S&P 500 obniża się 3,88%. Nowe minimum S&P 500!

251
kontrakty futures
J2T Trade

Wczorajszą sesję handlową indeks S&P 500 zakończył z obniżką rzędu 3,88%. S&P 500 ustanawia nowe minimum w 2022 roku. Jak wyglądać może zatem wtorkowa sesja?

Mocna obniżka S&P 500

W poniedziałek indeks S&P 500 zakończył sesję ze spadkiem. Finalnie indeks S&P 500 obniża kurs swoich notowań o 3,88%. Przekłada się to na ruch rzędu ponad 150 punktów. Amerykański indeks giełdowy S&P 500 od początku roku stracił już ponad 21%.

Rzadka sytuacja

Najsłabszą spośród spółek była Signature Bank. Akcje spółki spadły o 13,67%. Aż 7 komponentów straciło wczoraj powyżej 10%. Co ciekawe w tym samym czasie jedynie 5 spółek zyskało. Jest to rzadko spotykana sytuacja, ze względu na ilość komponentów indeksu.

Relacje z Chinami

Administracja Białego Domu poinformowała, że wysoki rangą urzędnik państwowy ds. bezpieczeństwa spotkał się ze swoim pekińskim odpowiednikiem. Do spotkania doszło w Luksemburgu, a głównym tematem było bezpieczeństwo globalne. Ostatnimi czasy napięcia na linii Waszyngton-Pekin narastały determinowane różnymi wydarzeniami. Administracja obu państw wydaje się jednak pamiętać o tym, że zarówno USA jak i Chiny to najpotężniejsze mocarstwa obecnych czasów.

FP Markets

Porozumienie w NATO?

Jens Stoltenberg, czyli Sekretarz generalny NATO poinformował, że Szwecja podjęła odpowiednie kroki. Rząd szwedzki zamierza przystać na żądania Turcji. Zmiany mają dotyczyć przepisów dotyczących eksportu broni. Również zmiany mają nastąpić w Finlandii. Jak na razie rozszerzenie NATO pozostaje odroczone.

Punkt widzenia – analiza indeksu

We wczorajszej analizie rozważałem również zejście indeksu. Ruch spadkowy opisałem: „Scenariusz spadkowy zakłada, że w godzinach pre-marketu rynek wykona szybkie podbicie. To podejście może mieć miejsce do zakresu ceny TDP. Wówczas na tym poziomie siła popytowa by odpuściła. Istotność poziomu TDP – 3 832 jest o tyle ważna, że jest to miejsce majowych dołków. Re-test tego zakresu od dołu może w konsekwencji doprowadzić do wytworzenia impulsu spadkowego. Celem będzie wówczas 3 780”. Rynek nie wykonał aż tak mocnego podbicia, podbijając jedynie do 3 822. Z tego miejsca rozpoczęła się przecena.

Obecnie rynek znajduje się poniżej wyznaczonego wczoraj poziomu TFS. Poziomów nie zmieniam, ponieważ liczę, że dziś pokażą swoją istotność. Poniżej przedstawione zostały dwa scenariusze.

Scenariusz główny – wzrostowy

W tym scenariuszu zakładam, że indeks S&P 500 w pierwszym ruchu powróci powyżej poziomu TFS. Po utrzymaniu tego poziomu, rynek może wygenerować impuls wzrostowy. Celem w przypadku realizacji będzie poziom 3 800 lub wyższy.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 14.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jeżeli po wspomnianym wyżej wyjściu ponad TFS, poziom TFS nie zostanie utrzymany, można przypuszczać scenariusz spadkowy. Wówczas re-test od dołu TFS stanowić może preludium do dalszego spadku z celem na 3 750.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 14.06.2022

Konkluzja

Powyżej zostały opisane scenariusze na dzisiejszą sesję. Dziś, jak na co dzień warto będzie zwrócić uwagę, jak zachowa się rynek w godzinach sesji europejskiej i pre-marketu. Już w tym czasie amerykański indeks może pokazać, któryś z opisanych wyżej ruchów. Zakładam, że podczas dzisiejszej sesji indeks S&P 500 podejmie się realizacji scenariusza wzrostowego. Obserwować będę jednak zachowanie rynku na wszystkich wypisanych w scenariuszach poziomach. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TSR : 3 925

TFR : 3 879

TDP : 3 832

TFS : 3 784

TSS : 3 737

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.