Skuteczne zarządzanie odpadami dzięki sztucznej inteligencji

298
zarządzanie odpadami

Nowoczesne technologie wykorzystujemy w dzisiejszych czasach nieustannie niezależnie od tego, czy chodzi o konsumpcję spożywczą, czy też wykorzystanie produktów elektronicznych. Już jednak dzieci w przedszkolu albo w szkole uczą się o tym, że wszystkie kraje generują każdego dnia bardzo dużą ilość odpadów. W końcu nawet rozrywka w efekcie eksploatują urządzenia, które są wyrzucane. To wszystko wpływa na zanieczyszczenie powietrza i wody. Dochodzi do tego wykorzystanie zasobów oraz komunikacja. Okazuje się jednak, że są rozwiązania, w których duży udział ma sztuczna inteligencja, a które mogą pomóc lepiej gospodarować odpadami. Możliwością poznania takich projektów był Światowy Dzień Ziemi przypadający na 22 kwietnia. Trzecia edycja Leothonu pozwoliła studentom Akademii Leona Koźmińskiego zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z gospodarką odpadów dotyczącymi dużych polskich miast.

Ekologiczne technologie w miastach

Przewodnim tematem tegorocznej edycji Leothon było dobrze już rozpoznawalne hasło na całym świecie „EcoTechnology for Cities”. Uczestnicy, którzy brali udział w tym naukowym wyzwaniu, musieli zmierzyć się z problem odpadów występujących na terenie Krakowa, Konina oraz Zgierza. Konkretnie chodziło o problemy związane z lepszym funkcjonowaniem zarządzania odpadami, ale także jakością powietrza i terenami zielonymi. Rozwiązania najbardziej optymalne udało się przedstawić zespołowi Nature Users, JEEP oraz Hello World Developers. To właśnie osoby odpowiedzialne za te projekty zapewniły w swojej idei aglomeracją zrównoważony rozwój. Niebagatelne znaczenie ma tutaj wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz chmury Microsoft. To właśnie ta technologia umożliwiła wypracowanie koncepcji zwiększających innowacyjność miast. Oczywiście koncepcje, które były wypracowywane przez aż 12 zespołów podczas 27 godzin pracy, nie odbywały się w całkowitym oderwaniu od praktyki. Zespoły musiały, bowiem uzyskać akceptację wypracowanego przez siebie projektu konkretnego miasta partnerskiego.

Walka z odpadami za sprawą AI

W przypadku zespołu Nature Users głównym wyzwaniem była niespójność pomiędzy deklaracjami mieszkańców Krakowa oraz danymi, które dotyczyły faktycznej ilości zbieranych śmieci. Chodziło o straty wynikające z odbioru i recyklingu komunalnych odpadów. Celem tego przedsięwzięcia było skonfrontowanie tych rozbieżności. Rozwiązanie problemu ma być gwarantowane dzięki Machine Learning oraz Big-Data. Jak podkreślają członkowie zespołu Nature Users, to właśnie tak zwane maszynowe uczenie oraz Big Data są prawdziwą rewolucją w zakresie zarządzania danymi. Oczywiście nie bez znaczenia na przykład jest fakt, że zmiana nawyków krakowian z uwagi na pandemię i częstsze przebywanie w domach skutkowało wygenerowaniem większej ilości odpadów. Zarządzanie ze strony miasta wiązało się, więc z większymi nakładami finansowymi. Głównym problemem była identyfikacja, czy deklaracje pokrywają się z prawdą. Dzięki jednak wykorzystaniu nowoczesnych aplikacji znacznie szybciej będzie można zweryfikować duże ilości danych dotyczących między innymi wywozu śmieci. Wielu ekspertów przypuszcza, że jest to obiecująca technologia, a jest dopiero wstępem do gospodarki odpadami o wiele bardziej zrównoważonej.

Problem z dużą ilością danych

Przede wszystkim, jeżeli chodzi o gospodarkę odpadami, to od zawsze jednym z większych problemów było właśnie zbyt wolne analizowanie dużej ilości informacji. Problem ten występuje zresztą w wielu innych przestrzeniach dotyczących zarządzania ze strony samorządu. Niebagatelne znaczenie będzie tu mieć unowocześnianie innowacyjnych aplikacji, które pozwalają jeszcze bardziej skutecznie wykorzystywać sztuczną inteligencję. Przewiduje się zresztą, że tego rodzaju projektów i konkursów będzie przybywać z uwagi na rosnącą świadomość w zakresie gospodarki odpadami, co w naturalny sposób przekłada się na emisję dwutlenku węgla i ocieplenie klimatu.

FP Markets
Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.