FTSE 100 traci 0,13%. Skurczyła się produkcja w UK!

210
J2T Trade

Nowy miesiąc FTSE 100 rozpoczyna od spadku. Indeks niewiele jednak stracił. Notowania FTSE 100 spadły o jedynie 0,13%. Wczoraj opublikowano również dane dotyczące wskaźnika PMI dla przemysłu. Produkcja skurczyła się tym samym pierwszy raz od maja 2020 roku. Co czeka dziś inwestorów?

Lekka obniżka

Nazywany barometrem brytyjskiej gospodarki indeks FTSE 100 zakończył pierwszą sesję sierpnia ze stratą. Indeks stracił jedynie 0,13%, co oznacza finalną lekką obniżkę. Kurs notowań tym samym zmniejszył się w ogólnym rozrachunku o 10 punktów.

Podział sił

Największą zmiennością wczoraj wykazała się spółka HSBC. Akcje przedsiębiorstwa wzrosły o 6,13%. Holding finansowy HSBC przewodził wzrostowym komponentom. Nieco więcej okazało się być stratnych składowych indeksu FTSE 100. Po stronie świecących się na czerwono spółek kierowało Melrose Industries. Wycena spółki zmieniła się niekorzystnie o 5,45%.

Spadek aktywności

Opublikowany został wczoraj odczyt wskaźnika PMI za lipiec. Aktywność wytwórcza w Wielkiej Brytanii spadła osiągając 25-miesięczne minimum. Był to zatem najgorszy odczyt od maja 2020 roku. W raporcie udostępnionym przez biuro statystyczne przeczytać można, że firmy przewidują „spadek przypisywany słabemu zaufaniu do rynku, obawom przed recesją i kryzysowi związanemu z kosztami życia”.

FP Markets

Sprawozdanie holdingu

Holding finansowy HSBC, jak wspomniałem wyżej zyskał najwięcej spośród składowych indeksu FTSE 100. Stało się to za sprawą lepszych wyników finansowych spółki. Zarówno wielkość przychodów, jak i wartość wskaźnika zysku na akcje wykazały wzrost w skali roku. Ponadto zysk na akcje okazał się najwyższy w ostatnich latach.

Dziś natomiast swój raport poda spółka BP. Notowana na londyńskiej giełdzie spółka opublikuje sprawozdanie finansowe w godzinach popołudniowych.

Punkt widzenia – różna perspektywa

Brytyjski indeks giełdowy podjął się w poniedziałek poniekąd realizacji scenariusza głównego. Projekcja główna opisywała ruch spadkowy. Myśl wczorajszego scenariusza: „Mocny zrzut ceny, który miał miejsce po osiągnięciu poziomu TSR stanowić może preludium do kolejnego ruchu spadkowego. Zejście realizowane może być na zasadzie budowy niższego, względem piątkowego, szczytu. Podbicie w stronę nowego lokalnego szczytu pobudzić będzie mogło siłę podażową. Kluczowe jest zatem, aby nie został przebity poziom TSR. Następnie w myśl zasady impuls-korekta-impuls kontynuowany spadek dojść może do 7 340”.

Rynek w pierwszym ruchu podbijać miał w stronę szczytu. Cena dotarła do poziomu TSR, a następnie przebiła ten poziom. Przebicie było w najwyższym miejscu jedynie kilku punktowe, zatem rozpatrywać to można, jako margines błędu. Przez kilka godzin cena oscylowała wokół poziomu TSR. Przetestowany został wskazywany poziom od dołu i po 14 rynek rozpoczął zejście. Cena powróciła w okolice 7 370. Obecnie rynek oscyluje nieco powyżej TFR.

Scenariusz główny – wzrostowy

Wariant wzrostowy wykonany może zostać w następujący sposób. Kluczowe będzie dziś utrzymanie przez rynek poziom TFR. Nadbijanie wchodzi w grę, jednak koniecznym jest, aby TFR nie zostało wybite od dołu. Utrzymywanie się powyżej tego poziomu pobudzi siłę  popytową, która wygenerować może ruch w kierunku 7 450.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 02.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Możliwość spadkowa opierać będzie się na zachowaniu sił w okolicach zakresu średniej kroczącej SMA 55. Aktualnie cena znajduje się poniżej średniej. Pierwszy ruch polegać może zatem na próbie podbicia do średniej, celem jej przetestowania. Jeśli siła podażowa przeważy na tym zakresie, zejście realizowane może być na zasadzie impuls-korekta-impuls. Celem dla zejścia będą okolice 7 320.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 02.08.2022

Konkluzja

Zamysł na dzisiejszą sesję został przedstawiony. Istotnym dziś okazać się może zachowanie rynku względem średniej kroczącej oraz poziomu TFR. Poziomy na 02.08.2022 kształtują się następująco.

TSR : 7 464

TFR : 7 374

TDP : 7 282

TFS : 7 192

TSS : 7 099

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.