S&P 500 drobnie zyskało. Ożywienie wskaźnika zaufania.

Flaga USA
J2T Trade

Amerykańskie indeksy giełdowe odnotowały kolejną zmienną sesję w tym roku. W piątek, 10 lutego S&P 500 walczyło o kierunek i finalnie drobnie zyskało. Inwestorzy podczas tej sesji wahali się między obawami o politykę Fed, a dobrymi danym. Podczas piątkowej sesji pojawił się bowiem raport dotyczący zaufania konsumentów. Najnowsze dane wskazały na ożywienie wskaźnika. Sytuacji głównych indeksów zza oceanu przyglądamy się w poniedziałek, 13 lutego. Zapraszamy na analizę indeksu spółek dużych.

Pozytywny wydźwięk S&P 500 w piątek

Tak jak zauważyliśmy na wstępie, indeks poprzednią sesję spędził, walcząc o kierunek. Inwestorzy wahali się, lecz finalnie jedna ze stron wygrała. Przeważył optymizm i tym samym zaobserwowano pozytywny wydźwięk na S&P 500 na koniec tygodnia. Indeks spółek dużych jednak drobnie zyskał. Notowania wzrosły zaledwie o 0,22% i indeks zniwelował część strat z poprzednich dni. Cały miniony tydzień handlowy (06.02-10.02) stał pod znakiem spadków. Wynik z tych dni wyniósł ogólnie -1,11%.

Liczebna dominacja po stronie wzrostowej

Składowe indeksu S&P 500 końcowo chętniej wybrały stronę wzrostową. Na czele zyskujących spółek stanęło DexCom, którego wycena wzrosła o 9,93%. Po przeciwnej natomiast, tempo dyktowało News Corp. Notowania tego przedsiębiorstwa spadły wówczas o 9,78%.

Ożywienie wskaźnika nastrojów konsumentów

W trakcie piątkowej sesji podany został odczyt wskaźnika nastroju konsumentów. Uniwersytet Michigan odpowiedzialny za raport, podał swoje szacunki. Według nich wskaźnik w lutym wzrósł do 66,4 pkt. W ujęciu miesięcznym jest to wzrost o 2,3%, zaś w rocznym o 5,7%. Przy okazji podano, że indeks bieżących warunków gospodarczych wzrósł o 6,1% miesiąc do miesiąca i o 6,5% w skali roku.

FP Markets

Punkt widzenia – indeks S&P 500 spowolnił spadki, co teraz?

Przyjrzyjmy się już temu, jak z perspektywy wykresu wyglądała sytuacja w piątek. Rynek przed sesją cofał i zszedł w rejony 4 050. Na godzinę przed rozpoczęciem oficjalnego handlu ujrzeliśmy zmianę nastrojów i rynek zaczął odrabiać. Takie nastawienie utrzymało się wraz z piątkowym otwarciem giełd w Nowym Jorku. Notowania podbiły w okolice 4 100 i wówczas rozpoczęła się walka o kierunek, a rynek zaczął od wymazania całego wspomnianego odbicia. Zmienność była widoczna, gdyż rynek wykonywał przeloty po ponad 40 punktów każdy. Finalnie indeks obrał kurs na północ i do końca sesji powrócił w rejony 4 100.

Na wykres indeksu spółek dużych patrzymy już przed poniedziałkową sesją. Dziś, 13 lutego w godzinach amerykańskiej przedsprzedaży, notowania znajdują się w rejonach 4 100. Z jakiej strony rynek zaprezentuje się teraz?

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek ma szansę dziś wykonać ruch na północ. Taki mógłby rozpocząć się jednak od drobnego cofnięcia. Notowania zeszłyby bowiem w rejony 4 070-4 080 i tam odnalazły siłę do wzrostu. Na zasadzie powrotu powyżej TDP i jego utrzymania, notowania mogłyby wykonać kolejny skok. Prawdopodobnym celem byłyby okolice 4 150.

Wykres indeks S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 13.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy zwrócić uwagę na to, iż podbicie do TDP wiązać się może jedynie z nadbiciem tego poziomu. Negacja założenia dla wzrostu (o utrzymaniu TDP po wyjściu ponad niego) świadczyć będzie na korzyść spadkowi. Rynek ruchem w stylu impuls-korekta-impuls powróciłby w rejony TFS.

Wykres indeks S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 13.02.2023

Konkluzja

Jak dziś zachowa się amerykański indeks spółek dużych. Czy S&P 500 zdoła postawić na wzrost? Poziomy na wykresie pozostają bez zmian, gdyż spełniają swoją rolę.

TSR : 4 200

TFR : 4 156

TDP : 4 108

TFS : 4 062

TSS : 4 015

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.