Billions – serialowy hit dla inwestorów

serial Billions
J2T Trade

Na rynku wciąż nie mamy zbyt wielu dobrych, wysokobudżetowych seriali, które opowiadają o inwestorach czy ogólnie rynkach finansowych. Wydaje się więc, że ta tematyka nieszczególnie przyciąga widzów, więc najwięksi producenci rzadko po nią sięgają. Istnieje jednak pewien wyjątek – doskonały serial Billions. Osiągnął on tak znaczący sukces, że powstało już pięć sezonów, a obecnie trwają prace nad szóstym. Ta produkcja z Wall Street w tle powinna zainteresować wszystkich wielbicieli dobrych seriali zainteresowanych rynkiem kapitałowym. O czym opowiada i gdzie można ją obejrzeć? Dowiemy się poniżej.

Billions – o czym opowiada serial?

Serial Billions opowiada o nietypowej relacji łączącej surowego prokuratora oraz błyskotliwego i ambitnego króla funduszu hedgingowego. Bobby Axelrod, grany przez Damiana Lewisa, to multimiliarder, który dorobił się swojego majątku zarządzając funduszami hedgingowymi. Wywodzący się z nizin społecznych bohater piął się po szczeblach kariery przez całe życie. Dzisiaj jego fundusz AXE Capital to czołowa tego typu instytucja na rynku. Swoją pozycję zbudowała bijąc przez kilkanaście lat indeks S&P 500, o kilkadziesiąt procent rok w rok. Ta ścieżka nieprzerwanych sukcesów przykuwa uwagę władz i rozpoczyna się śledztwo.

Chuck Rhodes (w jego roli Paul Giamatti) to główny prokurator w Nowym Jorku specjalizujący się w ściganiu przestępców, zwłaszcza finansowych. Wykształcony na najlepszych uczelniach, wywodzi się z wyżyn społecznych. To on bierze na cel Axelroda. Sprawę traktuje bardzo pragmatycznie. Uważa, że udowodnienie przestępstw właścicielowi AXE Capital będzie stanowiło trampolinę do jego dalszej kariery politycznej. Sprawa zaczyna się jednak przenosić na grunt prywatny. W AXE Capital pracuje bowiem Wendy, żona Chucka, która mimo prowadzonego przez męża śledztwa nie chce zrezygnować ze swojego stanowiska.

Rhoades wie, że wytoczenie oskarżenia przeciwko prominentnemu miliarderowi może być wyjątkowo ryzykowne, wierzy jednak w swoje siły i zrobi wszystko, aby przyłapać biznesmena na gorącym uczynku. Wciągający bez reszty serial o starciu dwóch silnych i przebiegłych osobowości. Każdy z mężczyzn usiłuje za wszelką cenę przechytrzyć przeciwnika i odnieść zwycięstwo. Aby osiągnąć swój cel, uciekają się do podstępów, prowokacji i intryg.

FP Markets

Billions zostało wyprodukowane przez amerykańską stację Showtime. Pierwszy odcinek został wyemitowany w styczniu 2016. W pierwszej połowie każdego kolejnego roku swoją premierę miał następny sezon. Obecnie trwają prace nad szóstym sezonem.

Serial Billions – obsada

Czas przejść do aktorów grających pierwsze skrzypce w serialu Billions. Główni bohaterowie to, jak zostało powyżej opisane, miliarder zarządzający funduszem hedgingowym oraz główny prokurator Nowego Jorku. Pierwszego z nich gra Damian Lewis, wcześniej znany ze swoich ról w serialach Homeland oraz zwłaszcza Kompania Braci. W rolę prokuratora wcielił się z kolei Paul Giamatti, znany choćby z roli inspektora w popularnym filmie Iluzjonista.

Żonę prokuratora gra z kolei Maggie Siff, wcześniej znana z serialu Synowie Anarchii. Godna uwagi jest także rola dyrektora operacyjnego funduszu hedgingowego prowadzonego przez Bobby’ego Axelroda. Tą postacią jest Mike „Wags” Wagner, a w jego rolę wciela się David Costabile, wcześniej znany z kultowego serialu Breaking Bad.

Serial Billions – gdzie obejrzeć?

Czy serial Billions można obejrzeć na Netflix lub Amazon Prime. Niestety nie. Jednak nic straconego – znajduje się on w ofercie HBO GO. Miesięczny koszt korzystania z tego serwisu VOD wynosi 24,90 PLN. W ramach takiego abonamentu otrzymujemy dostęp do wszystkich produkcji HBO oraz wybranych filmów i seriali innych wytwórni, maksymalnie w jakości HD. Jeśli chcemy przetestować czy platforma nam odpowiada, obowiązuje bezpłatny okres próbny trwający 7 dni. Później abonament płaci się raz na miesiąc, lecz w każdej chwili można z niego zrezygnować.

Serial Billions – opinie. Czyli dlaczego warto po niego sięgnąć?

Billions” z całą pewnością skłania do głębszych przemyśleń. To nie jest rozrywka w czystej postaci i to jest chyba w serialu najbardziej intrygujące. Po drodze pojawiają się liczne dylematy moralne. Bobby Axelrod nie zarabia przecież pieniędzy tylko dla siebie. W AXE Capital ulokowane środki posiada choćby fundusz emerytalny policjantów z Nowego Jorku, czy fundacja strażaków. Bobby chętnie wspiera także charytatywnie wiele instytucji i organizacji. Jego motywem jest więc coś więcej niż tylko zarabianie wielkich pieniędzy. Wykorzystuje on swoje umiejętności i wiedzę by robić coś pożytecznego dla miasta. Co więcej, Bobby Axelrod został fenomenalnie zagrany przez Adama Lewisa. W przekonujący sposób zbudował on postać rekina giełdowego – człowieka kontrowersyjnego i bez żadnych skrupułów, który mimo wszystko budzi silną sympatię.

Chuck Rhodes ma natomiast swoją ciemną stronę. Nie jest funkcjonariuszem państwowym bez skazy. Zaślepiony zemstą i prywatnymi pobudkami prokurator z Nowego Jorku sam zaczyna naginać prawo, wykorzystywać sztuczki i nielegalne metody, aby złapać Axelroda. Czy tak to właśnie powinno wyglądać? Czy w imię sprawiedliwości można łamać prawo?

To właśnie wokół starcia tych dwóch bohaterów zbudowana jest cała fabuła: zmienna, zaskakująca i nie zawsze oczywista. Osoby z rynku znajdą w produkcji smaczki giełdowe. Odwrotne przejęcia czy procedury squeeze-out przewijają się w trakcie odcinków. Oparty na sprawdzonym patencie bezpośredniego konfliktu pomiędzy dwójką ciekawych, mocno zarysowanych psychologicznie postaci, z tak mocną obsadą, serial w zasadzie nie ma prawa zawieść. I nie zawodzi. Polecam więc Billions każdemu, kto interesuje się tematyką rynków finansowych oraz lubi oglądać dobre, zmuszające do myślenia produkcje, zarówno kinowe, jak i właśnie te telewizyjne.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.