S&P 500 walczy na dziennym oporze. Skok indeksu w grze.

Profesjonalny trader
J2T Trade

Nowojorskie akcje spadły poniżej kreski na piątkowym zamknięciu. Inwestorów do sprzedaży papierów wartościowych popchnęły słabe dane z gospodarki. Najważniejsze indeksy z USA jednak nie straciły znacząco. W najmniejszym stopniu negatywne nastawienie odczuło S&P 500. Zmagania minionego tygodnia odeszły już w zapomnienie, a obserwatorzy rynków patrzą na dzisiejszą sesję. W poniedziałek, 17 kwietnia przed godzinami handlu zza oceanem S&P 500 walczy na dziennym oporze. Wyższe zakresy dla rynku są dostępne. Cały czas w grze jest skok indeksu. Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

S&P 500 z najmniejszą stratą na koniec

Amerykańskie indeksy giełdowe odnotowały obniżkę na piątkowym zamknięciu. Finalne zmiany okazały się niewielkie. Z najmniejszą stratą na koniec tygodnia wypadło S&P 500. Indeks spółek dużych okazał się tego dnia gorszy o 0,21%. Tym samym, podczas ostatniej sesji tygodnia indeks spadł jedynie o 9 punktów.

Zyskowny tydzień dla dużego indeksu

W minionym tygodniu handlowym, to znaczy w dniach 10.04-14.04, indeks pokazał każde możliwe nastawienie. Dwie sesje kończyły się na plus, dwie na minus, zaś jedna była neutralna. Wyraźniej zarysowały się jednak sesje wzrostowe, dzięki czemu był to zyskowny tydzień dla dużego indeksu. S&P 500 zakończyło ten okres wynikiem +0,79%.

Catalent pociągnął indeks w dół

Spółki wchodzące w skład indeksu S&P 500 walczyły w piątek, 14 kwietnia o kierunek. Końcowo wygrała strona spadkowa, po której opowiedziało się więcej podmiotów. W dół indeks pociągnął Catalent (NYSE:CTLT), którego akcje spadły aż 26,84%. Na czele strony wzrostowej natomiast stanęły dwa banki, które podczas ostatniej sesji podały swoje wyniki. JPMorgan (NYSE:JPM) oraz Citigroup (NYSE:C) zyskały odpowiednio 7,55% oraz 4,78%.

FP Markets

Punkt widzenia dzienny: S&P 500 walczy na oporze TFR

Piątkowy pre-market na indeksie S&P 500 był relatywnie spokojny. Notowania oscylowały wokół poziomu TFR i z jego okolic wystrzeliły po pierwszym dzwonku. Indeks momentalnie znalazł się w rejonach 4 170, jednak tam wygasła już siła kupujących. Rynek gwałtownie zawrócił, wymazał zyski i zszedł do zakresu średniej SMA 88. Dopiero tam pojawiła się reakcja kupujących i w godzinach wieczornych ponownie zaprowadzili oni indeks w rejony TFR.

Co na dziś ?

Na wykres dużego indeksu patrzymy w poniedziałkowe południe. Giełdy za oceanem otworzą się dopiero za kilka godzin. Obecnie S&P 500 walczy na pierwszym dziennym oporze – TFR. Rynek trwa ostatnio w maraźmie. W szerszym ujęciu dominuje zależność wzrostowa i pytanie, czy dzisiejszą sesję S&P 500 wykorzysta do zakończenia ostatniej przerwy.

Scenariusz = dopóki rynek respektuje zakres średnia SMA 88-poziom TFR–>ma sposobność do ataku 4 180-4 200   

Wykres indeks S&P 500 H1
Indeks S&P 500 interwał H1 17.04.2023

Punkt widzenia tygodniowy: rynek wykonał re-test zakresu 4 080-4 130 od góry

W ubiegłym tygodniu indeks S&P 500 bardzo wyraźnie zaznaczył, że strefę cenową 4 080-4 130 zamierza utrzymać. Co więcej, rynek jakoby wykonał jej re-test od góry. Teraz ma szansę wykonać ruch na północ i zdaje się, iż na przeszkodzie stoją mu jedynie szczyty z lutego. Rynek ma szanse je przełamać i podejść pod opór określony na 4 290-4 340.

Wykres indeks S&P 500 D1
Indeks S&P 500 interwał D1 17.04.2023

Konkluzja

Plany na dziś i na cały tydzień zostały rozpisane. Poniedziałkowe sesje mają to do siebie, że lubią nieco namieszać. Niemniej powyżej znajduje się moje przygotowanie do dzisiejszej sesji. Pamiętać należy, że sezon publikacji spółek jest w centrum uwagi i będzie wywierał wpływ na inwestorów. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TSR : 4 193

TFR : 4 148

TDP : 4 099

TFS : 4 054

TSS : 4 008

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.