Rynek ropy – średni i długi termin [sierpień 2019]

WTI analiza
Źródło: Admiral Markets MT5, CrudeOilUS_U9 wykres H4 od 16 maja 2019 do 19 sierpnia 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.
J2T Trade

Sytuacja na rynku czarnego złota w średnim i długim horyzoncie czasowym prezentuje się nie najlepiej. Różnego rodzaju informacje makroekonomiczne, napływające do nas ze świata, między innymi ze Stanów Zjednoczonych, ale także z Oceanu atlantyckiego i Pacyfiku wskazują jednoznacznie na spadający wolumen frachtu morskiego, oznacza to coraz niższe zapotrzebowanie jednego z największych segmentów konsumpcyjnych paliwa transportowego.

Kolejnymi kłopotami charakteryzuje się branża motoryzacyjna, której to osłabienie widoczne jest szczególnie na rynku amerykańskim, gdzie samochody na skutek nadprodukcji tanieją i przewidywane są rychłe zwolnienia pracowników na skutek konieczności zmniejszenia wolumenu produkcji. To pociągnie za sobą z pewnością dalsze konsekwencje gospodarcze. Sytuacji nie poprawiają bilateralne stosunki amerykańsko-chińskie, w których dominuje całkowity brak przekonania i zgodności, co do przyszłych negocjacji ceł i pozostałych ustaleń pomiędzy stronami konfliktu gospodarczego. Wszystkie te czynniki jednoznacznie można interpretować, jako wyznaczniki spowolnienia globalnej ekonomii i najprawdopodobniej rychłego kryzysu, jeżeli nie skończy się na głębokiej depresji.

Dobrze oddają to ceny czarnego surowca, zarówno WTI jaki Brent, których ceny mimo krótkoterminowych fluktuacji zmierzają jednoznacznie w dół. Długoterminowe trendy spadkowe kształtują się od wczesnej wiosny i brakuje zarówno przesłanek technicznych, jaki makroekonomicznych, ku temu byśmy mogli obserwować zmianę tej sytuacji.

WTI analiza
Źródło: Admiral Markets MT5, CrudeOilUS_U9 wykres H4 od 16 maja 2019 do 19 sierpnia 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Technicznie na wykresie możemy obserwować znaczące strefy podażowe, jak i jedną strefę popytową znajdującą się w pobliżu obecnych poziomów cenowych, a więc około 55,80 USD dla CFD na futures CL (ropa WTI). Są to najbardziej prawdopodobne strefy, w których cena może konsolidować się w oczekiwaniu na dalsze reakcje rynku i ruchy w górę lub w dół, zależnie od tego czy strefa konsolidacyjna będzie akumulacją czy też dystrybucją.

FP Markets

Najprościej zidentyfikować różnice pomiędzy tymi fazami rynku za pomocą obserwacji wolumenu. Akumulacje zazwyczaj charakteryzuje relatywnie rosnący wolumen w stosunku do braku zmiany ceny, natomiast dystrybucję brak zwiększającego się wolumenu, w momencie gdy cena porusza się w długiej konsolidacji.

WTI analiza MetaTrader
Źródło: Admiral Markets MT5, CrudeOilUS_U9 wykres H1 od 25 lipca 2019 do 19 sierpnia 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Co więcej, na wykresie widzimy także długoterminowe trendy spadkowe, których przełamanie, wymagałoby od uczestników rynku sporego wysiłku, do którego brak podstaw. Szerzej o spojrzeniu technicznym na ropę w długim i średnim terminie rozmawialiśmy z Kamilem Jarosem w programie Rynkowe Bitwy Admirałów na Comparic24.tv:

Jan Kotowski

Sprawdź możliwości handlu u wielokrotnie nagradzanego brokera. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Powyższa treść ma wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treść ta sporządzona została rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Portal www.tradersarea.pl oraz dostawca treści nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o udostępnione na stronie www.tradersarea.pl treści.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jan Kotowski
Zastępca dyrektora polskiego oddziału Admiral Markets. Pasjonat rynków finansowych i trader indywidualny z ponad 10 letnim doświadczeniem. Swoją przygodę z rynkami rozpoczął już w liceum od popularnej, internetowej gry giełdowej. Pierwsze sukcesy zachęciły go do dalszego zgłębienia tematu wirtualnego obrotu giełdowego. Już w trakcie zdobywania wykształcenia kierunkowego, profesjonalnie związał się z sektorem finansowym w 2010 roku. Zdobywał doświadczenie zawodowe po obu stronach rynku, pracując w dealing roomach i departamentach ekonomicznych największych spółek Skarbu Państwa, państwowych i międzynarodowych banków oraz w propriatry trading’u. Zafascynowany rzeczywistą mechaniką rynków i spojrzeniem/analizą badającą przede wszystkim order flow (z j.ang. strumień zleceń).