S&P 500 cofnęło w piątek. Indeks spółek dużych 1,10% niżej.

Jak uchronić się przed skutkami krachu na giełdzie
J2T Trade

Giełdy papierów wartościowych w USA odnotowały straty podczas sesji z 17 marca. Kryzys bankowy wyraźnie wpłynął m.in. na zachowanie indeksu S&P 500. Amerykańskie S&P 500 cofnęło w piątek. Indeks spółek dużych wylądował tego dnia ogólnie o 1,10% niżej. Dziś rozpoczyna się nowy tydzień. Co przyniesie poniedziałkowa sesja, 20 marca?

S&P 500 cofnęło w piątek

Ostatnia sesja minionego tygodnia przyniosła stratę głównym indeksom z Nowego Jorku. Kryzys sektora bankowego dał się we znaki i ponownie wywołał negatywne emocje. Spowodowało to, iż S&P 500 wyraźnie cofnęło w piątek. Zamknięcie giełd pokazało notowania indeksu spółek dużych niżej o 1,10%. Warto zauważyć, że przez to wymazana została znaczna część wzrostu z czwartku. Wpłynęło to zatem na obniżenie tygodniowego wyniku. W dniach 13.03-17.03 indeks zyskał łącznie 1,43%.

Akcje dużych spółek taniały

Przedsiębiorstwa tworzące indeks S&P 500 odnotowały w większości straty podczas piątkowej sesji. Akcje dużych spółek taniały, a największa przecena widoczna była w przypadku First Republic Bank (NYSE:FRC). W wyniku kolejnych zawirowań z udziałem tego banku, jego akcje potaniały o 32,80%. Wśród spółek, które w piątek zyskały, wyróżnił się FedEx. Notowania tej firmy dodały 7,97%.

Punkt widzenia dzienny: S&P 500 zeszło do TFS, odbiło i walczy o średnią

Indeks spółek dużych urwał w piątek na kilka godzin przed otwarciem giełd. Notowania zeszły wówczas w rejony poziomu TDP (3 934) i odbiły. Jednak S&P 500 nie trwało długo w kontrze, gdyż w okolicach 3 960 pojawiła się podaż. Pierwszy dzwonek na Wall Street wzmógł spadek i notowania zeszły do średniej SMA 88. Indeks S&P 500 powalczył na tym zakresie i nieco zyskał tuż przed zamknięciem giełd.

FP Markets

Sytuacji przyglądamy się w poniedziałek o godzinie 11 (czas w Polsce). W godzinach pozasesyjnych S&P 500 najpierw zeszło do wsparcia, czyli TFS i z niego odbiło. Obecnie amerykański indeks spółek dużych walczy o średnią i utrzymanie się ponad 3 900. Dziś rynek zdecydować się może na spadek. Notowania mogłyby najpierw dobić poziomu TDP, a następnie nadbić go. Wówczas rynek wykonałby zejście, zszedł poniżej średniej SMA 88 i po jej re-teście od dołu zszedł do 3 890.

Wykres indeks S&P 500 H1
Indeks S&P 500 interwał H1 20.03.2023

Punkt widzenia tygodniowy: nowy plan

Na ten tydzień pomysł wygląda następująco. Najpierw pojawiłoby się podbicie do strefy 3 955-3 980. Tam rynek zareagowałby zejściem i cofnął do 3 890. Po stabilizacji w tym zakresie rozpocząłby wzrost i wyszedłby powyżej średniej SMA 88. Przełamanie jej zakresu otworzyłoby drogę do strefy oporu 4 080-4 130.

Wykres indeks S&P 500 D1
Indeks S&P 500 interwał D1 20.03.2023

Konkluzja

Rozpoczyna się nowy tydzień handlu w USA. Choć rynki zza oceanem otworzą się za kilka godzin, to już pokazują wzmożoną zmienność. Poziomy* zaznaczone na wykresie pozostały bez zmian. Dokładnie rozpisane znajdują się poniżej.

TSR : 4 029

TFR : 3 985

TDP : 3 934

TFS : 3 890

TSS : 3 844

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.