Rynki wracają po świętach. Analiza indeksu Nasdaq 100.

Nasdaq Sala Notowań
J2T Trade

Miniony tydzień (19.12-23.12) stał pod dyktandem strat na amerykańskim parkiecie giełdowym. Technologiczny indeks Nasdaq 100 odnotował kolejny słaby tydzień. Jednak rozpoczyna się nowy, niepełny tydzień. Dziś, 27 grudnia podsumujemy dwie ostanie sesje z zeszłego tygodnia. Ponadto przyjrzymy się zachowaniu indeksu pierwszego dnia po świętach. Co przyniosą najbliższe godziny na parkiecie w USA? Analiza indeksu Nasdaq 100.

Urwanie notowań indeksu

W miniony czwartek, 22 grudnia indeks Nasdaq 100 zerwał się do spadków już w godzinach amerykańskiego pre-marketu. Urwanie trwało również po pierwszym dzwonku. Zamknięcie giełd w USA tego dnia pokazało, że Nasdaq 100 ogólnie stracił 2,49%. W przypadku technologicznego indeksu była to obniżka notowań rzędu 280 punktów. Czwartkowa sesja była trzecią zakończoną stratą w wykonaniu Nasdaq’a 100. Natomiast w piątek, 23 grudnia indeks walczył o kierunek. Finalnie zwyciężyli kupujący, ale zysk był drobny. Ostatnią sesję indeks zakończył z wynikiem rzędu +0,27%.

W całym ubiegłym tygodniu handlowym (19.12-23.12) przeważały negatywne nastroje. Ogólne rozliczenie pokazuje, że Nasdaq 100 stracił we wspomnianych dniach łącznie 2,30%. Był to zarazem trzeci z rzędu tydzień strat tego indeksu.

Zyski spółek stłumione

Czwartkowa tablica notowań indeksu Nasdaq 100 pokazała, że składowe w większości traciły. Zyski spółek zostały prawie całkowicie stłumione. Najgorzej znów wypadła Tesla, której akcje spadły o 8,88%. Jedynie pięć przedsiębiorstw uchroniło się przed spadkiem. Najlepiej wypadło Warner Bros Discovery, którego zysk wyniósł 2,10%.

FP Markets

Natomiast w piątek (23.12) sytuacja lepiej wyglądała po stronie zyskownej. Większość składowych wykazywała wzrost. Najlepiej wypadła firma Paychex, której akcje skoczyły o 3,41%. Nie była to najwyższa procentowa zmiana ceny osiągnięta tego dnia. Spółka Moderna straciła na notowaniach 4,44%.

Wyższe tempo rozwoju gospodarki USA

Gospodarka Stanów Zjednoczonych rozwijała się w wyższym, niż oczekiwano tempie. Raport gospodarczy z czwartku (22.12) podał, że w trzecim kwartale wzrost PKB wyniósł 3,2%. Lepszy odczyt nie zdołał powstrzymać obaw inwestorów. Pozostały one, ponieważ inwestorów najbardziej interesują przyszłe decyzje Rezerwy Federalnej.

Wzrosła liczba Joblessów

Jak co tydzień, w zeszły czwartek przyglądać mogliśmy się raportom z rynku pracy w USA. Najnowsze sprawozdanie ujawniło, że liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła. Jednak odczyt liczby tzw. Joblessów znalazł się poniżej oczekiwań.

Punkt widzenia – Nasdaq 100 walczy o poziom 11 000, jak wygląda sytuacja?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, w czwartek indeks urwał i to dość konkretnie. Rynek w kilka godzin wykonał ponad 400 punktowy spadek i dopiero pod koniec odrabiał. W piątek, pierwsze momenty okazały się negatywne, jednak obóz byków stał na posterunku i nie dopuścił do dalszej przeceny. Obecny tydzień handlowy rozpoczyna się dopiero dziś, we wtorek 27 grudnia z uwagi na świąteczną przerwę. Notowania podbiły z rana do zakresu średniej kroczącej i tuż przed amerykańskim pre-marketem opuszczają jej obszar, kierując się na południe. Nasdaq 100 walczy aktualnie o poziom 11 000. Ze względów oczywistych (ostatnie straty) wyznaczane na co dzień poziomy ulegają obniżeniu.

Scenariusz główny – wzrostowy

Najbliższe godziny rynek poświęcić może na odrabianie ostatnich strat. Jednak ruch wzrostowy ma szansę rozpocząć się od drobnego cofnięcia. Na zasadzie zejścia w okolice 10 930-10 960 rynek zebrałby siłę popytową, aby ruszyć w górę. Tempa zyskom nadałoby przełamanie zakresu średniej kroczącej SMA 55. Na zasadzie jej re-testu od góry notowania mogłyby skoczyć nawet do 11 150.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 27.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy jednak liczyć się z tym, że indeks może zdecydować się na ruch spadkowy z obecnych zakresów. Na zasadzie podbicia w okolice 11 100 rynek rozpocząć mógłby zejście ruchem impuls-korekta-impuls. Notowania trafiłyby do 10 850.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 27.12.2022

Konkluzja

Na rynkach amerykańskich widzimy się po przewie świątecznej. Handel wraca, niemniej jednak nastroje mogą być spokojne z uwagi na charakter tego tygodnia. Poziomy aktualne na dziś rozpisane zostały poniżej.

TTR : 11 850

TSR : 11 620

TFR : 11 400

TDP : 11 165

TFS : 10 940

TSS : 10 715

TTS : 10 500

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.