S&P 500 ponad 1% na plus w kwietniu. Notowania blisko 4 200.

Flaga USA
J2T Trade

W ostatni piątek, 28 kwietnia indeksy giełdowe zakończyły kolejny tydzień oraz miesiąc. Czwarty miesiąc roku okazał się zyskowny na Wall Street. Ponad 1% podwyżkę zanotowało amerykańskie S&P 500. Duży indeks z dobrej strony próbował zaprezentować podczas pierwszej sesji maja. Notowania dotarły blisko 4 200, lecz nie zdołały powalczyć o ten zakres. Indeks rozpocznie niebawem wtorkową sesję. Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

S&P 500 ponad 1% na plus w kwietniu

Końca dobiegły zmagania w kolejnym miesiącu 2023 roku. Warto zatem w kilku słowach podsumować wydarzenia z kwietnia. Przede wszystkim należy zauważyć, że pierwszy miesiąc II kwartału 2023 roku był spokojnym. Na dużym indeksie widoczne było mniejsze zaangażowanie kapitału niż w poprzednich miesiącach. Wskazuje na to wartość obrotów, która na S&P 500 była najniższa od października 2021 roku.

Niemniej, nie przeszkodziło to indeksowi w osiągnięciu zysku. Amerykańskie S&P 500 relatywnie dobrze wypadło w kwietniu. Okazało się lepsze od Nasdaq’a 100, lecz gorsze od Dow Jonesa 30. S&P 500 wyszło ponad 1% na plus w kwietniu (dokładnie 1,46%).

S&P 500 blisko zera na początku maja

Wczoraj rynkowi uczestnicy rozegrali pierwszą sesję nowego miesiąca. W poniedziałek, 1 maja nastroje na Wall Street nie były jednakowe. Giełdy w Nowym Jorku zamknęły się niewielkimi stratami, a najmniejszą odnotował duży indeks. Wynik S&P 500 okazał się blisko zera na początku maja.

FP Markets

Akcje przeważnie traciły

Spółki tworzące indeks S&P 500 nie pokazały się wczoraj z najlepszej strony. Akcje firm przeważnie traciły, a najgorzej wypadło Newell Brands (NASDAQ:NWL). Wycena udziałowych papierów wartościowych tej spółki spadły o 11,03%. Natomiast wśród spółek wzrostowych wyróżniło się Norwegian Cruise Line (NYSE:NCLH), którego notowania wzrosły o 8,91%.

Punkt widzenia dzienny: notowania były blisko 4 200

Indeks spółek dużych w ciągu wczorajszej sesji miał swój lepszy moment. Notowania do godziny 19 (czas w Polsce) generowały podejście. Rynek sięgnął poziomu TSR (4 193) zatem blisko był pełnego poziomu. Indeks odpuścił w rejonach drugiego dziennego oporu i wykonał cofnięcie. Nie było ono jednak specjalne.

Co na dziś ?

Dziś patrzymy na indeks na godzinę przed otwarciem giełd. Notowania dużego indeksu oscylują w rejonach 4 160. Indeks ma szansę potwierdzić dziś strukturalną zależność od pewnej strefy.

Scenariusz = zejście w rejony 4 150–>zebranie siły–>drobne podbicie (będące preludium do zysków w kolejnych dniach) w rejony 4 170 

Wykres indeks S&P 500 H1
Indeks S&P 500 interwał H1 02.05.2023

Punkt widzenia tygodniowy: scenariusz przedłużony

Podawany na zeszły tydzień scenariusz ujrzał jedynie połowiczną swoją realizację. Z tego względu postanowiłem utrzymać go również na ten tydzień. Oczekujemy teraz na impuls, a ten pojawić się może w środę.

Wykres indeks S&P 500 D1
Indeks S&P 500 interwał D1 02.05.2023

Konkluzja

Obecny tydzień jest szczególnie ciekawym. W najbliższych dniach pojawią się najważniejsze dane dotyczące rynku pracy. Pierwszy raport opublikowany zostanie dzisiaj w godzinach sesji. Szczególnie ważnym wydarzeniem jest rozpoczynające się dziś zebranie członków FOMC. Następstwem tego będzie jutrzejsza decyzja dotycząca stóp procentowych.

TSR : 4 193

TFR : 4 148

TDP : 4 099

TFS : 4 054

TSS : 4 008

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.