Słowa Powella nadały wiary. Nasdaq 100 zwyżkował 4,58%.

J2T Trade

Amerykański indeks technologiczny z radością odebrał wczorajszą wypowiedź prezesa Fed. Słowa Jerome Powella nadały wiary w to, że bank centralny zwolni tempo agresywnych podwyżek w grudniu. Optymizmu nadała również publikacja raportu Fed – Beżowej Księgi. Efektem rynkowej euforii był skok notowań na światowych giełdach. Nasdaq 100 zwyżkował 4,58% w środę. Dziś, w pierwszy dzień grudnia patrzymy na technologicznego Nasdaq’a. Jak wygląda sytuacja?

Mocny wzrost w środę

Zamknięcie giełd zza oceanem pokazało wczoraj mocny wzrost głównych amerykańskich indeksów. W środę, 30 listopada Nasdaq 100 wzrósł finalnie o 4,58%. Indeks dzięki takiej zwyżce notowań wymazał straty z pierwszych dwóch sesji tego tygodnia. Warto również zauważyć, że wczorajsza sesja była drugą najlepszą w listopadzie. W całym miesiącu indeks zyskał ogólnie 5,48%. Tym samym technologiczny indeks przedłużył wzrost z października.

Zdecydowane zyski spółek

Spółki tworzące indeks technologiczny wykorzystały wczorajszy optymizm do wygenerowania wzrostu. Prawie wszystkie składowe zyskały. Tempa wzrostom dyktowało przedsiębiorstwo Workday, którego akcje skoczyły o 17,17%. Warto również zaznaczyć, że mocno zyskiwały spółki z grupy Big Tech. Jedynie cztery spółki straciły. Notowały one jednak nikłe straty z wyjątkiem Crowdstrike Holdings.

Słowa Jerome Powella nadały inwestorom wiary

Oczy całego świata skierowane były wczoraj na przemówienie Jerome Powella. Przewodniczący Rezerwy Federalnej stwierdził, że bank centralny USA może zwolnić tempo podwyżek w tym miesiącu. Podczas wystąpienia w The Brookings Institute Powell powiedział wyraźnie: „czas na moderowanie tempa podwyżek stóp może nadejść już na grudniowym posiedzeniu. To właśnie te słowa nadały inwestorom wiary i przekonania o niższej, grudniowej podwyżce. Ponadto prezes Fed podzielił się opinią, że nie „chce nadmiernie zaostrzać” stóp procentowych, ponieważ Fed nie zamierza „rozbijać gospodarki i sprzątać po niej” .

FP Markets

Powell odniósł się również do kwestii inflacji. Zdaniem przewodniczącego w obecnych warunkach „bardzo trudno jest prognozować inflację”. Trudność w prognozach polega na ograniczeniach po stronie podaży i Powell zaznaczył, przy tym, że bank centralny nie miał nigdy doświadczenia w takim przypadku. Z tego powodu Fed będzie musiał być „pokorny i sceptyczny” wobec szacunków „przez jakiś czas”.  

Raport Beżowej Księgi odebrany pozytywnie

Rezerwa Federalna podała wczoraj najnowszy raport, czyli swoją Beżową Księgę. Sprawozdanie odebrane zostało pozytywnie. Ceny konsumpcyjne w większości okręgów w Stanach Zjednoczonych „wzrosły w umiarkowanym lub silnym tempie”. Jednak kluczowy okazał się spadek tempa wzrostu.

W raporcie zauważono również, że aktywność gospodarcza nieco wzrosła w pięciu okręgach. Na konsumentach dalej ciąży inflacja i stopy procentowe, które spowodowały większe zainteresowanie tańszymi towarami.

Punkt widzenia – Nasdaq 100 powrócił powyżej 12 000

Amerykański indeks technologiczny kolejny raz udowodnił, że potrafi generować mocne ruchy. W  wyniku euforii tylko w godzinach wieczorno-nocnych Nasdaq 100 wykonał ponad 500 punktowy ruch wzrostowy. Indeks powrócił tym samym powyżej poziomu ceny 12 000. Dziś, w czwartek 1 grudnia spoglądamy na wykres Nasdaq’a. O godzinie 11 notowania tego indeksu oscylują właśnie nieco powyżej 12 000.

Scenariusz główny – wzrostowy

W najbliższych godzinach indeks ma sposobność kontynuacji ruchu wzrostowego. Dobrze jednak, aby przed takim ruchem rynek nieco najpierw cofnął, celem zebrania popytu na nieco niższym zakresie. Takie zejście sięgnąć mogłoby poziomu 11 900 i z tego miejsca rynek rozpocząłby budowę schematu wzrostowego. Na zasadzie budowy wyższego dołka indeks zebrałby się do dalszych wzrostów. Celem na dziś będzie strefa 12 150-12 200.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 01.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Warto jednak zauważyć, że okolice poziomu TSR (12 050) stanowią dla rynku opór, który ten w ostatnich godzinach rzeczywiście sprawdził. Przewaga podaży na tym zakresie skutkować będzie cofnięciem notowań. Ruchem w stylu impuls-korekta-impuls cena mogłaby zejść do 11 825.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 01.12.2022

Konkluzja

Technologiczny Nasdaq 100 ma szansę dziś wzrosnąć. Warto będzie obserwować, czy taki ruch byłby poprzedzony cofnięciem. Negować nie należy wariantu spadkowego. Zamieszczone na wykresach poziomy znajdują się poniżej.

TTR : 12 275

TSR : 12 050

TFR : 11 825

TDP : 11 590

TFS : 11 365

TSS : 11 140

TTS : 10 925

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.