S&P 500 o 0,89% wyżej. Sytuacja dużego indeksu we wtorek.

J2T Trade

Poniedziałkowa sesja, 20 marca ujawniła pozytywne nastroje na rynkach akcji za oceanem. Amerykańskie indeksy giełdowe wykazały zyski, gdyż obawy o kryzys bankowy zdały się ustępować. Takie nastawienie przełożyło się na indeks spółek dużych. S&P 500 zakończyło dzień o 0,89% wyżej. Dziś inwestorzy czekają już na kolejną sesję. Jak wygląda sytuacja dużego indeksu we wtorek?

S&P 500 wyżej w poniedziałek

Nowy tydzień rozpoczął się w dobrych nastrojach na giełdach w Stanach Zjednoczonych. Popularne indeksy wykazały zyski i wymazały część strat z poprzedniej (piątkowej) sesji. Amerykańskie S&P 500 wylądowało w poniedziałek ogólnie o 0,89% wyżej. Rynkowy optymizm ukrył obawy inwestorów o przyszłość sektora bankowego. Czy związane z kryzysem pobudki pojawią się dziś?

Większość za wzrostami, akcje First Republic Bank znów tonęły

Podczas poniedziałkowej sesji, składowe dużego indeksu wybrały jeden kierunek. Zdecydowana większość przedsiębiorstw opowiedziała się bowiem za wzrostami. Najlepiej radziła sobie firma NRG (NYSE:NRG), której akcje wzrosły o 6,83%. Po niewidocznej, stronie strat wyróżnił się ponownie jeden bank. Akcje First Republic Bank (NYSE:FRC) znów tonęły i tym razem spółka straciła 47,11%.

Punkt widzenia dzienny: S&P 500 na poziomie TFR

Poniedziałkowe godziny pre-marketu ujawniły, że indeks spółek dużych walczył wówczas w strefie średnia-poziom TDP.  Wraz z otwarciem giełd rynek wygenerował zdecydowany wzrost z tego obszaru. Następnie pojawił się jego re-test od góry i notowania do końca sesji powędrowały do 3 960.

FP Markets

Na wykres indeksu S&P 500 patrzymy we wtorek, 21 marca o godzinie 13 (czas w Polsce). Notowania dużego indeksu oscylują obecnie na poziomie TFR (3 985). Rynek zdaje się zapatrywać na dalszy wzrost. Taki zależeć będzie od tego, jak rynek potraktuje szczyty z piątkowej sesji (17.03). Indeks obecnie go wybija i pytanie, czy będzie skory go przetestować od góry. Gdyby tak się stało, otworzyłby sobie drogę powrotu powyżej 4 000. Celem na dzisiejszą sesję wydaje się nawet 4 020.

Wykres indeks S&P 500 H1
Indeks S&P 500 interwał H1 21.03.2023

Punkt widzenia tygodniowy: indeks pójdzie bez cofnięcia?

Rynek wczoraj miał podbić do strefy 3 955-3 980 i następnie cofnąć. O ile pierwszy ruch został zrealizowany, drugi nie miał już miejsca. Obecny rynkowy kontekst (utrzymywanie się przy 3 980) pokazuje, że rynek może już nie cofnąć. Czy rzeczywiście indeks pójdzie wyżej bez cofnięcia?

Wykres indeks S&P 500 D1
Indeks S&P 500 interwał D1 21.03.2023

Konkluzja

Z jednej strony w USA widoczna jest nadzieja dotyczącą braku podwyżki stóp procentowych na jutrzejszym posiedzeniu Fed. Z drugiej natomiast inwestorzy obserwują sytuację w sektorze bankowym. Poziomy* zaznaczone na wykresie pozostały bez zmian. Dokładnie rozpisane znajdują się poniżej.

TSR : 4 029

TFR : 3 985

TDP : 3 934

TFS : 3 890

TSS : 3 844

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.