FTSE 100 wzrósł o 0,47% w piątek. Seria zysków przedłużona.

110
Kupno, trzymanie lub sprzedaż aktywów
J2T Trade

W piątek notowania FTSE 100 wylądowały na wyższych poziomach. Finalnie indeks FTSE 100 wzrósł o 0,47%. Cały ubiegły tydzień zakończył się wzrostem. Tym samym tygodniowa seria zysków brytyjskiego indeksu została przedłużona. Co pokaże FTSE 100 w nowym tygodniu? 

Czwarty tydzień z rzędu 

Podczas piątkowej sesji handlowej brytyjski indeks FTSE 100 wzrósł o 0,47%. Była to czwarta sesja w ubiegłym tygodniu, którą indeks zakończył powyżej kreski. W całym tygodniu notowania FTSE 100 skoczyły o 0,82%. Co ciekawe, dla barometru brytyjskiej gospodarki (indeksu FTSE 100) był to czwarty tydzień z rzędu zakończony zyskiem. 

Spadek obrotów 

Podczas ostatnich kilku sesji odnotowywano stosunkowo niską wielkość obrotu na indeksie. W poniedziałek obrót okazał się najwyższy, po czym z każdym dniem malał. Ogólny spadek obrotów w ostatnim czasie uargumentowany jest faktem, iż obecnie trwa sezon wakacyjny i zainteresowanie rynkiem akcyjnym wróci wraz z początkiem września.  

Dwie spółki mocno zyskały 

Wczoraj na indeksie dominowała spółka Flutter Entertainment. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich komponentów indeksu FTSE 100. Akcje spółki wzrosły aż o 14,10%. Inna spółka – Mondi również mocno zyskała. Wycena Mondi zmieniła się korzystnie o 11,22%. Te dwie spółki, jako jedyne przekroczyły 10% próg zmiany ceny. Żadna ze stron nie osiągnęła przewagi liczebnej. Na czele spadków stanęła spółka Hikma Pharma, a jej kurs akcji spadł o 2,08%. 

FP Markets

Punkt widzenia – zmiana poziomów! 

Indeks FTSE 100 podjął się w piątek realizacji scenariusza pobocznego. Owy scenariusz opisywał ruch wzrostowy w następujący sposób: „Zakres średniej może zostać jednak przełamany i cena wyjdzie powyżej niego. W takim przypadku z kolei re-test od góry średniej dałby początek ruchowi wzrostowemu. Targetem dla podejścia byłby poziom 7 530”. 

Weryfikując założenia z piątkowej analizy, zauważyć można, że rynek rzeczywiście przełamał zakres średniej kroczącej. Rynek następnie wykonał re-test tego zakresu, nieco go nadbijając. Jednak finalnie średnia została utrzymana. Cel w projekcji został osiągnięty. Obecnie rynek znajduje się właśnie w bliskich okolicach 7 530. Poziomy na dziś uległy zmianie. 

Scenariusz główny – wzrostowy 

Ruch wzrostowy dziś opierać się może na zejściu w stronę średniej. Co prawda rynek nie musi koniecznie badać dokładnie zakresu średniej, jednak utrzymywanie się powyżej niego stanowić będzie o dalszym podejściu. Celem na dziś prawdopodobnym jest poziom 7 570. 

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 15.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy 

Rynek może w pierwszym ruchu jednak podbić, celem znalezienia oporu. Taki mógłby ustanowiony zostać w okolicach 7 564, czyli nowy TFR. Następnie rynek zbudować może schemat niższego szczytu. Zejście sięgnąć może poziomu 7 490. 

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 15.08.2022

Konkluzja

Pod koniec zeszłego tygodnia, w piątek 12 sierpnia brytyjski indeks FTSE 100 wreszcie przekroczył poziom 7 530 i utrzymał się powyżej niego. Podejście ma szansę być kontynuowane, a przed rynkiem stoją wyższe zakresy. Poniżej podane zostały poziomy na dzień 15.08.2022 

TSR : 7 654

TFR : 7 564

TDP : 7 472

TFS : 7 382

TSS : 7 289

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.