S&P 500 – Amerykanie rozdają karty

SP500 MetaTrader
Źródło: Admiral Markets MT5, SP500 wykres H30 od 7 sierpnia 2019 do 16 sierpnia 2019. Wskaźnik: pointzero-trading.com. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.
J2T Trade

Sytuacja na indeksie S&P 500 jest ostatnio bardzo trudna do przewidzenia. Praktycznie codziennie pojawiają się nowe informacje zmieniające standardowy porządek gry i sprawiające, że ceny zachowują się w sposób wysoce nieprzewidywalny.

SP500 Sierra Chart
Źródło: Sierra Chart, SP500 futures (ESU9) wykres Market Profile od 2 sierpnia 2019 do 16 sierpnia 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

W związku z tym ostatnio mieliśmy dosyć duży rozstrzał cen i dni o charakterze podwójnej dystrybucji. Tego rodzaju profile rynkowe stworzyły jeden duży profil kompozytowy od 8 sierpnia do 14 sierpnia. Profil wyznacza dosyć szeroką strefę wartości, która jednocześnie zazębia się z valuearea stworzoną z poprzedniego profilu kompozytowego (od 5 sierpnia do 8 sierpnia). Tak duża ilość wolumenu handlowanego w dosyć wąskim zakresie cenowym, powoduje, że oczekiwania rynkowe w tym momencie są jednoznaczne. Większość traderów będzie starała się zajmować pozycję krótkie, zwłaszcza w ten sposób zwłaszcza patrzy na to retail.

W dniu dzisiejszym sesja europejska otworzyła się standardowo, w dosyć wąskim range’u cenowym. Natomiast otwarcie sesji amerykańskiej również nie przyniosło oczekiwanego wybicia. Widać rynek jest już zmęczony ciągłą huśtawką i potrzebuję momentu na oddech. Dodatkowym faktem wpływającym na niską zmienność wczorajszej oraz dzisiejszej sesji jest fakt, że większość krajów europejskich ma długi weekend. W związku z tym traderzy również odpoczywają i nie handlują aktywnie, tym samym kierunek nadają stricte Amerykanie.

SP500 Sierra Chart Market Profile
Źródło: Sierra Chart, SP500 futures (ESU9) wykres Market Profile od 2 sierpnia 2019 do 16 sierpnia 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Zobaczymy, co przyniesie dzień dzisiejszy, natomiast w chwili obecnej cały czas znajdujemy się poniżej tej strefy wartości utworzonej przez duży profil kompozytowy z 8 sierpnia, ale także powyżej strefy wartości z dnia wczorajszego. Najprawdopodobniej będziemy dzisiaj mogli obserwować dosyć ciasną amplitudę cen i w związku z tym handlować z dosyć małym stop losem, starając się pozbierać górki i dołki wewnątrz konsolidacji. Musimy mieć się jednak na baczności, ponieważ jak pokazuje sierpień i lipiec, ostatnie miesiące obfitują w dużo informacji i fake newsów, które przestawiają cały porządek wytyczony przez standardowe metody analityczne.

FP Markets
SP500 MetaTrader
Źródło: Admiral Markets MT5, SP500 wykres H30 od 7 sierpnia 2019 do 16 sierpnia 2019. Wskaźnik: pointzero-trading.com. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Niezależnie czy patrzymy stricte na price action, strefy popytu i podaży, czy strefy wartości wynikające z market profile, czy jakąkolwiek inną metodologię. W takim gąszczu informacji i zamęcie rynkowym sugerowałbym skupienie się na najprostszych i najlepiej rozpoznawalnych przez siebie sygnałach handlowych. Nawet tutaj zalecałbym rozwagę i uważał z podejmowaniem nadmiernego ryzyka. Dziś piątek charakteryzujący się jak na razie niską zmiennością, natomiast także niską płynnością, która może sprzyjać bardzo agresywnym runom przeciwko stop lossom.

Jan Kotowski

Sprawdź możliwości handlu u wielokrotnie nagradzanego brokera. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Powyższa treść ma wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treść ta sporządzona została rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Portal www.tradersarea.pl oraz dostawca treści nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o udostępnione na stronie www.tradersarea.pl treści.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jan Kotowski
Zastępca dyrektora polskiego oddziału Admiral Markets. Pasjonat rynków finansowych i trader indywidualny z ponad 10 letnim doświadczeniem. Swoją przygodę z rynkami rozpoczął już w liceum od popularnej, internetowej gry giełdowej. Pierwsze sukcesy zachęciły go do dalszego zgłębienia tematu wirtualnego obrotu giełdowego. Już w trakcie zdobywania wykształcenia kierunkowego, profesjonalnie związał się z sektorem finansowym w 2010 roku. Zdobywał doświadczenie zawodowe po obu stronach rynku, pracując w dealing roomach i departamentach ekonomicznych największych spółek Skarbu Państwa, państwowych i międzynarodowych banków oraz w propriatry trading’u. Zafascynowany rzeczywistą mechaniką rynków i spojrzeniem/analizą badającą przede wszystkim order flow (z j.ang. strumień zleceń).