Short squeeze – czym jest i czy trzeba na niego uważać?

11907
J2T Trade

Każdy trader z pewnością kojarzy sytuację, w której cena akcji danej spółki przestała rosnąć już przez pewien czas, przez co duża ilość inwestorów otworzyła pozycję krótkiej sprzedaży. Następnie, ku ich zaskoczeniu, cena poszybowała w górę aż aktywowała ich zlecenia Stop Loss, co spowodowało jeszcze gwałtowniejszy wzrost cen. Takie zjawisko nosi nazwę short squeeze i jest poważnym zagrożeniem dla inwestorów wyprzedających dane aktywa.

Short squeeze – definicja

Short squeeze polega na zamykaniu przez inwestorów pozycji krótkich, czyli odkupywaniu akcji spółki po wyższej cenie niż oczekiwali. Są do tego zmuszeni z powodu nagłego zapanowania trendu wzrostowego na rynku. W konsekwencji wzrost ich cen jest jeszcze silniejszy. Dlaczego tak się dzieje?

Ponieważ traderzy posiadający w portfelu faktyczne papiery wartościowe spółki zauważają na rynku relatywnie dużą ilość transakcji krótkiej sprzedaży w stosunku do obrotów tymi akcjami. W takiej sytuacji wspomniani inwestorzy wstrzymują się ze sprzedażą posiadanych akcji, co oddziałuje negatywnie na płynność rynku (mniej akcji w ofertach sprzedaży). Przy niezmienionym popycie doprowadza to do znacznej nadwyżki ilości kupujących nad sprzedającymi, co skutkuje wzrostem cen danej akcji. To z kolei powoduje, że sprzedający krótko są zmuszeni zamknąć swoje pozycje, najczęściej mają oni ustawione zlecenia Stop Loss. Dodatkowy popyt na akcje ze strony „shortujących” inwestorów dalej napędza ruch wzrostowy cen.

Wiesz już, co to jest short squeeze. Zobacz teraz przykład spółki Tesla.

FP Markets

Short squeeze – przykład

Zjawisko short squeeze doskonale obrazuje rynek akcji spółki Tesla i to całkiem niedawno – w pierwszym tygodniu lutego. Należy wspomnieć, iż Tesla ma największy udział otwartych zleceń sprzedaży w stosunku do wolumenu obrotów tymi akcjami. Spowodowane to było powolnym (w porównaniu do konkurencyjnych spółek) wzrostem przez pierwsze miesiące roku oraz przeświadczeniem inwestorów, że obecne ceny znacznie przekraczają realną wartość spółki.

Następnie po opublikowaniu wyników finansowych za ostatni kwartał, które po raz drugi z rzędu okazały się bardzo pozytywne, popyt na akcje gwałtownie wzrósł, a obecni posiadacze nie zamierzali się ich pozbywać. Zaowocowało to perfekcyjnym przykładem zjawiska short squeeze, co jest widoczne na niżej załączonym wykresie:

wykres Tesla short squeeze

W ciągu pierwszych dwóch sesji lutego cena akcji z 647$ poszybowała na 964,5$, co oznacza 49% wzrost w stosunku do ceny zamknięcia ostatniego stycznia. Z analitycznych szacunków wynika, że inwestorzy „shortujący” Teslę ponieśli straty wynoszące ponad 3 miliardy dolarów w 2 dni!

Jak wykorzystać short squeeze?

Trafne wykrycie zjawiska short squeeze oraz otwarcie pozycji długiej w dogodnym momencie, umożliwia wygenerowanie bardzo dużych zysków w krótkim czasie. Jak tego dokonać?

Najpierw na rynku akcji należy wyselekcjonować spółki, które są najczęściej „shortowane”, mają największy udział procentowy w tzw. float short. W przypadku amerykańskiej giełdy istnieje wiele serwisów, które oferują takie dane, najczęściej są one płatne, lecz z pewnością jest to niezbędne narzędzie, jeśli celem jest zarobienie na short squeeze.

Drugim etapem jest wybranie spośród wyselekcjonowanych spółek tych, na których nie występowała ostatnio zwiększona zmienność. Jeśli ceny papierów wartościowych danej spółki znajdują się obecnie w fazie konsolidacji lub trend wzrostowy/spadkowy nie jest silny, a w obrocie akcjami jest widoczny duży udział zleceń sprzedaży, mamy wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska short squeeze. Należy wtedy otworzyć pozycję długą i liczyć, że posiadacze większych pakietów akcji danej spółki również zauważą co się dzieje i będą zwlekać z ich sprzedażą, dzięki czemu płynność na rynku się zmniejszy, powstanie nadwyżka popytu na kupno akcji nad ich podażą i w konsekwencji cena poszybuje w górę.

Short squeeze – podsumowanie

Short squeeze jest bardzo dynamicznym wzrostowym ruchem cen zawsze wywołującym spore poruszenie na rynku akcji. Zauważenie go oferuje jednocześnie szansę wygenerowania dużego zarobku w przypadku pozycji długiej, jak i oznacza ogromne zagrożenie dla posiadaczy zleceń sprzedaży.

Jego występowanie powinno zatem nas przestrzegać przed zawieraniem pozycji short na akcjach, gdzie panuje taka moda lub na rynkach cechujących się obecnie niską zmiennością. Nawet jeśli oczekiwane jest pogorszenie wyników finansowych spółki, ponieważ obecnie nie odznacza się ona silną kondycją, takie zjawisko ma prawo wystąpić, co tymczasowo podbije jej cenę właśnie po to, by „wycisnąć” sprzedających z ich pozycji.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.