Skok notowań indeksu Nasdaq 100! Rynki patrzą w stronę Fedu.

Fed
J2T Trade

Technologiczny indeks z USA, czyli Nasdaq 100 generował wczoraj mocne wzrosty. Finalnie odnotowany został skok notowań indeksu o 1,09%. Ku górze rynki skierowały się dzięki najnowszym danym o inflacji. Roczna dynamika cen konsumenckich stale się zmniejsza. Wzbudziło to nadzieję, iż rzeczywiście Rezerwa Federalna (Fed) zwolni tempo podwyżek. Dziś, w środę 14 grudnia rynki patrzą właśnie w stronę Fedu. Co zrobi amerykański bank centralny?

Wtorkowy wystrzał indeksu

Na indeksie Nasdaq 100 widoczny był wczoraj prawdziwy rollercoaster. Notowania najpierw zaliczyły solidny wystrzał, a chwile później rynek kasował zyski. Niemniej jednak wtorkowa sesja handlowa okazała się zyskowną dla technologicznego Nasdaq’a 100. Zamknięcie giełd pokazało, że indeks zyskał w ogólnym rozrachunku 1,09%. Tym samym przedłużone zostały zyski z poniedziałku.

Kontynuacja zysków spółek

Składowe technologicznego indeksu ponownie spisały się dobrze. Spółki w większości kontynuowały generowanie zysków. Pod względem procentowej zmiany ceny wyróżniła się jedna spółka. Była nią Moderna, której akcje poszybowały o blisko 20% w górę. Tablica notowań pokazała, że strona stratnych spółek zaznaczyła ślad. Najgorzej zaprezentowała się Tesla, której akcje spadły o 4,09%.

Rynkowa zagadka, co zrobi Fed?

Inwestorzy czerpali wczoraj optymizm z najnowszego odczytu inflacji. Rynki komunikat ze strony gospodarki odebrały jako nadzieję do spowolnienia tempa podwyżek ze strony Fedu. W tym roku jednak Fed pokazał, że potrafi rynki zaskoczyć. Z tego powodu dzisiejsza decyzja ma charakter rynkowej zagadki. O godzinie 20 (czas w Polsce) podana zostanie decyzja w sprawie stóp procentowych. Po komunikacie z Fedu odbędzie się konferencja z udziałem prezesa amerykańskiego banku centralnego.

FP Markets

Punkt widzenia – wtorkowe wydarzenia

Amerykański indeks technologiczny Nasdaq 100 silnym wzrostem zareagował wczoraj na raport dotyczący inflacji. W pre-markecie w półgodziny indeks wykonał ruch rzędu ponad 400 punktów w górę. Jednak podczas samej sesji Nasdaq 100 cofał. Skutkowało to wymazaniem zysków z przedsprzedażowego wystrzału. Jednak obóz niedźwiedzi w końcu odpuścił. W godzinach wieczornych ponownie indeks wzrastał. Zmagania rynkowe zakończyły się w okolicach 11 850. Wczorajszy ruch wykonany przez Nasdaq’a 100 był zgoła odmienny od zakładanego w analizie.

Dziś, w środę 14 grudnia przed godziną 13 rynek oscyluje nieco powyżej poziomu TFR, czyli 11 825. Podobnie jak wczoraj, możemy być świadkami wzmożonej zmienności przez cała sesję. Jak wyglądają perspektywy Nasdaq’a 100?

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek w najbliższych godzinach postawić może na kontynuacje wzrostów z ostatnich dwóch dni. Taka zależność ma szansę rozpocząć się od zejścia do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Miałoby to na celu sprawdzenie apetytu siły popytowej. Po takim cofnięciu rynek mógłby wygenerować powrót do 12 000. Następnie przełamanie tego zakresu nadałoby impetu dalszym wzrostom. Notowania mogą sięgnąć dziś 12 200.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 14.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Natomiast zejście do średniej może również świadczyć o chęci powrotu do niższych zakresów. W takim wypadku re-test od dołu poziomu TFR determinowałby zejście. Prawdopodobnie celem Nasdaq’a 100 byłby powrót do 11 600.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 14.12.2022

Konkluzja

Również dziś dziać się może na indeksach w USA. Technologiczny Nasdaq 100 ma potencjał kontynuacji wzrostu. Co pokaże indeks? Poziomy nie uległy zmianie względem poprzednich sesji. Rozpisane znajdują się poniżej.

TTR : 12 275

TSR : 12 050

TFR : 11 825

TDP : 11 590

TFS : 11 365

TSS : 11 140

TTS : 10 925

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.