrobiły straty z pierwszej sesji tego tygodnia.

Większość za wzrostami

Składowe indeksu S&P 500 w zdecydowanej większości opowiedziały się wczoraj za wzrostami. Tempa zyskom narzuciła spółka Warner Bros Discovery, której wycena wzrosła o 8,18%. Przeciwnej, czyli spadkowej stronie przewodziło przedsiębiorstwo DISH Network, którego akcje spadły o 6,26%.

Bank Światowy obniżył prognozy

Instytucja Banku Światowego opublikowała swój raport dotyczący prognozy wzrostu gospodarczego. Globalny wzrost w 2023 roku zrewidowany został w dół do poziomu 1,7% (wcześniej 3%). Jednak instytucja finansowa skupiła się również na kilku krajach z osobna. Bank Światowy zmienił swoją prognozę PKB dla Stanów Zjednoczonych. W tym roku gospodarka USA rozwinąć ma się o zaledwie 0,5%.

FP Markets

Amazon otworzy nowe centra w Wielkiej Brytanii

Amerykański gigant – spółka Amazon poinformowała wczoraj, że otworzy dwa nowe centra tzw. fulfillment w Wielkiej Brytanii. Taka decyzja doprowadzi do utworzenia 2,5 tysiąca miejsc pracy w ciągu najbliższych trzech lat. Rzecznik firmy zaznaczył, że w wyniku tych działań zamknięte zostaną trzy inne magazyny znajdujące się na terenie Wielkiej Brytanii.

Punkt widzenia – S&P 500 odbiło od średniej, rynek znów powyżej 3 900

Podczas wtorkowego artykułu o indeksie spółek dużych przybliżyliśmy możliwy wygląd ruchu wzrostowego. Wczoraj pisaliśmy: „Teraz odbyć się może walka sił na zakresie średniej kroczącej SMA 88. Rynek ma szansę odbić się od tego obszaru cenowego i powrócić pod 3 900. Przełamanie natomiast tego poziomu nadałoby impetu podejściu do 3 930”.

Zgodnie z założeniami rynek odbił się od zakresu średniej kroczącej SMA 88 i następnie generował wzrost. Notowania powróciły w okolice 3 900 i walczyły o ten zakres. Po godzinie 18 pojawił się jego re-test od góry i rynek kontynuował wznoszenie. Rynek sięgnął bliskich okolic zakładanego celu (3 930). Na wykres indeksu patrzymy w środę przed amerykańskim pre-marketem. W nieoficjalnych godzinach handlu rynek znajduje się nieco powyżej 3 930.

Scenariusz główny – wzrostowy

Kontynuacja ruchu wzrostowego zależeć będzie mogła od zachowania rynku w zakresie 3 910-3 920. Jest to obszar zakładanej dziś akumulacji. Jeżeli obóz byków utrzyma ten zakres warto będzie rozważyć podejście pod 3 950. Wówczas przebicie tych rejonów determinowałoby podejście do 3 970.

Wykres indeks S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 11.01.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Natomiast podejście do 3 950 odbyć się może na zgoła innej zasadzie. Szybkie podejście i odbicie od tego zakresu pozwoli przypuszczać obecność podaży. Ruchem w stylu impuls-korekta-impuls rozpoczęłoby się cofnięcie, które sprowadziłoby rynek do 3 900.

Wykres indeks S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 11.01.2023

Konkluzja – S&P 500 w środę

Dziś inwestorzy powinni skupić się wyłącznie na samych rynkach. W najbliższych godzinach nie pojawią się znaczące informacje dla głównych rynków akcji. Jak zachowają się główne indeksy? Poziomy dla S&P 500 nie uległy zmianie.

TSR : 3 995

TFR : 3 950

TDP : 3 900

TFS : 3 855

TSS : 3 810

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.