S&P 500 powyżej kreski. Inflacja w USA spadła do 6,5%.

Stopy procentowe
J2T Trade

Główne indeksy giełdowe w USA zakończyły czwartkową sesję na pozytywnym terytorium. Jednak nastroje podczas sesji były silne i żadna ze stron nie odpuszczała. Stało się tak za sprawą odczytu inflacji w kraju. Indeks S&P 500 wylądował niewiele powyżej kreski. Na Wall Street natomiast najlepiej wypadł Dow Jones 30. Czy również dziś przeważą pozytywne nastroje?

S&P 500 z drobnym wzrostem

Wszystkie trzy popularne indeksy giełdowe z Wall Street zakończyły czwartek, 12 stycznia powyżej kreski. Najlepiej spisał się Dow Jones 30, którego notowania wzrosły wczoraj o 0,64%. Najmniej natomiast zyskał indeks spółek dużych. S&P 500 zamknęło sesję z drobnym wzrostem opiewającym na 0,34%. Jednak należy wskazać, że pozytywne nastroje przedłużyły się. Dla indeksów: S&P 500 i Dow Jones 30 był to trzeci dzień zysków.

Tablica potwierdza walkę o wynik indeksu

Spółki tworzące indeks S&P 500 wykazały wczoraj mieszane nastroje. Tablica notowań z wczoraj potwierdziła walkę o wynik indeksu, którą finalnie wygrały spółki wzrostowe. Na czele zysków stanęło American Airlines, z wynikiem rzędu +9,71%. Po przeciwnej stronie tempo dyktowało przedsiębiorstwo Charles River Laboratories. Notowania tej spółki obniżyły się o 5,95%.

Inflacja w USA spadła kolejny raz

Roczna inflacja w USA zanotowała w grudniu szósty miesiąc z rzędu spadku. Odczyt wylądował na oczekiwanym poziomie 6,5%. Biuro Statystyki Pracy, które odpowiada za inflacyjny raport, wskazało że był to najniższy odczyt od października 2021 roku. Ponadto poinformowano, iż inflacja bazowa również spadła lądując na poziomie 5,7%.

FP Markets

Liczba tzw. Joblessów znów spadła

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych spadła o zaledwie 1.000 w ostatnim tygodniu. Wczorajszy, cotygodniowy raport ujawnił, że liczba tzw. Joblessów wynosi 205 tysięcy.

Co pokaże wskaźnik nastrojów konsumentów?

Dziś na piątek 13 stycznia zaplanowano kolejne raporty dotyczące gospodarki Stanów Zjednoczonych. O godzinie 16 (czas w Polsce) podany zostanie odczyt wskaźnika nastroju konsumentów. Będą to wstępne dane, które publikuje Uniwersytet Michigan.

Punkt widzenia – S&P 500 sięgnęło 4 000, lecz nie utrzymało poziomu

Zgodnie z założeniami czwartkowa sesja przyniosła zmienność na głównych rynkach akcji. Pojawiła się ona już w godzinach amerykańskiego pre-marketu. Notowania spadły najpierw w okolice 3 940, lecz przed godziną 15 wyciągnęły ruch i wówczas pierwszy raz sięgnęły poziomu 4 000. Otwarcie giełd przyniosło negatywne nastroje i rynek ponownie cofnął. Tym razem główna uwaga spoczęła na okolicach 3 960. Rynek wyhamował tam spadki i w kolejnych godzinach budował ruch wzrostowy. Zmienność towarzyszyła indeksowi S&P 500 aż do zamknięcia giełd.

Na wykres indeksu S&P 500 patrzymy w piątek, 13 stycznia przed godzinami amerykańskiego pre-marketu. Notowania indeksu spółek dużych oscylują obecnie przy 3 975. Jakie perspektywy stoją przed rynkiem w najbliższych godzinach?

Scenariusz główny – spadkowy

Notowania pokazać mogą dziś cofnięcie. Taki ruch rozpocząłby się od cofnięcia do poziomu TDP, czyli 3 960. Przełamanie tych okolic otworzyłoby drogę spadkom do zakresu średniej. Natomiast z jej obszaru rynek mógłby cofnąć do 3 920.

Wykres indeks S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 13.01.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jednak ruch wzrostowy ma potencjał również dziś. Dla rynku strefą potencjalnej akumulacji zdaje się zakres pomiędzy średnią a poziomem TDP. Tak długo, jak ten obszar będzie utrzymywany rynek zdecydować się może na wzrost. Na zasadzie budowy wyższego dołka notowania mogłyby podbić do 4 000.

Wykres indeks S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 13.01.2023

Konkluzja – co zrobi S&P 500?

Zmagania inwestorów na rynku akcyjnym dobiegają końca w tym tygodniu. Niebawem rozpocznie się piątkowa sesja na Wall Street. Co zrobi dziś indeks S&P 500?

TSR : 4 055

TFR : 4 008

TDP : 3 960

TFS : 3 915

TSS : 3 868

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.